Verslas

2016.01.21 18:09

Žengtas dar vienas svarbus žingsnis narytės EBPO link

LRT.lt 2016.01.21 18:09

Vyriausybės kancleris Alminas Mačiulis, sausio 21–22 dienomis su darbo vizitu viešintis Paryžiuje, ketvirtadienį susitiko su Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) generalinio sekretoriaus pavaduotoju Douglasu Frantzu, rašoma pranešime spaudai.

Vyriausybės kancleris EBPO vadovo pavaduotojui pristatė Lietuvos stojimo į organizaciją Pradinį memorandumą – oficialų dokumentą, kurio pagrindu bus tęsiamos derybos dėl pilnateisės narytės šioje pasaulyje ekonomiškai pažangiausių valstybių organizacijoje.

„Narystė EBPO – tai vyriausybės ir visos šalies prioritetas, kurio siekiame nuosekliai ir atsakingai įgyvendindami visas oficialias stojimo į organizaciją procedūras. Šiandien Jums pristatau Ministrų kabineto patvirtintą Lietuvos pradinį memorandumą. Tai – daugiau nei 20 valstybės institucijų darbas. Tęsdami reformas, sieksime perimti geriausias EPBO praktikas ir rekomendacijas valstybės valdymo srityje bei gerinant verslo sąlygas šalyje“, – sakė vyriausybės kancleris A. Mačiulis.

Pristatyme taip pat dalyvavęs užsienio reikalu viceministras Raimundas Karoblis pažymėjo, kad Lietuva visiškai pasirengusi aktyviai tęsti stojimo i EBPO procesą. Ketvirtadienį pristatyto Pradinio memorandumo pagrindu iš viso Lietuvos pažanga bus vertinama 21 EBPO komitete, tai užtruks 2–3 metus.

Pradinio memorandumo parengimas ir pateikimas EBPO sekretoriatui yra šalies kandidatės stojimo proceso formali dalis. Šis dokumentas apima šalies kandidatės oficialias pirmines pozicijas visų EBPO teisinę bazę sudarančių instrumentų ir teisės aktų atžvilgiu.

EBPO yra kompleksinė organizacija, kuri stengiasi numatyti ir reguliuoti globalios ekonomikos vystymuisi įtaką darančius procesus, tarnauja kaip tyrimų platforma šalių narių ekspertams įvairiose valstybės valdymo srityse. Ši organizacija – tai unikalus forumas, kuriame dalyvaujančios valstybės formuoja bei plėtoja naujas ekonominės bei socialinės politikos gaires, jos vėliau perkeliamos į praktinį šalių narių gyvenimą.

Dar 2000 metų vyriausybės programoje buvo įtvirtintas šalies siekis tapti EPBO nare, o oficialų prašymą stoti į organizaciją Lietuva įteikė 2002 metais. Šešioliktoji vyriausybė ėmėsi aktyvios veiklos, siekdama įgyvendinti šį užsienio ir ekonominės politikos prioritetą – sustiprino pasirengimą narystei, skyrė tam daugiau lėšų, pradėjo intensyvų diplomatinį darbą. Šios pastangos atsipirko 2015 birželio 4 dieną, kuomet EBPO Ministrų Taryba oficialiai pakvietė Lietuvą pradėti narystės derybų procesą.