Verslas

2016.01.22 15:37

R. Šadžius: daugiau EIB pinigų Lietuva prašys, įsisavinusi pirmąją paskolos dalį

BNS 2016.01.22 15:37

Praėjusių metų spalį gavusi pirmąją dalį – 300 mln. eurų iš Europos investicijų banko (EIB) suteiktos 1,3 mlrd. eurų paskolos, antrosios dalies Lietuva prašys tik tuomet, kai bus įsisavintos visos lėšos ir pasiruošta naujų pinigų įsisavinimui, teigia finansų ministras Rimantas Šadžius.

„Pirmoji paskolos dalis pagal pasirašytą sutartį, kurią paėmė Lietuva, buvo 300 mln. eurų ir, žinoma, kai šitie pinigai pasibaigs, nes turime paskirstyti, perskolinti konkretiems ES projektams, pateiksime paraišką kitai porcijai. Pinigų visiems ar bent daugumai projektų kofinansuoti tikrai užteks, ir tai visos Lietuvos pareiga gerai parengti projektus ir pradėti įgyvendinti ES lėšomis įgyvendintus projektus, nes visi esame suinteresuoti kuo anksčiau panaudoti ES lėšas. Kuo anksčiau tai bus, tuo greičiau mums reikės paimti antrą porciją paskolos“, – penktadienį po susitikimo su EIB viceprezidentu Janu Vapaavuoriu žurnalistams sakė R. Šadžius.

Pasak jo, imant paskolą, taip pat reikia atsižvelgti į ekonominius parametrus.

„Negalime imti pinigų, kurių artimiausiu metu nepanaudosime ir už kuriuos turėtume mokėti palūkanas, nors EIB ir skolina geresnėmis palūkanomis nei komerciniai bankai“, – pridūrė finansų ministras.

1,3 mlrd. eurų paskolos sutartį EIB ir Finansų ministerija pasirašė pernai gegužę – lėšos naudojamos 2014–2020 metų ES projektams smulkiojo ir vidutinio verslo skatinimo, energetikos, aplinkos apsaugos, klimato kaitos, transporto ir tinklų infrastruktūros, užimtumo, socialinės, švietimo, viešojo administravimo, techninės paramos ir kaimo plėtros srityse.

Už pirmąją paskolos dalį – 300 mln. eurų – mokamos 1,51 proc. metų palūkanos, jo bus mokamos visą paskolos trukmę – 25 metus.

Pirmąją tokią pat – 1,132 mlrd. eurų – paskolą EIB Lietuvai suteikė 2009 metų kovą – lėšos buvo skirtos finansuoti 2004-2013 metų ES remiamus projektus, prie kurių Vyriausybė prisideda ir savo lėšomis. EIB lėšas tuomet išmokėjo trimis dalimis – pirmosios dalies palūkanos buvo 3,8 proc., antrosios – 4 proc., trečiosios – 3,24 procento.

2015 metais EIB Lietuvoje iš viso suteikė daugiau nei 470 mln. eurų vertės paskolų. Be minėtos 300 mln. eurų paskolos, 68 mln. eurų skirta „Lietuvos geležinkeliams“ geležinkelių infrastruktūros modernizavimui, taip pat 68 mln. eurų skirta Šiaulių bankui iš „Jessica II“ fondo paskirstymo 350-ies daugiabučių namų renovacijai ir atnaujinimui, dar 28 mln. eurų EIB paskolino bendrovei „Amber Grid“ magistralinio dujotiekio Klaipėda–Kuršėnai statyboms.