Verslas

2016.01.25 10:03

Žlugusio Ūkio banko byla: nuobaudos baigia galioti, o teismo sprendimo nėra

Bankrutavus „Snoro“ ir Ūkio bankams buvo pradėtos bylos prieš jas auditavusias bendroves „Ernst & Young Baltic“ ir „Deloitte Lietuva“. Byla prieš „Ernst & Young Baltic“ byla galutinai išnagrinėta per mažiau nei du metus. „Deloitte Lietuva“ atveju teisinis ginčas tęsiasi jau beveik pusantrų metų, tačiau iki šiol nėra net pirmos instancijos teismo sprendimo.

„Deloitte Lietuva“ jau yra sulaukusi nuobaudų – audito bendrovei 2014 m. skirtas įspėjimas, kuris galiojo metus. Įmonė šią nuobaudą skundė Vilniaus apygardos administraciniam teismui, tačiau sprendimas nepriimtas iki šiol, nors nuobauda jau baigė galioti.

Nuobauda skirta ir Ūkio banko auditą atlikusiam auditoriui Sigitui Babarskui. Jam panaikinta auditoriaus licencija ir uždrausta trejus metus perlaikyti auditoriaus egzaminus.

Tyrimo metu nustatyta, kad S. Babarskas neatliko jokių, jam, kaip užduoties partneriui, privalomų, tarptautiniais standartais reglamentuotų audito procedūrų, išskyrus auditoriaus išvados pasirašymą, todėl pažeidė Audito įstatymą.

Be to, jis nesilaikė Buhalterių profesionalų etikos kodekso sąžiningumo ir atidumo principų – 2012 metų kovo mėnesį jis „Deloitte Lietuvos“ vardu pateikė auditoriaus išvadą apie Ūkio banko 2011 metų ataskaitas, neatlikęs jų audito, rašoma AAT pranešime.

„Deloitte Lietuva“ taip pat pažeidė Audito įstatymą, nes nesilaikė tarptautinio kokybės kontrolės standarto. Bendrovės sukurta kontrolės sistema neužtikrino, kad jos ataskaitos būtų tinkamos pagal aplinkybes.

Pasak tarnybos, audito trūkumai turėjo reikšmingos įtakos Ūkio banko finansinių ataskaitų vartotojams.

S. Babarskas šią Audito ir apskaitos tarnybos skirtą nuobaudą taip pat apskundė, tačiau praėjus pusei nuobaudos galiojimo laiko teismo sprendimo nėra.

Sprendimas „Deloitte Lietuva“ byloje turėjo būti priimtas sausio 21 dieną, tačiau to padaryti nepavyko, nes dalis teismui pateiktų dokumentų buvo neišversti į lietuvių kalbą. Sprendimo skelbimą teismas nukėlė į kovo 3 d.

S. Babarsko byla prie sprendimo dar nepriartėjo. Jis nagrinėjama uždaruose posėdžiuose.

„S. Babarsko skundas yra gautas 2014 rugpjūčio 19 dieną. Kadangi šioje byloje atlikta daug procesinių veiksmų (teismui proceso šalys teikė įvairių prašymų, Vilniaus apygardos administracinio teismo nutartys skųstos atskiraisiais skundais Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, byla sujungta su kita byla) procesas dar tęsiasi“, – 15min.lt nurodė Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėja Sigita Baltaduonė.

Apie tai, kad „Snoro“ ir Ūkio bankų bankroto atgarsiai vis dar skamba teismuose, praėjusį ketvirtadienį kalbėjo ir Lietuvos aukščiausiojo teismo pirmininkas Rimvydas Norkus.