Verslas

2020.10.22 18:31

Visagine bus atidaromi saulės jėgainių parkai: gyventojai sveikina šį žingsnį, jų laukia ir lengvatos

Vesta Tizenhauzienė, Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.22 18:31

Visagine bus įrengti du saulės elektrinių parkai. Vieną jų statys savivaldybė, kitą – uždaryta ir išmontavimo darbus tęsianti Ignalinos atominė elektrinė. Šio regiono gyventojams vietoj dabar galiojusios 10 procentų lengvatos elektrai, nuolaida bus taikoma iki 15 procentų, kaip ir kitiems gyventojams, naudojantiems saulės jėgainių energiją.

10 procentų lengvata elektros energijai Visagino, Zarasų ir Ignalinos gyventojams teikiama nuo 2009-ųjų. Taip siekiama sumažinti padarinius, uždarius atominę elektrinę. Tačiau jau nuo kitų metų tokios nuolaidos nebebus. Energetikos ministerija nusprendė, kad kur kas labiau valstybei apsimoka šiame regione įrengti saulės jėgaines ir taip suteikti vietos gyventojams galimybę naudotis atsinaujinančia energija.

„Vieną kartą investavus jau daugiau nebereikės biudžete planuoti tų kompensacijų, bus galima tada iš žalios energetikos lengvatinėmis sąlygomis paremti to regiono gyventojus“, – pabrėžia Energetikos ministerijos kancleris Ramūnas Dilba.

Žinios. Nuspręsta: dar 12 savivaldybių įvedamas karantinas, pokyčiai laukia ir laisvalaikio vietose

Visagino meras Erlandas Galaguz sako, kad saulės elektrinių parkas, tai ekonomikai ir investicijoms regione skatinti svarbus energetikos projektas. Be to, Visagino, Zarasų ir Ignalinos gyventojai galės už elektrą mokėti kaip ir dauguma šalies gyventojų, naudojančių saulės energiją.

„Priklausomai nuo galios, nuo kiek yra pagaminama elektros energijos, bet bendrąja prasme apie 15 procentų nuolaida gaunasi tiems, kurie eksploatuoja tą saulės jėgainę“, – aiškina Visagino meras.

Valstybė saulės elektrinių parko projektui Visagine skyrė 4 mln. eurų.

„Jeigu šitas projektas, pirmas etapas bus tikrai sėkmingas, tai yra numatoma, kad antru etapu būtų pritrauktas ir privatus investuotojas, kuris ne mažesnę dalį turėtų irgi išvystyti elektrinės ir tokiu būdu patenkinti likusią dalį regiono gyventojų poreikių“, – ateities viltis nurodo R. Dilba.

Visaginiečiai skirtingai vertina saulės jėgainių projektą.

„Aš tiesiog nesidomiu tais klausimais, pinigų turiu, koks man skirtumas“, – tikina visaginietis.

„Buvome energetikų miestu, tai jei uždarė Ignalinos atominę elektrinę ir galbūt saulės energijos baterijom visiškai gera vieta Visagine, aš galvoju, kad tai yra sveikintinas dalykas“, – svarstė praeivė.

Numatoma, kad pirmasis saulės jėgainės etapas bus baigtas kitų metų pabaigoje. Dar vieną 10 MW saulės parko projektą įgyvendins Ignalinos atominė elektrinė. Saulės jėgainė patenkins ir apie penktadalį šiuo metu išmontuojamos atominės jėgainės elektros energijos poreikio.