Verslas

2020.10.04 16:23

Lietuvos verslas keikiasi, pirkėjai džiūgauja: siunčiantis prekes iš Kinijos iki 22 eurų, mokėti mokesčių dar nereikės

Mindaugas Laukagalis, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.10.04 16:23

Europos Sąjunga (ES) vėl trypčioja vietoje: nuspręsta, kad nuo kitų metų pradžios turėjusių brangti siuntų iš Kinijos elektroninių parduotuvių kainos vis dar nesikeis. Šiuo metu prekėms iš trečiųjų šalių, kurių vertė neviršija 22 eurų, nėra taikomas pridėtinės vertės mokestis (PVM).

Europa, atsižvelgusi į prekybininkų skundus dėl nesąžiningos konkurencijos, buvo nusprendusi šią lengvatą panaikinti nuo kitų metų sausio, tačiau dėl koronaviruso pandemijos terminas nukeltas pusmečiui.


Tuo itin nepatenkinti Lietuvos verslininkai skundžiasi, kad dėl prekybos iš trečiųjų šalių pernai prarado per 140 milijonų eurų. Ekonomistė Rūta Vainienė LRT RADIJUI sako, kad dažnai medžiodami parsisiųsti pigesnę prekę iš Kinijos iš tiesų apgauname save – nėra kuriamos darbo vietos, neauga ir Lietuvos BVP.

Taupumas atsigręžia bumerango principu

Nuo plaukų segtukų iki išmaniųjų laikrodžių ar telefonų – pastaraisiais metais itin pamėgome siųstis prekes iš Kinijos elektroninių parduotuvių. Lietuviškame feisbuke yra ne viena grupė, kurioje žmonės dalijasi savo pirkinių nuotraukomis ir patarimais.

Kai kurie psichologai sako, kad į duris pasibeldęs kurjeris su ilgai laukta siunta ir akimirka, kai ją išpakuoji, gali sukelti džiaugsmą bent kelioms minutėms. Tačiau kas vieniems džiaugsmas, kitiems – galvos skausmas.

Verslininkai jau kurį laiką akcentuoja, kad galiojanti lengvata, pagal kurią smulkioms siuntoms iš trečiųjų šalių netaikomas PVM, pažeidžia sąžiningos konkurencijos principus.

Šalies prekybininkai teigia, kad dėl prekybos iš trečiųjų šalių pernai prarado net 142 milijonus eurų, o tai yra procentas visos Lietuvos mažmeninės prekybos.

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos (LPĮA) vadovė R. Vainienė teigia, kad „mes apgauname ne ką kitą, o patys save“.

„Mūsų mažesnis BVP, darbo vietų galime mažiau sukurti, o nelygios konkurencijos sąlygos sugrįžta kaip bumerangas. Atrodo, oi, dabar apgavau valstybę, nusipirkau pigiau, bet kai visi taip darome, galų gale apgauname save“, – sako ekonomistė.

Nori vienodų verslo sąlygų

Tarkime, už 10 eurų norite nusipirkti mobiliojo telefono dėklą. Dėl mažos vertės siuntoms iš trečiųjų šalių taikomos lengvatos, siunčiant tokį dėklą iš Kinijos, pridėtinės vertės mokesčio mokėti nereikės. Tačiau, jeigu tokią prekę norėsite nusipirkti Lietuvoje, 21 procentą siekiantis mokestis jau bus pritaikytas, taigi kaina padidės dviem eurais.

„Tai yra 21 procentas, tai yra reikšminga suma! – tvirtina R. Vainienė. – Taigi, penktadaliu gali skirtis kaina vien dėl to, kad skirtingas mokestinis režimas.“

Šalies prekybininkai teigia, kad dėl prekybos iš trečiųjų šalių pernai prarado net 142 milijonus eurų, o tai yra procentas visos Lietuvos mažmeninės prekybos. Lietuviškos interneto parduotuvės „Pigu.lt“ atstovė Raimonda Strazdauskaitė sako, kad nuo lengvatos labiausiai nukenčia smulkiąja elektronika ir mados prekėmis prekiaujančios įmonės.

Atrodo, oi, dabar apgavau valstybę, nusipirkau pigiau, bet kai visi taip darome, galų gale apgauname save.

„Mes kalbame apie smulkius pirkinius, būdingus tam tikrų prekių kategorijų užsakymams, pavyzdžiui, mados prekėms, smulkiajai elektronikai ar aksesuarams. Mums, per mus prekiaujančioms parduotuvėms ir kitiems šalies prekybininkams, kurie siunčia užsakymus per siuntų tarnybas, gana svarią konkurenciją sudaro, pavyzdžiui, „AliExpress“ ar kiti elektroninės prekybos atstovai iš kitų šalių. Šiuo atveju vietos verslui turi būti sudarytos vienodos sąlygos konkuruoti dėl pirkėjų“, – įsitikinusi R. Strazdauskaitė.

Nuostoliai siekia milijardą eurų

Nepaisydama Europos prekybininkų reikalavimų neatidėti lengvatos panaikinimo, Bendrija tą padarė pusmečiui. Tad nedidelės siuntos iš ne ES parduotuvių maždaug penktadaliu turėtų pabrangti kitų metų liepą. Vis dėlto prekybininkų asociacija nėra įsitikinusi, kad tai paskutinis termino nukėlimas.

Finansų ministerijos atstovė Jūratė Laurikėnaitė skaičiuoja, kad panaikinus pridėtinės vertės mokesčio lengvatą Lietuvos biudžetas pasipildytų keliais milijonais eurų.

„Muitinės departamento preliminari prognozė būtų tokia, kad jeigu (mokesčio lengvatos panaikinimas – LRT.lt) įsigaliotų nuo liepos 1 dienos, papildomai galėtų būti surenkama apie 3 milijonus eurų, – tvirtina finansų ministerijos atstovė. – O jeigu žiūrėtume ES mastu, jie vertino, kad galėtų būti (papildomai surenkama – LRT.lt) apie milijardą eurų.“

Muitinės departamentas sako, kad kitais metais ruošiama ir daugiau suvaržymų siuntoms iš Kinijos. Planuojama, kad nuo liepos PVM turės būti mokamas tik šalyje, kur parduodama, o ne ten, kur kirto ES sieną. Tai, pasak Muitinės departamento atstovo Justo Dukavičiaus, užkirs kelią piktnaudžiavimui, kai prekės pirmiausia buvo įvežamos į šalis, kuriose šio mokesčio tarifas itin mažas.

Mes puikiai žinome praktikas, kai tiekėjas, išmanydamas šituos teisės aktus, sąmoningai nurodo neteisingą vertę. Perki žaislą už 200 eurų, o nurodai, kad jo vertė – vos 10 eurų.

„Nuo liepos 1 dienos PVM turės būti mokamas tai šaliai, kurioje prekės galutinai sustojusios, kur vartojamos. Dabar tai yra daroma, dirbama ta linkme, keičiami teisės aktai ir ruošiamos sistemos“, – sako Muitinės departamento atstovas.

Muitinė prašo daugiau patikrinimų

Daugiau dėmesio planuojama skirti ir klastotėms, taip pat pavojingoms prekėms. „Nuo kitų metų įsigaliojus naujiems teisės aktams ir pradėjus veikti naujoms sistemoms, prekėms, kurios turės atvykti į ES, iškart turės būti pateiktos deklaracijos, – informuoja J. Dukavičius. – Taip muitinė reguliuos srautus ir žiūrės, kad tarp atvykstančių prekių nebūtų pagamintų iš pavojingų medžiagų, taip pat tokių, kurios galėtų pažeisti intelektinės nuosavybės teises, pavyzdžiui, žymių prekių ženklų.“

Tokios prekės, anot pašnekovo, sudaro nemažą siuntų dalį ir gali pridaryti nemažai nuostolių. Vis dėlto prekybininkų asociacijos vadovė R. Vainienė sako, kad dabar patikrinama labai mažai į šalį atkeliaujančių siuntų, todėl Muitinės departamento prašo atlikti daugiau tikrinimų.

Daugiau nei du trečdaliai į Lietuvą atkeliaujančių siuntų yra ne iš ES. Dažniausiai tai siuntos iš Kinijos, kurių vertė yra iki 22 eurų.

„Dabar tik trys siuntos iš tūkstančio patikrinamos ir apmokestinamos. Mes puikiai žinome praktiką, kai tiekėjas, išmanydamas šituos teisės aktus, sąmoningai nurodo neteisingą vertę. Perki žaislą už 200 eurų, o nurodai, kad jo vertė – vos 10 eurų“, – priekaištų muitinės darbui žeria LPĮA vadovė.

Muitinė teigia, kad verslininkų minimi atvejai yra žinomi ir daroma viskas, kad būtų užkirstas kelias piktnaudžiavimui. Lietuvos paštas informuoja, kad daugiau nei du trečdaliai į Lietuvą atkeliaujančių siuntų yra ne iš ES. Dažniausiai tai siuntos iš Kinijos, kurių vertė yra iki 22 eurų.

Apie lengvatos kiniškoms prekėms netaikymą klausykitės radijo įrašo.


Parengė Vismantas Žuklevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt