Verslas

2020.09.29 10:58

Valdantieji nesugebėjo įtikinti opozicijos – valstybinių vaistinių kol kas šalyje nebus

atnaujinta 12.10
Jonas Deveikis, LRT.lt, BNS2020.09.29 10:58

Valdantiesiems nepavyko įtikinti opozicijos dėl valstybinių vaistinių steigimo. Balsavime dalyvavo per mažai Seimo narių, todėl įstatymui nebuvo pritarta.

Už valstybinių vaistinių atsiradimą balsavo – 61 Seimo narys, prieš – 0, susilaikė – 0. Įstatymui pritarta nebuvo, nes opozicija ištraukė korteles ir balsavime nedalyvavo.

Įstatymo projektą dėl valstybinių vaistinių atsiradimo pateikė „valstiečiai“.

Valdantieji tikino, kad tokių vaistinių atsiradimas pagerins vaistų prieinamumą, mažės vaistų kaina ir didės konkurencija. Tačiau opozicija turėjo kitokią nuomonę – konkurencija sumažės, bus švaistomos sveikatos sistemos lėšos.

Liberalas Eugenijus Gentvilas teigė, kad pritartus įstatymui būtų kuriamas valstybinių vaistinių tinklas, o tai nesukurtų lygiaverčių konkurencinių sąlygų jau veikiančioms privačioms vaistinėms.

„Jie jau turi iš mokesčių mokėtojų kišenės išlaikomas patalpas ir jau vien šiuo požiūriu yra pažeidžiama konkurencija su privačiomis vaistinėmis. Antras aspektas, aš nemanau, kad reikia plėsti vaistinių tinklą. Mes žinome, kad vaistinių tinklas Lietuvoje beveik du kartus viršija EBPO ir Europos Sąjungos šalyse esantį vaistinių skaičių. Todėl nėra prasmės didinti konkurenciją ją pažeidžiant“, – Seime teigė jis.

Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Povilas Urbšys pažymėjo, kad valstybinių vaistinių tinklai turi atsirasti, nes tik taip bus panaikintas vaistinių monopolis.

„Kelių privačių vaistinių monopolis neatsirado savaime. Dabar visos tos politinės jėgos, kurios iškreipia vaistų rinką, mūru stojo prieš šio monopolio ardymą“, – pažymėjo P. Urbšys.

Pritarti įstatymui siūlė ir Seimo narys bei sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, kuris pažymėjo, kad vaistinės nėra tik sandėliai ir prekybos vietos, todėl jose turi atsirasti daugiau paslaugų, o būtent tai ir gali padaryti valstybinės vaistinės.

„Ar mes tikrai vaistines nuvertinome ir nužeminome iki parduotuvių lygio? Jei mes manome, kad vaistinės tėra tik sandėlis, tai jų nereikia ligoninėse, nes tai yra tik prekyba. (...) Tačiau vaistinės turi būti sveikatos paslaugų teikimo vieta ir jos turi būti grąžinamos į sveikatos paslaugų sistemą. Todėl nesutinku, kad valstybė čia kuria monopolinę sistemą“, – kalbėjo A. Veryga.

Savo ruožtu konservatorius Mykolas Majauskas siūlė nebalsuoti už įstatymo projektą ir pažymėjo, jei įstatymo pakeitimo projekto tikslas yra atpiginti vaistus, tai galima padaryti ir kitais būdais.

„Jei tikslas yra atpiginti vaistus, tai yra paprastesnių ir efektyvesnių būdų. Tam tiesiog reikia skirti finansavimą ir kompensuoti daugiau vaistų ir kompensuoti didesnę kainos dalį. Kam ir kokiais tikslais reikia kurti dar vieną valstybinę instituciją, didinti biurokratiją. Rezultatas juk bus toks, kokį mes dar visai neseniai matėme sovietiniais laikas, tai eilės, ypatingos paslaugos ir sąlygos nomenklatūrai ir bus regionuose, sutikime, darbas per pažintis. (...) Dabar mums siūlomos valstybinės vaistinės, valstybinis bankas, belieka tik sulaukti valstybinės parduotuvės ir valstybinės partijos“, – pastebėjo M. Majauskas.

Jeigu įstatymui būtų buvę pritarta, nuo kitų metų sausio jas būtų buvę galima steigti ne tik ligoninėse, bet ir poliklinikose ar ambulatorijose. Valstybinėms vaistinėms taip pat būtų buvę leidžiama prekiauti ir internete.

Valdančiųjų lyderis anksčiau BNS teigė, kad šalyje galėtų atsirasti apie kelios dešimtys valstybinių vaistinių bei paneigė, kad jų steigimui bus numatytos lėšos biudžete.

Lietuvos vaistinių asociacija abejojo, ar privačios ir valstybinės vaistinės turės lygiavertes konkurencines sąlygas. Taip pat prognozavo mažų vaistinių bankrotą arba pasitraukimą iš gydymo įstaigų.

Seimo opozicija prieš balsavimą įspėjo, kad priėmus pataisas būtų prašiusi prezidento jas vetuoti, kreipstųsi į Konstitucinį Teismą ir Europos Komisiją.

Lietuvos gydymo įstaigose veikia apie 230 didžiųjų tinklų vaistinių.

Valdantieji nežada nuleisti rankų

R. Karbauskis sako, kad valdantieji rankų nenuleis ir dar kartą bandys balsuoti, tuo metu A. Veryga jau prarado viltį jas priimti šios kadencijos Seime.

„Nieko čia jau nebebus, nes tikrai nėra tiek balsų, kad būtų galima priimti“, – po balsavimo Seime žurnalistams teigė A. Veryga.

Jis abejojo, ar besibaigiančios kadencijos Seimas sugebės įteisinti valstybines vaistines: „Jeigu nuoširdžiai, tikrai neturiu vilties, kad šitas Seimas tą padarytų“.

Tuo metu R. Karbauskis tikino, kad įteisinti valstybines vaistines vis tik dar bus bandoma.

„Dar sykį pabandysime balsuoti. Nežinau, kada. Kai potencialiai turėsime daugiau balsų. Nes mums reikia visų iki vieno. Man atrodo, 71 susirinktų, jeigu visi susirinktų, nors ir sudėtinga“, – BNS po balsavimo sakė „valstiečių“ lyderis.

Dėl pataisų nebalsavo penki ministrai ir premjeras, po pora „valstiečių“ frakcijai ir valdančiųjų koalicijai priklausančių parlamentarų.

R. Karbauskis žada, kad dar vienas balsavimas bus jau po spalio 11-osios, kai įvyks pirmasis Seimo rinkimų turas.