Verslas

2020.10.05 22:43

Šilumininkai prognozuoja – didžioji dalis šalies už šildymą mokės mažiau, išsiskirs tik kelios savivaldybės

Kristina Jackūnaitė, Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.05 22:43

Šilumininkai ir šildymo kainas reguliuojanti Valstybinė energetikos reguliavimo taryba prognozuoja, kad šildymas daugiabučių gyventojams šiemet kainuos mažiau nei pernai. Pigiausiai mokės kauniečiai, o daugiausia ir toliau mokės Biržų gyventojai. Tik keliose nedidelėse savivaldybėse – Raseiniuose, Šakiuose, Pakruojyje ir Kelmėje – šildymas brangs.

Šiaulietė, daugiabučio bendrijos pirmininkė Virginija Remeikienė sako, kad šildymo sezono laukia ramiai –šildymo kainos šiame mieste nėra labai didelės, o po renovacijos dar sumažėjo, tačiau pripažįsta, kad jos pažįstamiems pensininkams tai – nerimo metas.

„Tikrai žmonėms yra baisu, nes atiduoda, jeigu gauna 240 (eurų pensiją – LRT.lt), tai atiduoti 50 ar 60 eurų šildymui yra daug, bet daug kas priklauso nuo pačių pirmininkų“ – tikina ji.

Šilumininkai prognozuoja: šildymas daugiabučių gyventojams šiemet kainuos mažiau nei pernai

„Šiaulių energijos“ atstovė spaudai Marina Visockienė sako, kad pernai žiemos mėnesiais 60 kvadratinių metrų buto šildymas Šiauliuose vidutiniškai kainavo apie 40 eurų.

„Lyginant su praėjusiu šildymo sezonu, bendrovė prognozuoja, kad artėjančio šildymo sezono kaina vartotojams bus apie 5 procentus mažesnė dėl pigesnio technologinio kuro“, – teigia M. Visockienė.

Šilumos kainas prižiūrinti Valstybinė energetikos reguliavimo taryba ir patys šilumininkai teigia, kad pigesnis nei pernai šildymo sezonas laukia didžiosios dalies Lietuvos gyventojų. Palyginti su praėjusių metų spaliu, šilumos kaina mažėja 15 procentų. Pigiausiai iš penkių didžiųjų miestų žiemą šildysis Kauno gyventojai.

„Kaina mažėja dėl šilumos, kuri yra superkama iš nepriklausomų šilumos gamintojų, kainų mažėjimo. Kaune ši kaina mažėja ir viena iš esminių priežasčių, tai yra Kauno kogeneracinės jėgainės darbo pradžia. Ir dėl supirktos pigesnės šilumos kainos, bendra kaina mažėja ir Vilniaus gyventojams, ir Kauno bei Klaipėdos gyventojams“, – aiškina Energetikos reguliavimo tarybos pirmininkė Inga Žilienė.

Kaune kaina krito 27 procentais, Vilniuje – 20 procentų, Klaipėdoje – 14, Panevėžyje – 11, Šiauliuose kaina krito mažiausiai – tik puse procento, bet kaina čia pernai buvo mažiausia tarp didžiųjų miestų.

„Drąsiai galima sakyti, kad bus vienas pigiausių (šildymo sezonų – LRT.lt). Jis praktiškai gali būti pigesnis negu praeitų metų, šilumos kainos požiūriu. Jeigu ir tokia švelni žiema bus ir dar turime pigesnį biokurą, ypatingai baltarusiškas biokuras pagelbėjo, nes atpigino biokurą Lietuvoje, dujos yra labai pigios“, – aiškina Šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Valdas Lukoševičius.

Brangiausiai už kilovatvalandę, vos ne triskart brangiau nei kauniečiai, ir toliau mokės Biržų gyventojai. Tokia kaina įsitvirtinusi dėl „Litesko“ filialo „Biržų šiluma“ naudojamo biokuro rūšies – medienos granulių. Keletos nedidelių savivaldybių gyventojai šią žiemą už šilumą mokės daugiau nei pernai.

„Didėjimas kainų Kelmėje, Šakiuose, Pakruojyje ir Raseiniuose. Tai – nedideli miestai ir ten turime didesnę kainą, nes ir vartojimas yra mažesnis, tačiau infrastruktūrą reikia išlaikyti ir tie kaštai nepinga dėl to, kad ir darbų kainos auga. Kai kuriuose miestuose gali būti ir renovacijos efektas, nes mažesnis yra kilovatvalandžių kiekis suvartojamas“, – sako I. Žilienė.

Labiausiai Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos duomenimis šiluma brangsta Raseiniuose – net 18 procentų, Šakiuose – 15, Pakruojyje – 9, Kelmėje – maždaug 6 procentais. Įtakos kainai šiose savivaldybėse turėjo ir šilumos kainos perskaičiavimas, nes kaina ankstiniais metais buvo reguliuotojų mažinama ateities sąskaita.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt