Verslas

2020.10.11 17:27

Inspekcijos vykdyto reido metu žurnalistams teko likti už durų – iš 15 paskutinių patikrinimų, užfiksuoti 6 pažeidimai

Jonas Deveikis, LRT.lt2020.10.11 17:27

Lietuvos metrologijos inspekcijos Vilniaus skyriaus pareigūnai per paskutinius 3 mėnesius užfiksavo net 6 atvejus, kai griliams skirtų anglių pakuotėse būdavo per mažai. Į vieną iš tokių reidų buvo pakviesti ir LRT žurnalistai, tačiau, parduotuvei atsisakius įsileisti, rezultatų teko laukti už durų. 

Šį kartą su Lietuvos metrologijos inspekcijos Vilniaus skyriaus viršininku IgoriuTkačenko vykstame į Vilniuje, Pilaitėje, dar šių metų liepos mėnesį atidarytą statybos, remonto, apdailos bei sodo prekių parduotuvę „Moki – veži“.

Reido tikslas – patikrinti, ar vieno gamintojo medžio anglių produkcijos svoris atitinka reglamentuojamą.

Kartu su metrologijos tarnyba į patikrinimą norime vykti ir mes, tačiau parduotuvės durys mums uždarytos. Įmonės rinkodaros vadovė Eglė Gružauskienė paaiškina, jog dėl COVID-19 grėsmės norima, kad parduotuvėje būtų mažiau žmonių.

„Tikrinimas vyks uždaroje patalpoje, t. y. parduotuvėje, dalyvaujant mūsų darbuotojams ir inspektoriui. Dar du žmonės (Jūs su fotografu), žinoma, dar keli smalsūs pirkėjai – ir jau visas būrys“, – LRT.lt teigė parduotuvės atstovė.

Produkto įdeda 200–300 gramų mažiau

I. Tkačenko aiškina, kad šį kartą parduotuvėje bus tikrinamos medžio anglys, kurias žmonės įprastai naudoja kepti ant laužo.

Nors dažniausiai tokie patikrinimai organizuojami vasarą, kadangi šio produkto populiarumas šiltuoju metų periodu padidėja, nuspręsta patikrinimą atlikti ir rudenį. Tai daroma neatsitiktinai. Kaip sako I. Tkačenko, kitame mieste esančioje „Moki – veži“ parduotuvėje buvo nustatyta, kad medžio anglių į pakuotes buvo įdėta per mažai, todėl nuspręsta patikrinti, ar tai nepasikartojo ir Vilniuje esančioje parduotuvėje.

„Gavome informaciją iš apskričių, kad kitos partijos to paties produkto, kuriuo buvo prekiaujama ir kituose miestuose, neatitiko leistino svorio. 2 kilogramų pakuotėse trūko kiek daugiau nei 100 gramų anglių“, – sako I. Tkačenko.

Inspektoriaus teigimu, pažeidimų, kada medžio anglių produktai neatitinka deklaruoto svorio – gana dažni. Pavyzdžiui, per trečiąjį ketvirtį buvo atlikta apie 15 patikrinimų, per juos nustatyti net 6 pažeidimai.

„Yra ne kartą tekę i pažeidimų. Jų būna gana daug, nes medžiagos svoris priklauso nuo išdžiūvimo. Būna, kad gamintojai dėl to netiksliai apskaičiuoja produkto svorį. Prie to gali prisidėti ir popierinės pakuotės, kurios leidžia produktui, priklausomai nuo aplinkos drėgmės, keisti svorį“, – pažymi Metrologijos inspekcijos Vilniaus skyriaus viršininkas I. Tkačenko.

Jo teigimu, įprastai fiksuojant pažeidimus pastebima, kad jei pakuotė turi sverti apie 2 kilogramus, joje anglių yra 200–300 gramų mažiau. Pavyzdžiui, per vieną patikrinimą iš 20 pakuočių svorio neatitiko net 12 pakuočių, o vienos iš jų svoris buvo net 389 gramais mažesnis.

Už pažeidimus galima šalinti produkciją

Atvykus į parduotuvę, pagal reglamentą, inspektorius pasirenka tikrinti 20 medžio anglių pakuočių. Šį kartą tikrinamos gamintojo „Mustang“ medžio anglių pakuotės, kurių svoris turi būti 2 kilogramai.

Medžio anglių pakuotėms, kurių svoris siekia nuo 1 iki 10 kilogramų, yra taikoma 1,5 proc. paklaida. Vadinasi, jei pakuotė sveria 1 kilogramą, joje anglių gali būti iki 15 gramų mažiau. Jei pakuotė sveria 10 kilogramų – 150 gramų mažiau. Tiesa, tikrinimo metu žiūrimas visų 20 pakuočių vidutinis svoris. Taigi, jei vienoje svorio trūksta, o kitoje yra tiek pat per daug – pažeidimas nefiksuojamas.

Pavyzdžiui, jei 2 kilogramų pakuotėje būtų viršyta 1,5 proc. paklaida ir joje trūktų 35 gramų anglių, o kitoje būtų 35 gramais daugiau – pažeidimas nebūtų fiksuojamas. Tačiau jeigu pakuotėje esančios anglys dvigubai viršytų leistiną paklaidos normą, tokiu atveju Metrologijos inspekcija gali siūlyti išimti partiją iš prekybos. Pavyzdžiui, jeigu 2 kilogramų anglių pakuotėje trūktų 60 gramų anglių, visa produkcija galėtų būti išimta iš prekybos.

„Šiais metais dar neteko nurodyti išimti produkcijos iš prekybos, tačiau tokių atvejų, kada liepiama pašalinti visą produkciją, tikrai yra buvę ne vieną kartą“, – pažymi inspektorius.

Atlikęs anglių maišų svėrimą „Moki – veži“ parduotuvėje, I. Tkačenka konstatuoja – pažeidimų nustatyta nebuvo. Visi 20 patikrintų maišelių svėrė daugiau nei po 2 kilogramus. Didžiausias anglių svoris, užfiksuotas vienoje pakuotėje, siekė 2,232 kilogramo, o mažiausias – 2,103 kilogramo.

„Partijoje, kurią tikrinome, pažeidimų nenustatėme, o masė atitiko deklaruotą. Kai kurie maišai buvo netgi sunkesni, tačiau paklaida į didesnę pusę nėra ribojama“, – sako I. Tkačenka.

Jo teigimu, jeigu yra užfiksuojamas pažeidimas, gali būti skiriamas įspėjimas arba bauda. Fiziniams asmenims bauda siekia nuo 55 iki 550 eurų, o juridiniams asmenims – nuo 300 eurų iki 2 proc. metinių pajamų.