Verslas

2012.06.19 08:30

Lietuviškos bulvės sunkiai skinasi kelią į prekyvietes

Ankstyvąsias bulves kasantiems mūsų šalies ūkininkams sunku įsitvirtinti turgavietėse, kurios užverstos pigesnėmis lenkiškomis. O parduotuvėse vis dar apstu iš tolimesnių šalių atkeliavusių daržovių.

Ankstyvąsias bulves kasantiems mūsų šalies ūkininkams sunku įsitvirtinti turgavietėse, kurios užverstos pigesnėmis lenkiškomis. O parduotuvėse vis dar apstu iš tolimesnių šalių atkeliavusių daržovių.

Jau gera savaitė, kai ūkininkai Lietuvoje kasa ankstyvąsias bulves. Tačiau jas vos ne vos įstengia parduoti. Prekybos centrai, prisipirkę graikiškų ir itališkų bulvių, nenoriai atveria sandėlių duris toms, kurios užaugintos mūsų krašte.

„Maxima“ pirmuosius lietuviškų bulvių maišus atrišo savaitgalį, o „Rimi“ tai padaryti žada šiandien. „Norfa“ apskritai jomis dar neprekiauja vildamasi, kad jos netrukus atpigs.

Pasak jos atstovo Dariaus Ryliškio, itališkos bulvės kol kas gerokai pigesnės.

Spaudžia kaimynai

Už kilogramą – kone 4 litai. Tiek šviežios lietuviškos bulvės šiuo metu kainuoja ir „Maxima“, ir „Rimi“ parduotuvėse. „Iki“ šiuo metu už jas prašo 3 litų.

Užtat turguose šviežių bulvių galima nusipirkti ir už 1,8 lito.

Ten pat lenkiškų bulvių kaina sukasi apie 1,1–1,2 lito.

„Parduoti sunku. Turgūs užkišti pigiomis lenkiškomis bulvėmis. Jos yra ne vieną dozę chemikalų gavusios, o mūsiškės niekuo nepurkštos. Tačiau pirkėjai vis dar paiso tik kainos“, – sakė praėjusią savaitę bulviakasį pradėjęs Kėdainių rajono ūkininkas Rimantas Žebrauskas.

Į 12 hektarų žemės ankstyvąsias bulves jis pasodino kovo mėnesį. Kad anksti sulauktų derliaus, augino jas po plėvele, tad jų kaina negali ristis taip žemai kaip Lenkijos pietuose užaugintų bulvių.

„Šiemet į Lietuvą jos plūste plūsta. Pernai taip pat prekyba ankstyvosiomis bulvėmis buvo ne itin saldi, nes didieji prekybos tinklai buvo prisipirkę daugybę graikiškų, itališkų bulvių“, – priminė R. Žebrauskas.

Žvalgėsi į etiketes

„Kiek kainuoja?“ – sekmadienį į sostinėje, Šilo gatvėje, esančią „Maxima“ parduotuvę užsukę žmonės dažniau žvilgčiojo į kainų lenteles, nei krovė į maišelius bulves.

„Kaip ir pernai lietuviškos bulvės mūsų parduotuvėse atsirado birželio viduryje. Ir kainuoja tiek pat kiek ir pernai: kilogramas – 3,99 lito“, – sakė „Maxima“ atstovė Olga Malaškevičienė.

„Iki“ iš Maroko ir Egipto importuotomis bulvėmis prekiauja nuo vasario, o balandį jų atsigabeno ir iš Italijos bei Graikijos.

„Pirmenybę visada teikiame lietuviškoms daržovėms. Ir kai tik Lietuvos augintojai pasiūlys bulvių pakankamai, lentynose kitokių nė neliks“ , – tikino „Iki“ atstovas Valdas Lopeta.

Kainos kris

Prekybininkai jau kalba ir apie tai, kad lietuviškų bulvių kainos netrukus ims ristis žemyn.

Anot „Rimi“ atstovės Ramintos Stanaitytės-Česnulienės, didėjant pasiūlai ūkininkai pradeda mažinti kainas.

Prekybos tinklai iš lentynų dar neiškraustė ir senojo derliaus bulvių.

„Rimi“ tinkle šiuo metu pernykščių importinių bulvių kilogramas kainuoja 0,79 lito, naujojo derliaus itališkų – 1,7 lito.

„Iki“ pastarąsias parduoda po 2 litus.

„Maxima“ itališkoms bulvėms taiko akciją ir už jų kilogramą prašo 1,49 lito.