Verslas

2016.01.15 16:19

„Gazprom“ keičia kainodarą Lietuvai

BNS 2016.01.15 16:19

Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ Lietuvos dujų pirkėjams šiemet pasiūlius naują kainodarą, galutinė dujų kaina šiek tiek išaugs, tačiau vartotojai to nepajus, sako energetikos įmonių holdingo „Lietuvos energija“ vadovas. Dalius Misiūnas pabrėžia, kad buitiniams vartotojams šiemet dujos nebrangs.

„Šiai dienai yra nustatyta kaina buitiniams vartotojams, o kiti vartotojai turi susitarimus ir perka dujas rinkos sąlygomis. Buitiniams vartotojams tarifas lieka galioti, ir kol kas nematome, kad jis turėtų ženkliai keistis. (...) Vasarą tarifas bus nustatomas antram pusmečiui ir tada matysime konkrečiau, bet mūsų tikslas yra tuos tarifus išlaikyti stabilius ir jokiu būdu jų nedidinti ir ieškoti galimybių, kaip juos sumažinti. (...) Net jei būtų taikoma nauja kainodara, dujos nebrangs, nes tai nėra tokie dideli pokyčiai. Tam tikras pokytis yra, bet naftos kaina ir toliau krenta, ir tą galima subalansuoti“, – BNS sakė D.Misiūnas.

Premjeras Algirdas Butkevičius ramina, kad dujų kaina gyventojams šiemet neturėtų išaugti. 

„Anksti kalbėti apie bet kokį dujų kainos padidėjimą, nes „Lietuvos dujų tiekimas“ derasi su tiekėjais. Įmonė siekia ne tik nedidinti kainų buitiniams vartotojams, bet ir mažinti jas“, - premjero komentarą BNS perdavė jo atstovė Evelina Butkutė Lazdauskienė.

Rusiškas dujas Druskininkams tiekiančios bendrovės „Haupas“ direktoriaus pavaduotojas Donatas Motiejūnas ketvirtadienį BNS pranešė, kad „Gazprom“ trims mėnesiams pasiūlė naują kainos formulę, kuri neleidžia dujoms pigti taip greitai, kaip nafta.

D.Misiūno žiniomis, panašios sąlygos pasiūlytos visiems šalies dujų tiekėjams, tarp jų ir „Lietuvos energijos“ valdomai bendrovei „Lietuvos dujų tiekimas“ (LDT).

„Kol kas mes (LDT – BNS) pagal šitą kainodarą neperkame, nes turime kiekius iš praeitų laikotarpių, o kai priiminėsime sprendimus, tuomet vertinsime. Akivaizdu, kad dėl šitų kainodaros pakeitimų galutinė dujų kaina šiek tiek didėja“, – sakė D.Misūnas.

„Lietuvos energijos“ vadovo teigimu, keisti kainodarą „Gazprom“ privertė piganti nafta.

„Gazprom“ orientuojasi į tą kainodarą, pritaikytą apsaugoti pajamoms, kad nebūtų jie taip stipriai priklausomi nuo krentančios naftos kainos. Manau, kad nepriklausomai nuo to, ar bus vykdomi aukcionai, ar tęsiama veikla dvišalių sutarčių pagrindu, „Gazprom“ stengsis apsaugoti save nuo naftos pigimo ir taikys kitokią kainodaros formulę. (...) Akivaizdu, kad krentanti naftos kaina daro įtaką jų verslui ir keisdami formulę ar kainodarą jie bando reaguoti į tą situaciją“, – teigė D.Misiūnas.

„Haupo“ atstovo teigimu, gruodį „Gazprom“ dujų importo kaina siekė 16,5 euro už megavatvalandę, o sausį dėl naujos formulės ji turėtų siekti jau 19 eurų. D.Motiejūno teigimu, dujų kaina pagal naują kainodarą pradeda lėčiau mažėti maždaug ties 200 JAV dolerių už 1 tūkst. kubų riba. Be to, yra kita sąlyga, jog kaina negali būti mažesnė nei Vokietijos dujų biržoje.

Sutartis pagal naują kainodarą „Gazprom“ pasiūlė trims mėnesiams, kadangi gruodį turėjęs vykti dujų aukcionas buvo atidėtas iki antrojo šių metų ketvirčio. D.Misiūnas teigė neatmetantis galimybės, kad neįvykus aukcionui, naujos kainodaros taikymas gali būti pratęstas.

Rusiškas dujas importuojanti LDT dujas perka pagal senąją sutartį, kadangi iš pagal ją dar turi nesuvartotų maždaug 300 mln. kubų dujų.

„Tų kiekių, kurie yra perkeliami iš praėjusių metų, visiems metams neužteks, bet jų užtenka metų pradžiai ir šitam žiemos laikotarpiui, kai turime didesnį vartojimą“, – tikino D.Misiūnas.

„Lietuvos energijos“ vadovas teigė kol kas negalintis kalbėti apie dujų kainas, kadangi lygiagrečiai vyksta derybos su Norvegijos „Statoil“. Pasak neoficialių šaltinių, nauja „Gazprom“ dujų kaina gali būti panaši į „Statoil“ Lietuvai tiekiamų suskystintų gamtinių dujų kainą.

„Kalbame su visomis pusėmis, kažkokių detalių tikrai negaliu atskleisti, nes vyksta pokalbiai ir derybos. (...) Turime sveiką situaciją, nes nėra taip, kad viena pusė mums diktuoja, mes galime rinktis“, – sakė D.Misiūnas.

.Rusijos žiniasklaida gruodį skelbė, kad „Gazprom“ trim mėnesiams pratęsė pasibaigiančių dujų tiekimo sutarčių Baltijos šalių pirkėjams galiojimą.

Lietuvoje tiesiogiai iš „Gazprom“ dujas dar perka Kauno termofikacijos elektrinė, „Dujotekana“ ir Jonavos trąšų gamykla „Achema“.

„Lietuvos dujų tiekimas“ 2014 metų gegužę gavo maždaug 20 proc. „Gazprom“ nuolaidą už 2013–2015 metais pirktas dujas – šią nuolaidą įmonė pritaikė visiems komerciniams ir buitiniams vartotojams – jie dujas pigiau perka nuo 2014-ųjų vidurio iki šių metų pabaigos ar iki 2017-ųjų vidurio.

Šiais metais Lietuva turėtų suvartoti iki 2 mlrd. kubų dujų, iš jų apie 1,2 mlrd. kubų – vien „Achema“. Dar mažiausiai apie 300 mln. kubų bus suvartota SGD, kurias tiekia „Statoil“, taigi, „Lietuvos dujų tiekimo“ dalis gali siekti iki 500 mln. kubų.