Verslas

2016.01.22 15:35

FNTT vadovas: pasinaudojant bitkoinais gali būti finansuojamas terorizmas

BNS 2016.01.22 15:35

Pasinaudojant virtualia valiuta bitkoinais, gali būti finansuojamas terorizmas, sako Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) direktorius. Taip Kęstutis Jucevičius komentavo tarptautinę teisėsaugos operaciją, per kurią sulaikyta 10 asmenų, įskaitant vieną lietuvį. Įtariama, kad jie siekė „išplauti“ apie 20 mln. eurų, gautų iš prekybos narkotikais ir ginklais.

„Ateityje gali sukelti daug problemų, kadangi pinigų grynino sistema per bitkoinus gali pasinaudoti net tik organizuotos grupuotės, kurios verčiasi ginklų, prekyba, prekyba žmonėmis ir narkotikais, neatmestina galimybė, kad ateityje tokiomis pinigų gryninimo schemomis ir pinigų pervedimais gali pasinaudoti teroristai“, – per spaudos konferenciją Vilniuje penktadienį sakė K. Jucevičius.

Tai patvirtino ir FNTT Specialiųjų užduočių valdybos viršininkas Darius Kuliešius pasakojo, kad prekiaujant bitkonais bendradarbiauja nelegalią veiklą vykdantys asmenys (pavyzdžiui, prekiautojai narkotikais) ir finansines paslaugas teikiantys asmenys – jie keičia bitkoinus į realią valiutą.

„Tų, kurie prekiauja narkotikais, tikslas – gautus bitkoinus (atsiskaitymas už narkotikus vykta anoniminiuose puslapiuose bitkoinais), juos pakeisti į valiutą – eurus, dolerius. Šiuo atveju jaunas, perspektyvus ekonomistas teikė paslaugą – gautus bitkoinus keisdavo į grynus pinigus. Tą keitimą jis darė keliais būdais. Vienas yra standartinis – gautus pinigus į sąskaitą tiesiog išgryninti ir atiduoti grynais. Kitas įdomesnis būdas, kurį mes išsiaiškinome, – vykdyti prekybą investicinio aukso luitais. Turėdamas bitkoinus, juos panaudoji pirkdamas auksą. Kitoms kompanijoms parduodamas auksą, gauni grynus pinigus, juos atiduoti asmenis, kurie prekiauja narkotikais“, – aiškino D. Kuliešius.

Nyderlandų mokesčių ir muitų tarnyba, bendradarbiaudama su Lietuvos finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba ir kitų užsienio valstybių teisėsaugos institucijomis, surengė tarptautinę operaciją, per kurią sulaikyta dešimt asmenų, įskaitant vieną lietuvį. Įtariama, kad jie siekė „išplauti“ apie 20 mln. eurų, gautų iš prekybos narkotikais ir ginklais.

D. Kuliešiaus teigimu, toks tarpininkavimo vaidmuo, bendraujant su nusikalstamu pasauliu, kauniečiui atnešė iki 15 proc. pelno. Įtariama, kad nusikalstama veika vykdyta nuo 2013 iki 2015 metų.

Tarptautinę operaciją organizavo Nyderlandų mokesčių ir muitų tarnyba (FIOD), bendradarbiaudama su Lietuvos finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba ir kitų užsienio valstybių teisėsaugos institucijomis, pranešė FNTT.

Tarptautiniame tyrime, apimančiame Nyderlandų Karalystę, JAV, Australiją, Maroką ir Lietuvą, išaiškinta, kad vadinamuosiuose anoniminiuose interneto puslapiuose (Dark Web) prekiauta draudžiamomis prekėmis, kaip įtariama, narkotinėmis medžiagomis, ginklais.

Paprastam vartotojui sunkiai prieinamuose anoniminiuose puslapiuose už įsigyjamas nelegalias prekes ir paslaugas buvo atsiskaitoma virtualia valiuta – bitkoinais. Ją vėliau virtualios valiutos prekeiviai – „išgrynintojai“ – iškeisdavo į grynuosius pinigus.

Su keliose užsienio valstybėse veikusia asmenų grupe siejamas ir Lietuvos pilietis, Kaune studijuojantis ekonomikos magistrantūrą ir pagal studentų mainų programą gyvenęs ir studijavęs užsienyje. Nyderlandų teisėsaugininkai jį įvardija kaip vieną svarbiausių asmenų šioje grupėje. Kauniečiui, kaip ir kitiems įtariamiesiems, inkriminuojamas pinigų plovimas.

Tarptautinės operacijos metu atlikta dešimtys kratų Nyderlanduose, Lietuvoje ir kitose valstybėse. Areštuotos prabangios transporto priemonės, grynieji pinigai, bankų sąskaitos ir kiti su nelegalioje prekyboje naudojamais bitkoinais siejami įrodymai.

FNTT pareigūnai per kratas Lietuvoje aptiko svarbių tarptautiniam tyrimui dokumentų ir daiktinių įrodymų – kompiuterinę techniką, prisijungimo prie nelegalios prekybos duomenis, dešimtis tūkstančių eurų grynųjų pinigų. Taip pat iš kratų metu surastų duomenų aiškėja, kad bitkoinai buvo keičiami ne tik į grynuosius pinigus, bet ir į aukso luitus.

Pagal Nyderlandų Karalystėje išduotą Europos arešto orderį įtariamajam kauniečiui teismas skyrė kardomąją priemonę ir areštavo kelis prabangius automobilius.

Generalinės prokuratūros prokuroras Rimvydas Valentukevičius sakė, kad pernai lapkritį buvo gautas Nyderlandų prokuratūros teisinės pagalbos prašymas dėl kauniečio sulaikymo ir perdavimo pagal Europos arešto orderį dėl atliekamo tyrimo, susijusios su pinigų plovimu ir nusikalstamu susivienijimu.

„Lietuvos pilietis, kaip bendrininkas ar aktyvus tarpininkas dalyvavo to nusikalstamo susivienijimo veikloje“, – sakė R. Valentukevičius.

Gavę teisinės pagalbos prašymą, Lietuvos prokurorai kreipėsi į teismą dėl kratų sankcionavimo, laikino nuosavybės teisių apribojimo. Teismas sankcionavo kratas, prokuroro sprendimu buvo apribotos teisės į prabangius automobilius, galbūt įgytus iš nusikalstamų lėšų.

Dalyvaujant olandų teisėsaugininkams, šią savaitę įtariamasis buvo apklaustas.

Ji anksčiau studijavo Olandijos universitete su ekonomika susijusius mokslus.