Verslas

2020.10.21 22:10

Į Lietuvą keliasi šimtai baltarusių: tariamasi su 80 įmonių, tiesa, Lenkijai ir Ukrainai nusileidžiame

Augustinas Šemelis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.21 22:10

Į Lietuvą iš Baltarusijos artimiausiu metu planuoja persikelti apie 400-us aukštos kvalifikacijos, daugiausia informacinių technologijų, specialistų, dalis jų – jau Lietuvoje. Tačiau kur kas daugiau renkasi Lenkiją ir ypač Ukrainą. Dėl persikėlimo į Lietuvą esą tariamasi dar su 80 Baltarusijoje įsikūrusių IT kompanijų, turinčių pustrečio tūkstančio darbuotojų. Į Lietuvą taip pat  vis aktyviau kraustosi ir valdžios persekiojami baltarusiai.

Baltarusijoje vienas po kito krenta informacinių technologijų sektoriaus lyderiai. Minske, pavyzdžiui, vienos Estijos kapitalo įmonės vadovas gavo 15 dienų kalėjimo už dalyvavimą studentų proteste.

Baltarusis Euhenijus, kitos informacinių technologijų įmonės vadovas, padėtį seka iš Vilniaus. Savo įmonei Lietuvą jis pasirinko jau seniai, o Baltarusijos valdžia, pasak jo, šalies informacinių technologijų sektorių šiuo metu tiesiog žudo.

Į Lietuvą keliasi šimtai baltarusių: dėl persikėlimo tariamasi su 80 IT sektoriaus kompanijų

„Manau, šiuo metu niekas nebėra saugus. Nesvarbu, ar keli balsą prieš režimą, ar tyli. Net jei ir tyli, nereiškia, kad neturėsi problemų“, – teigia įmonės „Nodes“ vadovas.

Todėl vis daugiau aukštos kvalifikacijos specialistų renkasi Lietuvą.

„Mūsų žiniomis, šiuo metu maždaug 400 darbuotojų jau yra išduotos arba artimiausiu metu bus išduotos vizos. Tai jeigu dar pridėtume jų šeimos narius, tai tikrai skaičiai yra dideli“, – sako ekonomikos ir inovacijų viceministras Marius Skuodis.

Pasak „Investuok Lietuvoje“ generalinio direktoriaus Manto Katino, šiuo metu yra daugiau nei 80 kompanijų, kurios „derasi su Lietuva dėl galimybės“, sąraše yra, anot jo, 2500 žmonių.

Pritraukiant aukštos kvalifikacijos specialistus iš Baltarusijos regione lyderiauja Ukraina. Čia, skelbia Kijevas, jau persikėlė per 1200 specialistų. Ukrainos valdžia supaprastino registravimosi procesą ir padidino imigracijos kvotas: nuo spalio pradžios 5000 informacinių technologijų specialistų čia gali gauti nuolatinį leidimą gyventi ir teisę dirbti dešimčiai metų. Baltarusius rinktis Ukrainą taip pat skatina artima kalba ir bevizis režimas.

Antroje vietoje – Lenkija. Čia persikėlė maždaug 800 specialistų iš Baltarusijos. Jie naudojasi skatinančia Lenkijos vyriausybės programa.

„Aš nesakyčiau, kad mes prasčiau kažką darom. Kiekviena kompanija turi tam tikrų specifinių poreikių. Ir klausimas, kaip tuos poreikius gali atitiki Lietuva, kaip atitinka Lenkija, kaip atitinka Ukraina“, – sako M. Skuodis.

Vis daugiau baltarusių Lietuvą renkasi ne tik dėl profesinės ateities, o tiesiog dėl saugumo. Į Lietuvą dėl humanitarinių priežasčių jau leista atvykti daugiau nei 500-ams baltarusių. Iš jų jau atvyko beveik pusantro šimto.

Jėgos struktūros vis dažniau ne tik suima, bet ir gatvėse šaudo. Tuo metu Aliaksandras Lukašenka nesitraukiančių protestuotojų elgesį vadina arogantišku. Ir toną tik aštrina.

„Mes pakeitėme taktiką. Mes surasime KIEKVIENĄ. Neskubėdami. Šiuolaikiniai įrankiai leis mums tai padaryti, ir tą, beje, jau darome. KIEKVIENAS atsakys už savo veiksmus“, – pareiškė A. Lukašenka.

Ir tai ne grasinimas, sako A. Lukašenka. Vis dėlto, vien Lenkijoje prieglobstį gavo jau 700 baltarusių.