Verslas

2020.10.13 14:24

Seimas linkęs naikinti PVM lengvatą siuntoms iš trečiųjų šalių: parsisiuntus prekę iki 22 eurų, reiktų susimokėti

Sniegė Balčiūnaitė, BNS, LRT.lt2020.10.13 14:24

Seime kelią skinasi siūlymas nuo kitų metų panaikinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą smulkioms, iki 22 eurų vertės siuntoms iš trečiųjų šalių.

Seimas antradienį po svarstymo bendru sutarimu pritarė tokioms Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisoms. Pakeitimai turėtų įsigalioti 2021 metų sausį, tačiau Europos Komisija yra pasiūliusi jų įgyvendinimą atidėti pusei metų – iki 2021-ųjų liepos 1 dienos.

Šiuo metu iki 22 eurų siuntos iš trečiųjų šalių nėra apmokestinamos PVM.

Biudžeto ir finansų komiteto nario Mykolas Majausko teigimu, pataisomis bus užkamšytos landos, per koronaviruso krizę leidusios piktnaudžiauti gyventojams ir sudariusios nelygias konkurencines sąlygos Europos Sąjungos (ES) įmonėms, nes ES viduje tokios lengvatos siuntoms nėra.

„Didelė dalis gyventojų, ypatingai pandemijos metu, užsisakinėjo daug prekių iš ne Europos Sąjungos šalių, dažnai iš Kinijos ir tokiais atvejais yra taikoma tam tikra lengvata – jeigu prekių vertė neviršija 22 eurų, pridėtinės vertės mokestis netaikomas. Deja, šia privilegija suskubo naudotis ir daug žmonių, piktnaudžiaudami, nurodydami reikšmingai mažesnę vertę, negu iš tikrųjų užsakomos prekės ir tokiu būdu vengdami susimokėti pridėtinės vertės mokestį“, – Seime kalbėjo M. Majauskas.

Viešosios politikos analizės ir konsultacijų bendrovės ESTEP tyrimas parodė, kad pernai dėl elektroninės prekybos iš trečiųjų šalių Lietuvos prekybos sektorius negavo 142 mln. eurų pajamų, iš jų apie 18 mln. eurų sudarė mažos vertės siuntos. Tai sudaro maždaug 1 proc. visos Lietuvos mažmeninės prekybos apyvartos.

Europos Komisija nustatė, kad dėl mokestinių lengvatų bei neteisingo deklaravimo į valstybių narių biudžetus nesurenkama apie 7 mlrd. eurų per metus.