Verslas

2020.09.25 11:23

Nedirbantiems studentams apkarto valstybės parama kovojant su COVID-19 – prarado galimybę gauti didesnes pajamas

LRT.lt2020.09.25 11:23

Į Lietuvos studentų sąjungą (LSS) kreipęsi studentai pasakojo, kad dėl Vyriausybės skirtos paramos jie prarado galimybę gauti didesnes pajamas – socialinę pašalpą ir socialinę stipendiją. Tačiau LSS prezidentas Eigirdas Sarkanas teigia, kad išeitis yra ir studentai neturėtų leistis suklaidinami. 

Vyriausybė, siekiant mažinti COVID-19 pandemijos pasekmes, dar pavasarį nusprendė skirti mėnesines darbo paieškos išmokas nedirbantiems asmenims. Nedirbantys studentai – ne išimtis, rašoma LSS pranešime žiniasklaidai. Užsiregistravę Užimtumo tarnyboje, kaip ir kiti asmenys, studentai turi teisę gauti šią finansinę paramą.

E. Sarkano manymu, nors dėl valdžios paramos nedirbantiems asmenims galima džiaugtis, visgi dalis studentų, užsiregistravusių Užimtumo tarnyboje, tapo situacijos įkaitais. „Norėję pasinaudoti valstybės parama, skirta kovai su pandemijos pasekmėmis, dalis studentų neteko socialinės pašalpos bei socialinės stipendijos ir galiausiai dėl to nukentėjo finansiškai.

Svarbu žinoti, kad studentai, jau kreipęsi dėl paramos ir dėl jos nukentėję finansiškai, būtų tinkamai informuoti apie galimybę paramos atsisakyti, nes tokia galimybė yra“, – atkreipė dėmesį LSS prezidentas.

Studentai, atsisakę išmokos, gali gauti tiek socialinę pašalpą, tiek socialinę stipendiją

LSS kreipėsi į LR Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją (SADM), siekdama rasti susiklosčiusios problemos sprendimą. Ministerijos atstovė teigė, jog išeitis yra – studentai turi galimybę atsisakyti paramos ir vėl gauti tiek socialinę pašalpą, tiek socialinę stipendiją. Atsisakę nedarbo išmokos, studentai turi pakartotinai kreiptis į savo savivaldybę dėl socialinės pašalpos paskyrimo, o tuomet prašymą dėl socialinės stipendijos teikti Valstybiniam studijų fondui (VSF).

Sąjungos prezidentas pasakoja, jog viena į savivaldybę besikreipusi studentė galimai buvo suklaidinta: „Mano žiniomis, savivaldybės atstovai studentei paaiškino, jog, atsisakius paramos, jai nebūtinai priklausytų socialinė pašalpa, o kartu ir socialinė stipendija, nes studentė neva nėra išnaudojusi visų teisėtų kitų pajamų gavimo galimybių. Vis dėlto SADM atstovė aiškiai pabrėžė, jog studentai gali atsisakyti šios paramos ir tuomet vėl kreiptis į savo savivaldybę ir prašyti socialinės pašalpos, o vėliau kreiptis ir į VSF dėl socialinės stipendijos gavimo.“

Nuo liepos didėjo socialinės stipendijos

LSS primena, kad nuo liepos 1 d., atsižvelgus į LSS siūlymą, buvo praplėstas socialinės stipendijos gavėjų ratas ir jos didėjo dvigubai – nuo 3,25 iki 6,5 BSI (nuo 126,75 iki 253,5 eurų).

Pagal Mokslo ir studijų įstatymo 82 (1) straipsnį, socialinė stipendija skiriama, kai prašymų skirti socialinę stipendiją priėmimo metu studentas atitinka bent vieną iš kriterijų:

• jis yra vienas iš bendrai gyvenančių asmenų arba vienas gyvenantis asmuo, turintys teisę gauti arba gaunantys socialinę pašalpą pagal Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymą;

• turi teisės aktų nustatyta tvarka nustatytą 45 procentų ar mažesnį darbingumo lygį arba sunkų ar vidutinį neįgalumo lygį;

• yra ne vyresnis kaip 25 metų ir jam iki pilnametystės įstatymų nustatyta tvarka buvo nustatyta globa (rūpyba) arba jo abu tėvai (turėtas vienintelis iš tėvų) yra mirę.