Verslas

2013.02.22 18:50

Premjeras: „Nukem“ ruošime paskutinį terminą

Erika Fuks, DELFI.lt 2013.02.22 18:50

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius po susitikimo su Ignalinos atominės elektrinės (IAE), vadovybe sako, jog IAE branduolinių atliekų ir panaudoto kuro saugyklų statybos projektams vadovaujančiai „Nukem Technologies“ turi būti paruoštas paskutinis terminas, o jei ir jo nebus laikomasi – sutartis su įmone turi būti nutraukiama. 

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius po susitikimo su Ignalinos atominės elektrinės (IAE), vadovybe sako, jog IAE branduolinių atliekų ir panaudoto kuro saugyklų statybos projektams vadovaujančiai „Nukem Technologies“ turi būti paruoštas paskutinis terminas, o jei ir jo nebus laikomasi – sutartis su įmone turi būti nutraukiama.

„Kalbėjome apie projekto B1 finansavimo sustabdymą ir konteinerius, kurių specifikacija prasilenkia su projekto dokumentacija. Reikia pasakyti, kad tie ginčiai jau užsitęsę praktiškai 36 mėnesius ir darbai yra sustoję. Tikėjausi, kad jau praeitą savaitę, kada vyko energetikos ministro susitikimas su „Nukem“ kompanija, kad įvyks tam tikri poslinkiai ir mane informavo, kad faktiškai jokios dokumentacijos konteinerių gamintojai nepristatė, sertifikatų nepristatė, projekto koregavimo nėra“, – dėstė Vyriausybės vadovas.

Pasak jo, IAE vadovybė aiškiai laikosi savo pozicijos, kurią jis remia, kad konteineriai negali būti statomi ir užkraunami panaudotu reaktorių kuru, kol jiems nėra pateikti dokumentai, įrodantys, kad jie atitinka projektą.

„Šiandien galutinai nusprendėme, kad ateinančią savaitę susitiksiu su energetikos ministru, dar kartą bus paraginta susitikti su „Nukem“, duosime konkretų terminą iki kada privaloma pateikti pakeitimus, specifikacijas, o jeigu iki to termino jų (dokumentų – DELFI) nepateiks, kol kas mano asmenine nuomone, tikriausiai reikės nutraukti kontraktą“, – teigė A.Butkevičius.

Jis dėstė, jog susitikimo metu IAE vadovybė nebuvo kalbama apie galimybę nutraukti sutartį su „Nukem“, tačiau tai – vienas iš galimų sprendimo būdų.

Pasak jo, jeigu su „Nukem“ pavyktų susitarti, tai „geriau vėliau negu niekada“ baigti IAE branduolinių atliekų saugojimo aikšteles.

Penktadienį premjeras apžiūrėjo ir Ignalinoje laikinųjų branduolinių atliekų ir panaudoto kuro saugyklų statybos aikštelės, susitiko su IAE administracija ir Nepriklausomos profesinės sąjungos atstovais.

IAE profsąjunga nerimauja dėl algų ir naujojo vadovo

Ignalinos atominės elektrinės nepriklausomos darbuotojų profsąjungos vadovas Vladimiras Dranikas DELFI sakė, jog susitikimo su premjeru metu buvo kalbėta apie keletą problemų, kurių keletas: atlyginimai IAE personalui ir naujojo vadovo paskyrimas.

Anot V. Draniko, jo vadovaujama profsąjunga, kuri vienija ketvirtadalį arba apie 500 IAE darbuotojų, džiaugiasi laikinai generalinio direktoriaus pareigas einančiu Vigantu Galkausku, kuriuo pasitiki ir kuris vadovu tapo „iš įmonės kolektyvo“.

Jis sako, jos pirmą kartą per trejus metus profsąjungai pavyko atnaujinti konstruktyvų dialogą su įmonės vadovybe bei pradėti kalbėtis dėl įsisenėjusių problemų, kurių viena – atlyginimų didinimas nuolatiniams, o ne tik naujai paskirtiems įmonės darbuotojams.

V. Dranikas teigė, jog profsąjunga tikisi, kad ir naujai paskirtas IAE vadovas bus ne iš šalies, o išrinktas iš įmonės personalo resursų, o darbuotojai juo galės pasitikėti.

Penktadienį premjeras taip pat susitiko su Visagino iniciatyvine grupe verslo plėtrai IAE regiono verslo inkubatoriuje, Visagino bei Zarasų rajono savivaldybių administracija ir biudžetinių įstaigų darbuotojais, bendruomene.

Tikėjosi darbus baigti šiemet

Pernai rudenį Ignalinoje laikinųjų branduolinių atliekų ir panaudoto kuro saugyklų statybos projektams vadovaujanti „Nukem Technologies“ skelbė, jog tikimasi, kad darbai statant laikinųjų branduolinių atliekų ir panaudoto kuro saugyklas prie Ignalinos atominės elektrinės bus baigti iki 2013 m. pabaigos, dabar statybvietėje dirba du generaliniai rangovai, Visagino įmonės „Vilstata" ir „Monrema“.

Ignalinoje šiuo metu vykdomi du dideli projektai: panaudoto branduolinio kuro laikina saugykla (B1) ir naujas Ignalinos AE kietųjų radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ir saugojimo kompleksas (B2/3/4).

B1 kainuoja 193,5 mln. eurų (668 mln. litų), projekto pradinė kaina siekė 92,7 mln. EUR (320 mln. litų). Projekto kaina padidėjo dėl to, kad buvo įsigyta 150 papildomų konteinerių (256,2 mln. litų: 206,1 mln. litų už konteinerius ir 50 mln. litų kainos pabrangimo koregavimas), likusi suma 91,2 mln. litų skirta nenumatytoms situacijoms apmokėti: papildomos darbo jėgos pritraukimas - 20,7 mln. litų, bei kitokioms rangovo pretenzijoms apmokėti.

B234 kainuoja 124 mln. eurų (428 mln. litų), projekto pradinė kaina 120 mln. EUR (414 mln. litų).

Projektas pabrango 13,7 mln. litų, nes buvo priimtas taikintojo sprendimas dėl B3/4 ribų perkėlimo (8,4 mln. litų), taip pat dėl projekto keitimų, suderintų su Ignalinos AE (5,3 mln. litų). 

www.DELFI.lt