Verslas

2020.10.20 08:55

Kukuraitis neatmeta, kad 13-oji pensija buvo priešrinkiminis siūlymas: tai turėtų būti daroma išmintingiau

Agnė Skamarakaitė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.10.20 08:55

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis sako, kad po Seimo rinkimų turėdamas galimybę darbus ministerijoje tęsti, to imtųsi. Rinkėjų palankumo poslinkis į dešinę neramina, mat dešinioji ekonominė ir socialinė politika esą nesprendė nelygybės Lietuvoje problemų, sako jis. Dabartiniai valdantieji darė priešingai, teigia ministras, tačiau dėl 13-osios pensijos, pateikiamos kaip priemonė skurdui ir atskirčiai mažinti, jis kol kas yra skeptiškas.

„Jeigu būtų galimybė tęsti pradėtus darbus, šios atsakomybės imčiausi“, – LRT RADIJUI antradienį sakė ministras Linas Kukuraitis, pasak kurio, balsavusieji už LVŽS balsavo „ne už pažadus, o už darbus, skirtingai nuo visų kitų partijų“.

„Neramina pakankamai ryški slinktis į dešinę, į liberaliąją pusę, turint galvoje, mano vertinimu, kad visus metus iki šios kadencijos valstybė buvo valdoma liberalesnės ekonomikos būdu, turint mažesnius biudžetus, mažai perskirstymo, mažiau solidarumo, praktiškai dėl to atsilikome Europoje, turėdami didžiausią skurdo ir nelygybės mastą“, – pirmojo Seimo rinkimų turo rezultatus įvertino ministras.

Kalbėdamas apie 13-ąją pensiją, L. Kukuraitis sakė, jog svarstyti galima būtų apie kitaip parengtą siūlymą.

„Šiuo atveju, kaip ji atsirado Seime, galima nuspėti, kad tai yra tam tikras rinkiminis siūlymas ir matosi, kad ta partija, kuri siūlė, būtent Lenkų rinkimų akcija, ta korta nepaėjo, nepavyko pritraukti daugiau balsuotojų ir daugiamandatėje nepateko į Seimą. Bet kalbant bendrai apie 13-ąją pensiją, tai nėra toks paprastas klausimas, kaip šiuo metu yra diskutuojama tiek tų, kurie palaiko, tiek tų, kurie oponuoja. Bent kelioliką Europos valstybių turi 13-ą pensiją ar kitaip vadinamą sistemą. Ir Lietuvoje ji galėtų atsirasti, bet ji turėtų būti labai išmintingai sukonstruota, ne taip, kaip pateikta Seime“, – LRT RADIJUI sakė ministras.

LRT.lt primena, kad įstatymo dėl 13-os pensijos pataisas inicijavo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija, kuri daugiamandatėje apygardoje neperžengė 5 proc. kartelės ir į Seimą nepateko.

L. Kukuraičio teigimu, siūlymas turėtų būti sukonstruotas „daug išmintingiau“.

„Jeigu ir galėtų atsirasti tokia pensija, tai ji turėtų būti daug išmintingiau sukonstruota, paremta tvariais finansais ir socialiai teisinga. Jeigu mes galvojame, kad iš Sodros rezervo galima paimti ir išdalinti visiems vienodą pensiją, tai nebūtų teisinga, nes į Sodros biudžetą žmonės skirtingai sudeda pinigus, kitaip sakant, per savo mokesčius skirtingai įdeda. Dėl to iš Sodros biudžeto turėtų būti skirstoma pagal tai, kiek žmogus į ją įdėjo“, – sakė ministras.

„Tam turi būti numatyti šaltiniai arba remiamasi į ekonomikos perteklių, kitaip tariant, jeigu biudžetas surenkamas didesnis negu tais metais suplanuota, perteklių galima būtų atiduoti kaip 13-ą pensiją“, – pridūrė pašnekovas.

Kitų metų biudžete 13-oji pensija nenumatyta, tačiau Seimo valia tai dar galėtų keistis.

„Kol kas Vyriausybė neneša biudžeto, kuriame būtų numatyta 13-a pensija, jeigu Seimas nuspręs, o aš tikiuosi, kad sprendimai bus išmintingi ir įvertinus įvairias perspektyvas, (...) tada atitinkamai koreguosis ir valstybės biudžetas“, – sakė L. Kukuraitis.