Verslas

2020.09.26 22:32

Pandemija įsuko ir naujus verslus: lietuviai ėmėsi masiškai gaminti kaukes

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.09.26 22:32

Kaukių poreikiui neslūgstant, bendrovės persiorientuoja. Uostamiestyje pradėtos gaminti sertifikuotos medicininės kaukės. O siuvyklos kuriam laikui siuvinius atideda į šalį: klientai prašo tik kaukių.

Klaipėdoje veiklą pradėjusi bendrovė automatizuotą medicininių kaukių gamybos liniją išbando dar tik pirma savaitė. Visam pasauliui staiga prireikus kaukių, verslas sureagavo.

„Per pusę metų nuo idėjos iki jau įgyvendinimo prieš pat antrą bangą jau turime liniją. Pati didžiausia problema buvo ne įranga, o medžiagos, ypač iš Europos žaliavų tiekėjų, nes didžioji dalis Europos žaliavų tiekėjų jau pasirašę sutartis 2, 3, 4 metam į priekį“, – sako bendrovės „Nordmed“ gamybos vadovas Grigorijus Skuryginas.

Bendrovė iškart nusprendė gaminti medicinines veido kaukes ir tiekti jas gydymo įstaigoms.

Žinios. Pandemija verčia persiorientuoti bendroves: siuvyklose kiti darbai atidedami – klientams reikia tik kaukių

„Svarbiausia, kad tai būtų akredituota medicininė kaukė, ne veido kaukė. Veido kaukė reiškia tiesiog veido uždangalą, o mes gaminame medicininę kaukę. Ji apsaugo, kad negalėtumėte apspjauti kito žmogaus, bet ji neturi bakterijų, smulkiųjų dalelių filtravimo“, – aiškino G. Skuryginas.

Visos medžiagos gamybai atkeliauja iš Europos Sąjungos šalių, ultragarsu sulydytos kaukės iš polipropileno testuojamos universitetuose. Gamintojai jokių kaukių nepataria dėvėti ilgiau nei 4 valandas.

„Mes gi pro čia kvėpuojam, čia ir yra visos sankaupos, taip pat, kaip dulkių siurblyje filtras yra, viskas lieka čia. Jeigu paiimi rankomis, net jei buvo idealiai švarus oras, tai nuo rankų gali pakliūti bakterijos čia“, – teigė bendrovės gamybos vadovas.

Linijos pajėgumas – po kaukę per sekundę, taigi apie 2 mln. kaukių per mėnesį dirbant visą parą. Gamintojai tikisi, kad pirmiausia lietuviškomis kaukėmis apsirūpins milžiniškus jų kiekius sunaudojančios gydymo įstaigos, o prekybos centruose žada konkurencingą kainą – keliolika eurų už 50 vienetų.

O siuvykloje nuolat dūzgia mašina: Aušra siuva medžiagines kaukes. Suknelių siuvėjos kaukių ėmėsi prašomos klientų, kai balandžio viduryje jų stigo, o dėvėti buvo privaloma.

„Pradžioj siuvom iš lino, trisluoksnes, bet pradėjo klientai ateidinėt, sako, kad nuo jų dūsta. Sako, galit ką nors lengvesnio. Tada pradėjome siūti iš medvilnės. Medvilnė stora, kuri atitinka 3, 4 sluoksnių marlę, žmonės liko patenkinti, vienam patiko, kitam patiko“, – tvirtino siuvyklos „Lana“ savininkė Malvina Juodpusienė.

Kasdien tekdavo pasiūti ir po 30 kaukių, dabar mažų kaukių į mokyklas vaikams prašo tėvai. Siuvėjos sako iš nuolatinių klientų už kaukę prašančios po du eurus.

„Buvo pasiūlymas pasiūti iš odos, pamėginom iš odos, turėjom kelis užsakymus, patys pamėginom, kaip kvėpuot, kvėpuojame taip pat, kaip ir su visomis kaukėmis. Dabar šitą modelį atradome, pradėjome gaminti, nes gavome užsakymą iš Anglijos, paprašė, kad padarytume. 30 kaukių pasiuvom į Angliją“, – aiškino M. Juodpusienė.

Pasak pašnekovės, du dešimtmečius veikianti siuvykla ir toliau siuva drabužius, taiso kailinius, o kaukės – tik papildoma veikla.

Populiariausi