Verslas

2020.10.19 15:51

Šimašiaus iniciatyvoms sostinės baruose Veryga išlieka skeptiškas – tikisi, kad pati savivaldybė kontroliuos priežiūrą

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2020.10.19 15:51

Operacijų vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, vertindamas griežtesnes priemones sostinės baruose, tvirtina, jog naujovėms išlieka skeptiškas. Reaguodamas į mero Remigijaus Šimašiaus pasisakymus, esą maitinimo įstaigų uždaryti nereikia, ministras sako netikintis, kad išgėrusių žmonių kompanijoje bus laikomasi atstumų ir kitų saugumo priemonių.

„Jeigu priemonės bus įgyvendintos, tai bus tikrai geriau, nei yra dabar. Ar jų pakaks, ar ne, labai greitai pamatysime. Jei viruso plitimas Vilniuje tęsis, vadinasi, tos priemonės bus nepakankamos ir reikės imtis papildomų. Kai sakoma, kad reikia nieko neriboti, o kažkokiomis kitomis priemonėmis valdyti stiuaciją, visos abstrakcijos yra neinformatyvios. Neaišku, kokios yra tos kitos priemonės.

Noriu kokį šimtas kažkelintą kartą priminti, kad viruso plitimui nereikia gudrių ir išmanių sprendimų. Pagrindinis dalykas, kuris neleidžia virusui plisti, yra distancijos laikymasis, rankų dezinfekcija ir asmens apsaugos priemonių laikymasis.

Aurelijus Veryga apie priežastis, kodėl vis dar neskelbiamas karantinas: svarbu ne tik išmokos

Jeigu tose įstaigose, mero manymu, yra įmanoma tai užtikrinti, tai gal ir gerai, bet aš esu tikrai labai skeptiškas, kad išgėrusių žmonių kompanijoje bus laikomasi atstumų, net ir padalijus viską į tam tikras šokių ir ne šokių zonas. Matyt, meras įvertino, gavo patikinimą, savivaldybė turi viešosios tvarkos skyrių. Reikia tikėtis, kad jie nenumes šio darbo ir kontrolės NVSC ir patys kontroliuos susitarimą. Gal tada ir bus rezultatas“, – kalba A. Veryga.

Ėmėsi griežtesnių taisyklių

Sekmadienį Vilniaus savivaldybė pranešė apie griežtesnes taisyklės, kurių imsis maitinimo įstaigos, siekdamos suvaldyti koronaviruso plitimą.

Visų pirma sostinės baruose nuspręsta taikyti „One-in-one-out“ (vienas išeinantis – vienas įeinantis) principą prie įėjimo durų, kai patalpos užpildytos.

Maitinimo įstaigos įsipareigoja, kad eilėse ir prie baro prekystalio bus laikomasi 1 metro atstumo, kaukės bus dėvimos nuolat patalpose ir kieme, išskyrus, kuomet sėdima prie stalo, prie kurio valgoma ir geriama, ar rūkoma tam skirtose ir specialiai pažymėtose vietose. Gėrimai gali būti vartojami tik baro zonoje – iki 2 metrų nuo baro prekystalio spinduliu arba sėdint prie stalų.

Sėdimos vietos valgymui ir gėrimams vartoti turi būti zonomis atskirtos nuo šokiams skirtos erdvės; būtinas rankų dezinfekavimas prie įėjimo, prie baro ir tualetuose.

Taip pat paprašyta kiekvieną vakarą (piko valandų metu) fotografuoti, kaip laikomasi šiuo susitarimu aptartų taisyklių ir kelti jas į„Instagram“ su specialia grotažyme #SafeVilnius.

Prie įėjimo durų ar patalpų viduje (priklausomai nuo renginio pobūdžio) NVSC rekomendavo matuoti ir lankytojų kūno temperatūrą, neįleidžiant tų, kurių kūno temperatūra viršija NVSC rekomenduotą normą.

Sutarta, kad maitinimo įstaigos sutinka, kad įspėjimai nesilaikantiems šių taisyklių gali būti taikomi tik vieną kartą. Antrą kartą taisykles pažeidę asmenys prašomi palikti patalpą ir tą parą nebeįleidžiami.

Be to, lankytojų registravimas prie įėjimo ar viduje, jei išsaugant kiekvieno lankytojo mobiliojo telefono numerį 21 dieną, o židinio atsiradimo atveju pateikiant visų tos paros lankytojų mobiliųjų telefonų numerių išklotinę NVSC.

Šimašius: nereikia patrankos šūvio, kad šast uždarome, šast atidarome

Tuo metu Vilniaus meras Remigijus Šimašius pirmadienį teigė, kad, suvaldant koronaviruso plitimą, būtina taikyti taiklius sprendimus.

„Nereikia patrankos šūvio, kad šast uždarom, šast atidarom. Yra labai preciziškos priemonės, kurias reikia taikyti preciziškai konkrečiose vietose, todėl tie žmonės, kurie ateis į sporto klubą ar kavinę, gaus tikslią informaciją, kaip ten elgtis, nes uždarinėti nieko nereikia. Reikia protingai naudoti duomenis ir taikyti taiklius sprendimus“, – žurnalistams pirmadienį sakė R. Šimašius.

R. Šimašius neatmetė, kad ateityje gali prireikti ir kitokių priemonių.

Skatino riboti aktyvų laisvalaikį

Kiek anksčiau Nacionalinio visuomenės sveikatos centras (NVSC) ragino verslą ieškoti būdų, kaip užtikrinti, jog Vilniuje būtų laikomasi visų infekcijos prevencijos reikalavimų.

NVSC Vilniaus mieste rekomendavo laikinai riboti aktyvaus laisvalaikio veiklas uždarose patalpose, kurių metu negali būti užtikrintas kvėpavimo takus apsaugančių priemonių dėvėjimas, pavyzdžiui – grupines sporto treniruotes, šokių, dainavimo studijų veiklą – bei trumpinti barų darbo laiką, jei negalima užtikrinti tinkamos infekcijų kontrolės.

„Galvoti apie tai, kad baruose, skirtingai nuo kitų laisvalaikio praleidimo vietų, koronavirusas negali plisti, tai tikrai yra netiesa“, – pabrėžė epidemiologė Daiva Razmuvienė.

LRT.lt primena, kad Lietuvoje per pastarąją parą nustatyti 205 nauji koronaviruso infekcijos atvejai. Iš viso šalyje nustatyti 7726 užsikrėtimo ir 113 mirties atvejai.

Dar 44 susirgimai registruoti Šiaulių, 27 – Kauno, 22 – Klaipėdos, 21 – Telšių, po septynis – Marijampolės ir Panevėžio, šeši – Tauragės bei vienas Alytaus apskrityse.

Populiariausi