Verslas

2016.01.21 10:09

Finansų teoretikas: viskas blogiau negu buvo 2007 metais

15min.lt 2016.01.21 10:09

Pasaulinė finansų sistema tapo pavojingai nestabili ir susiduria su bankrotų lavina, kuri smūgiuos socialiniam ir politiniam stabilumui, rašo naujienų svetainė telegraph.co.uk, remdamasi autoritetingo finansų teoretiko pareiškimais.

„Situacija dabar yra blogesnė negu 2007 m. Mūsų makroekonominė amunicija kovoti su nuosmukiu iš esmės išnaudota“, – teigia Šveicarijoje įsikūręs Tarptautinės ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos ekspertas ir buvęs Tarptautinio atsiskaitymų banko vyriausiasis ekonomistas Williamas White`as.

„Per pastaruosius aštuonerius metus skolos vis augo ir pasiekė tokias aukštumas visame pasaulyje, kad tapo didžiule problema“, – sako W. Whiteas.

„Atėjus kitai recesijos bangai, taps akivaizdu, jog dauguma šių skolų nebus aptarnaujamos ar išmokėtos, o tai sukels diskomfortą daugybei žmonių, manančių, kad jų turimi aktyvai kažko verti“, – pridūrė finansų teoretikas Pasaulinio ekonomikos forumo Davose atidarymo išvakarėse.

Teigiama, kad Europos šalių kreditoriai, tikėtina, susidurs su didžiuliais nuostoliais. Europos bankai jau pripažino turintys apie 1 trilijoną neaptarnaujamų skolų.

W. White`as aiškina, kad Europos bankų sistema turi būti rekapitalizuota dar neregėtu mastu.

Į šio ekonomikos eksperto perspėjimus žiūrima rimtai, nes W.White`as buvo vienas iš nedaugelio, kuris 2005–2008 m. aiškino, kad artinasi finansų krizė.

Jeigu 2008 m. bankrutavus investicijų bankui „Lehman Brothers“ besivystančių šalių rinkos prisidėjo prie pasaulio ekonomikos stabilizavimo, tai dabar šios šalys pačios yra tapusios problemos dalimi dėl susiformavusių rekordinių kredito burbulų ir visų laikų rekordus mušančių viešojo ir privataus sektoriaus skolų.

Dar viena grėsme pasaulio ekonomikos tvarumui gali tapti vadinamieji valiutų karai, kuriuos įžiebti gali kitų šalių noras sekti Kinijos pėdomis ir devalvuoti savo nacionalines valiutas.​