Verslas

2020.10.21 10:20

Kukuraitis atsitraukia: reikia pripažinti, sakydamas, kad 13-oji pensija – rinkiminis triukas, suimprovizavau

atnaujinta 10.51
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2020.10.21 10:20

Dar antradienį socialinės apsaugos ir darbo ministras neatmetė, kad 13-oji pensija gali būti rinkiminis triukas, vis dėlto trečiadienio rytą L. Kukuraitis tvirtino, kad „suimprovizavo“. Jo teigimu, 13-osios pensijos idėja atsirado dėl COVID-19 pandemijos, o kodėl ji pateikta būtent dabar, galėtų atsakyti patys projekto teikėjai.

Paklaustas apie savo pasisakymą, kad 13-oji pensija gali būti rinkiminis triukas, L. Kukuraitis pripažįsta, kad šį atsakymą improvizavo ir tiksliai pasakyti, ar tai – rinkiminis triukas, ar ne – negali.

„Reikia pripažinti, kad suimprovizavau. Ar rinkiminis, ar nerinkiminis, gali atsakyti tik tie, kurie teikia. (...) Faktas tai, kad 13 pensijos idėją mes patys atnešėme į Seimą kartu su vienkartine išmoka“, – tvirtino L. Kukuraitis.

Anot jo, tikėtina, kad 13-osios pensijos idėja gimė koronaviruso pandemijos akivaizdoje, siekiant padėti senjorams. Dabar ji iš tiesų buvo pateikta per rinkiminį laikotarpį. „Čia tas interpretacijas tikrai baigčiau“, – patikino ministras.

Ministras negalėjo tiksliai atsakyti, iš kur turėtų būti paimtos lėšos 13-ajai pensijai mokėti. Jo aiškinimu, tai priklausys ir nuo pačios formuluotės Seime.

„13 pensija kol kas svarstoma Seime. Vyriausybės yra paprašyta išvada, mes ją pateiksime, kol kas formuluojame turinį, tačiau lėšos turėtų atsirasti, jeigu būtų priimtas sprendimas“, – sakė L. Kukuraitis.

Anot jo, jeigu formuluotė Seime nebus keičiama, vis dėlto lėšos, tikėtina, turėtų būti rastos valstybės biudžete, o tokiu atveju į klausimą, iš kur gauti lėšų, turėtų atsakyti finansų ministras.

„Tikėtina, kad tai būtų valstybės biudžeto lėšos, nebent tas siūlymas Seime būtų visiškai performuluotas kitaip ir būtų remiamasi į pensijos dydį, kurį žmogus gauna, ir sieti su tuo. Tada būtų galima remtis ir į „Sodros“ biudžetą, bet kol kas, kiek žinau, apie tai nėra svarstoma“, – tvirtino L. Kukuraitis.

Ministras atkreipė dėmesį, kad 13-oji pensija šiuo metu turi išmokos požymių: „Jeigu norime sisteminio sprendimo (...), jis turėtų prarasti vienkartinės išmokos požymius“, – tvirtino L. Kukuraitis.

Save mato vykdančiojoje valdžioje

Paklaustas, kokie dalykai politikoje patiko, o kurie ne, L. Kukuraitis juokavo, kad tai – gyvenimo būdo laidai tinkama tema.

„Daug dalykų ir patiko, ir nepatiko. Čia gal kokiam gyvenimo būdo formatui. Po kadencijos būtų galima reflektyviau pasižiūrėti, bet dabar tam nėra daug laiko. Kas man patiko, kad nuo pat pradžių šioje Vyriausybėje jaučiausi labai komandiškai“, – kalbėjo L. Kukuraitis.

Jis vis dėlto apgailestavo, kad Lietuvos politikoje itin dažnai leidžiamasi į asmeniškumus: „Kalama“ į asmenį, kritikuojamas asmuo, šaipomasi socialiniuose tinkluose ir pan. (...) Ši dalis man kliuvo, ypač po tam tikrų nesėkmingų viešųjų akcijų. Tas suasmeninimas, man atrodo, yra bendrai neigiamas bruožas mūsų visuomenėje. Kviesčiau ir Seimą, ir opoziciją, nes opozicija daug suasmeninimų darydavo, linkti į visai kitokį dialogą.“

Ministras pripažino, kad turėjo didesnių ambicijų, ypač socialinių paslaugų srityje, tačiau ne viską buvo spėta įgyvendinti.

Neseniai pasirodžiusius teiginius, kad L. Kukuraitis svarsto atsisakyti savo mandato Seime ar keisti koalicijas, L. Kukuraitis paneigė.

„Apie frakcijų keitimą čia visiškai fantazijos. Dėl mandato irgi nenoriu nieko sakyti. Palaukime antrojo turo. Matysime tendencijas. Klausiate, kodėl ėjau į Seimą, iš tiesų labai sąmoningai ėjau, kad sustiprinčiau „valstiečių“ galimybes formuoti koaliciją“, – tvirtino L. Kukuraitis.

Jis teigė save matantis vykdančiojoje valdžioje. „Apie darbą Seimo nariu tikrai po antrojo turo viską atsakysiu aiškiai“, – apibendrino ministras.

Vidutinė pensija turėtų priartėti prie 50 proc. vidutinio darbo užmokesčio

Spaudos konferencijoje L. Kukuraitis atkreipė dėmesį, kad 2021 m. vidutinė pensija šalyje turėtų priartėti prie 50 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio (VDU).

„Mūsų duomenimis, vidutinė pensija 2021 metais turėtų priartėti prie 50 proc. nuo VDU. Kadencijos pradžioje tas santykis buvo 40 proc. ir mažiau, Europoje vidurkiai yra per 60 proc.“, – žurnalistams trečiadienį sakė L. Kukuraitis.

Ministerija skaičiuoja, kad kitąmet pensijos turėtų didėti 7,17 proc., tačiau praėjusią savaitę prezidento patarėjas Simonas Krėpšta sakė, kad pagal galiojančius įstatymus jos turėtų augti 9 proc.

Prognozuojama, kad 2021 metais vidutinė metinė senatvės pensija, turint būtinąjį stažą, bus 428,9 euro, t. y. 30 eurų didesnė.

Pristatė atliktus darbus

Spaudos konferencijoje L. Kukuraitis pripažino, kad tai atliktų darbų ataskaita. Ministras aptarė iki šiol įvykdytus darbus ir planus 2021 m.

Kalbėdamas apie valstybės biudžetą, kuris šiuo metu jau svarstomas Seime, L. Kukuraitis tvirtino, kad biudžetas iš tiesų orientuotas į socialiai pažeidžiamas grupes: vaikus, senjorus ir žmonės su negalia. „Visi šie didinimai, gerinimai, kurie numatyti, daugiausia orientuoti į šias grupes“, – tikino L. Kukuraitis.

Iš viso biudžete 2021 m. socialinei apsaugai numatyta beveik 800 mln. eurų.

Ministras itin didelį dėmesį atkreipė į skurdo lygio mažinimą, gyventojų pajamų ir užimtumo didinimą bei valstybės dėmesį vaikams, jų užimtumui, vaikų globai.

Absoliutaus skurdo lygis šalyje 2019 m. siekė 7,7 proc., o 2018 m. – 11,1 proc. L. Kukuraičio teigimu, 2020 m. absoliutaus skurdo rodiklis turėtų sumažėti iki 5 proc.

Didelio materialinio nepritekliaus lygis taip pat šiek tiek krito – nuo 11,1 proc. iki 9,4 proc.

Pajamų nelygybė taip pat turėtų gerokai sumenkti. 2021 m. prognozuojamas 2011 m. lygis – 5,8 pajamų pasiskirstymo koeficientas. 2020 m. šis koeficientas siekė 6,2 proc. 2019 m. – 6,4.

Pokyčiai nuo 2021 m.

Ministras priminė, kad 2021 m. vaiko pinigai kiekvienam vaikui turėtų didėti 10 eurų – iki 70 eurų. Dar 11 eurų – iki 111 eurų – turėtų didėti vaiko pinigai su papildoma išmoka vaikams su negalia, iš gausių ar nepasiturinčių šeimų.

Pareiginės algos bazinis dydis, taikomas apskaičiuoti darbo užmokestį valstybės tarnautojams, pareigūnams, valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojams, politikams ir teisėjams, turėtų kilti 1 euru iki 177 eurų.

Nemokamas maitinimas nuo kitų metų rugsėjo 1 d. numatomas visiems antrokams.

Prognozuojama, kad senatvės ir netekto darbingumo pensija turėtų didėti 7,17 proc.

Be to, dėl „Sodros“ įmokų lubų nebus mokama už pajamas, viršijančias 60 vidutinių darbo užmokesčių.

Populiariausi

Slidinėjimas

Verslas

2021.01.20 08:45

Armonaitė: laisvėjant karantinui prioritetas bus teikiamas veiklų lauke atnaujinimui siunčia žinią dėl nuomos ir savarankiškai dirbančiųjų subsidijų; atnaujinta 08.58

COVID-19 vakcina (asociatyvi)

Verslas

2021.01.20 16:18

Po skandalo COVID-19 vakcinas išvežios kita įmonė – „Armila“ 12 tūkst. eurų vertės sutartis; atnaujinta 17.14

5