Verslas

2020.09.28 19:20

Viena ranka davė, kita atėmė: 200 eurų darbo paieškos išmokos paprašiusi studentė neteko kitų – didesnių sumų išmokų

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2020.09.28 19:20

Darbo paieškos išmokos paprašiusi studentė pakliuvo į kuriozišką situaciją – neteko ne tik socialinės išmokos, bet ir teisės pretenduoti į socialinę stipendiją. Ministerija tikina – savivaldybė išmoką gali skirti išimties tvarka. Be to, studentė darbo paieškos išmokos atsisakyti gali. Tačiau savivaldybė tikina – socialinė išmoka vis tiek nebus skirta, nes studentė „neišnaudoja teisėtų pajamų gavimo galimybių“.

„Norėčiau pasidalyti kurioziška situacija, į kurią patekau ne tik aš, bet ir kiti Užimtumo tarnyboje registruoti studentai. Išmokas dėl COVID-19 skyrusi Vyriausybė, švelniai tariant, iškrėtė kiaulystę Užimtumo tarnyboje registruotiems studentams. Viena ranka davusi iki poros šimtų eurų, kita atėmė gerokai didesnes socialines stipendijas ir socialinės paramos išmokas“, – rašė į LRT besikreipusi studentė.

Mergina pasakoja, kad Valstybiniame studijų fonde bandė registruotis kaip nuolatinių studijų studentė, tačiau sužinojo, kad socialinės stipendijos negaus, nes prarado socialiai remtino asmens statusą.

Jos teigimu, kaip paaiškino Kauno savivaldybės Socialinės paramos skyriaus specialistės, taip nutiko dėl Užimtumo tarnybos skirtos išmokos.

„Užimtumo tarnybos skiriamos išmokos atsisakymas niekuo negelbės, nes esą vis tiek „turiu galimybę gauti pajamų“, – laiške piktinosi studentė.

Ji skaičiuoja, kad Užimtumo tarnyba pervedė 160 eurų, o ši suma keliais eurais viršijo sumą, nuo kurios prarandama teisė į socialinę paramą, tačiau socialinė stipendija nuo šių metų siekia 253 eurus, o socialinės paramos išmoka – 125 eurus.

„Taigi galutinis rezultatas – minus 200 eurų. Pridėkime tai, kad nuo gruodžio mėnesio išmokos dėl COVID-19 nutraukiamos, o į socialinę stipendiją bus galima pretenduoti tik nuo ateinančių metų kovo, taigi apskritai susidaro kelių mėnesių duobė“, – rašė Marina.

„Žinoma, galima sakyti, ko čia tie studentai verkia, tegul eina dirbti. Galima, jeigu studentas suprantamas kaip pigus nekvalifikuotos darbo jėgos šaltinis ir svarbiausias kriterijus – aukštojo mokslo diplomas, bet ne studijų kokybė. Tai yra, reikia apsispręsti, ko norime – diplomuotų kadrų ar specialistų. O gal apskritai nebereikia žaisti parama studijoms ir gerovės valstybės idėjomis?“ – rašė mergina.

Ministerija: išmoka gali būti skirta išimties tvarka

Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja komunikacijai Eglė Samoškaitė LRT.lt paaiškino, kad darbo paieškos išmokos iš tiesų iš dalies įskaitomos, kai vertinama, ar asmuo arba šeima yra nepasiturinti ir ar gali gauti socialines pašalpas.

E. Samoškaitės aiškinimu, socialinė stipendija netiesiogiai susieta su socialinių pašalpų gavimu ta prasme, kad šios stipendijos skiriamos studentams iš nepasiturinčių šeimų arba vieniems gyvenantiems nepasiturintiems studentams, kai jie nėra įskaitomi į šeimos sudėtį dėl amžiaus. Jeigu pats studentas yra nepasiturintis arba jo šeima yra socialiai remtina, tuomet iš Valstybinio studijų fondo jis gauna 253 eurų dydžio socialinę stipendiją.

„Studentas turi rinktis – arba ieškosi darbo ir gauna darbo paieškos išmoką, arba studijuoja ir būdamas nepasiturintis arba iš socialiai remtinos šeimos gauna socialinę pašalpą ir / ar socialinę stipendiją. Taip yra dėl to, kad valstybės lėšos yra ribotos, o parama negali būti dubliuojama ir skiriama nepagrįstai“, – sako E. Samoškaitė.

Ji atkreipia dėmesį – socialinę paramą teikiančios savivaldybės turi visas galimybes individualiai įvertinti konkretaus studento ar jo šeimos situaciją ir tais atvejais, kai asmens pajamos ne daugiau kaip 50 proc., t. y. 68,75 euro, viršija nustatytą ribą gauti socialinę pašalpą, savivaldybės administracija gali skirti socialinę pašalpą išimties tvarka.

Kaip nurodo E. Samoškaitė, šiuo metu nustatyta riba siekia 137,5 euro. Savivaldybė, prieš skirdama pašalpą išimties tvarka, turėtų patikrinti asmenų gyvenimo sąlygas ir surašyti buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą.

Savivaldybė: neišnaudojamos teisėtos pajamų gavimo galimybės

Kauno miesto savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos pavaduotoja, atliekanti skyriaus vedėjo funkcijas, Egidija Abeciūnienė atkreipia dėmesį, kad vienas pagrindinių socialinės paramos tikslų – padėti tiems žmonės, kurių pajamos yra nepakankamos.

Savivaldybė taip pat akcentuoja, kad norintieji gauti socialinę paramą turi atitikti įstatymo nustatytas sąlygas ir išnaudoti visas teisėtas pajamų gavimo galimybes, pavyzdžiui, gauti kitas priklausančias pašalpas, išmokas.

„Todėl asmenims, nutraukusiems Užimtumo tarnybos paskirtą darbo paieškos išmoką, piniginė socialinė parama neskiriama kaip neišnaudojus teisėtų pajamų gavimo galimybių“, – nurodo E. Abeciūnienė.

Savivaldybės atstovė taip pat teigia, kad kiekvienas asmuo, jeigu jo gaunamos pajamos per mėnesį viršija 1,1 valstybės remiamų pajamų dydį ne daugiau kaip 50 proc., gali kreiptis dėl socialinės pašalpos skyrimo išimties tvarka.

Kaip nurodo E. Abeciūnienė, tokiu atveju specialistai patikrins žmogaus buities bei gyvenimo sąlygas ir savivaldybei bus pateiktas prašymas, jį svarstys Piniginės socialinės paramos skyrimo komisija.

„Šiuo metu vertinami net keli tokie prašymai, tiesa, nežinome, ar minėtas atvejis pakliūva tarp jų. Stengiamės kiekvieno asmens situaciją peržiūrėti individualiai ir, jeigu sąlygos tikrai nepalankios, skirti piniginę socialinę paramą išimties tvarka“, – sako E. Abeciūnienė.

Išmokos atsisakyti galima bet kada

Užimtumo tarnybos atstovė Milda Jankauskienė LRT.lt teigia, kad studentė turi teisę darbo paieškos išmokos atsisakyti. Jeigu dalis išmokos jau išmokėta, jos atsisakius, išmokos mokėjimas nutraukiamas nuo paskutinio mokėjimo datos. Jeigu išmoka dar neišmokėta, jos galima atsisakyti nuo pat kreipimosi dienos.

Užimtumo tarnybos duomenimis, šių metų birželio–rugsėjo mėnesiais kreipėsi 11 tūkst. studijuojančių asmenų, iš jų 5,2 tūkst. asmenų buvo paskirta 0,03 MMA ir 1,1 tūkst. asmenų – 0,07 MMA darbo paieškos išmoka.

Darbo paieškos išmoka skiriama, kai asmuo atitinka šias sąlygas: jam suteiktas bedarbio statusas; bedarbis kreipimosi dėl darbo paieškos išmokos į Užimtumo tarnybą ir sprendimo dėl šios išmokos skyrimo metu nedalyvauja aktyvios darbo rinkos politikos priemonėse.

Paraiškos gauti socialinę stipendiją rudens semestrą teikiamos nuo rugsėjo 15 d. iki spalio 10 d. Vėliau Valstybinis studijų fondas gali skelbti papildomą paraiškų teikimą dėl socialinės stipendijos likusį semestro laiką.