Verslas

2013.02.26 13:56

Pinigų Ūkio banko indėlininkai atsiimti vis dar negali

Jurgita Lapienytė, 15min.lt2013.02.26 13:56

Ūkio banko laikinasis administratorius Adomas Audickas pirmadienį sakė, kad Ūkio banko skaidymas į „gerąjį“ ir „blogąjį“ banką yra geriausias ir pigiausias variantas.

Ūkio banko laikinasis administratorius Adomas Audickas pirmadienį sakė, kad Ūkio banko skaidymas į „gerąjį“ ir „blogąjį“ banką yra geriausias ir pigiausias variantas.

„Būdas, kuris buvo pasirinktas, yra turto teisės sandorių ir įsipareigojimų perkėlimas į kitą banką. Toks būdas yra paplitęs pasaulyje. Lietuvoje, jis, aišku, pirmas. Jis beveik visais atvejis geresnis nei bankrotas: pavyksta išsaugoti bent jau dalį banko operacijų, žmonės išsaugo savo darbo vietas, būdas leidžia indėlininkams greičiau prieiti prie savo pinigų, leidžia išsaugoti didesnę banko turto vertę nei bankrotas, reikalauja mažiau valstybės lėšų. Jei būtų pasirinktas bankrotas, valstybė turėtų surasti 2,7 mlrd. Lt lėšų. Dabar tokių lėšų fonde nėra“, – pirmadienį kalbėjo A. Audickas.

Be to, toks banko gelbėjimo būdas esą leidžia išlaikyti pasitikėjimą bankų sistema.

„Esame antrame etape Ūkio banko problemų sprendimo – mes jau pasirašėme sutartį su banku. Viskas vyko pakankamai sklandžiai, pakankamai greitai, apie Ūkio banko problemas buvo jau žinoma ir anksčiau“, – sakė A. Audickas.

Jo teigimu, banke yra apie 2,3 mlrd. Lt turto. Tarp perkeliamo turto ir įsipareigojimų susidaro skirtumas apie 800 mln. Lt. Jį dengs „Indėlių i investicijų draudimas“.

Nedrausti indėliai lieka blogajame banke, taip pat ir subordinuotos paskolos. Blogas turtas sieka apie 800 mln. lt. Blogajame banke liko įmonių, susijusių su pagrindiniu akcininku, turtas, tai turtas Škotijoje, Bosnijoje, su V. Romanovu susijusios paskolos Lietuvoje. Nedraustų valstybės lėšų Ūkio banke liko apie 80 mln. Lt. Didžiausias valstybės įmonės indėlis siekia apie 17 mln. Lt, kokia tai organizacija, neatskleidžiama.

Nekilnojamasis turtas toks kaip Žalgirio stadionas yra gerasis turtas, jis atitenka Šiaulių bankui.

Jeigu Šiaulių bankui perduodamo turto – paskolų ir parduoto nekilnojamojo turto – vertė po dvejų metų padidės, Šiaulių bankas turės skirtumą grąžinti kreditoriams.

Kol kas indėlininkams pinigai grąžinti dar nepradėti. Turtu naudotis bus galima tada, kai įvyks turto atskyrimas. Po to esą pinigais bus leista naudotis per 1–2 dienas.

Artimiausiu metu bus atnaujinta kai kurių Ūkio banko filialų veikla.

Darbuotojų likimas neaiškus

Ūkio banke šiuo metu dirba 750 darbuotojų. Kol kas nėra aišku, kad jų laukia. Dalis tikrai suras darbus Šiaulių banke. Audrius Šiugžda, AB Šiaulių banko administracijos vadovas, sakė, kad Ūkio banko darbuotojai bus kviečiami prisijungti prie Šiaulių banko. Tačiau kiek darbuotojų reikės, kol kas neaišku.

„Indėlių ir investicijų draudimo fondo“ skylė – milijardinė

Fondo skola jau dabar siekia 2,265 mlrd. Lt. Tokią skylę atvėrė „Snoro“ bankrotas. Fondo direktoriaus pavaduotojas Darius Čerka sakė, kad po paskolos Ūkio bankui skola jau viršys 3 mlrd. Lt.

Visgi jis teigė tikįs, kad nemažą dalį sumos pavyks susigrąžinti, nes įmonė stovi antra kreditorių eilėje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt