Verslas

2020.09.23 15:21

Susitarti, kokia bus minimali alga, nepavyko: verslas grasina bankrotais, profsąjungos ragina darbdavius būti solidarius

Jonas Deveikis, LRT.lt2020.09.23 15:21

Po aršių diskusijų Trišalėje taryboje nepavyko susitarti dėl minimalaus mėnesinio atlyginimo  (MMA) didinimo. Verslo atstovai teigė, kad neapibrėžtumo yra per daug, o MMA didinimas lemtų kai kurių įmonių bankrotą. Profsąjungų atstovai teigė, kad verslas dėl karantino gavo COVID-19 paramą, todėl dabar solidariai turi didinti atlyginimus.

Trečiadienį Trišalėje taryboje buvo svarstomas klausimas dėl minimalaus mėnesinio atlyginimo (MMA) dydžio 2021 m. metams.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skaičiuoja, jog MMA kitais metais galėtų didėti iki 638 eurų popieriuje. Savo ruožtu Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija siūlo MMA didinti 56 eurais – iki 663 eurų popieriuje.

O Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) nuomone, laikas nėra tinkamas didinti MMA, nes, nepaisant ekonominių prognozių, situacija yra pernelyg neapibrėžta.

Prasidėjus Trišalės tarybos posėdžiui, asociacijos „Investors‘ Forum“ vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė siūlė šio klausimo nesvarstyti.

„Neaiški situacija dėl to, kaip vystysis COVID-19. Labiausiai nukentėję sektoriai yra priklausomi nuo MMA. Jeigu dar prisiminsime praėjusią krizę, tai pirmą kartą minimalus atlyginimas buvo padidintas tik 2012 m. (...) Taip pat COVID-19 parama verslui yra susieta su MMA, todėl kyla klausimas, ar mūsų biudžetas būtų pajėgus taip didinti išlaidas“, – sakė R. Skyrienė.

Tačiau Profesinių sąjungų konfederacijos vadovė Inga Ruginienė pažymėjo, kad jokiu būdu negalima nukelti klausimo svarstymo, nes šalies ekonominė padėtis leidžia kitais metais didinti MMA, todėl reikia susitarti, kiek jį didinti.

Lietuvos bankas: MMA galėtų siekti 642,8 euro

Lietuvos banko ekonomikos departamento direktorius Aurelijus Dabušinskas posėdyje pažymėjo, kad, lyginant su birželio mėnesiu, ekonominė situacija dėl šių metų jau yra aiškesnė, o neapibrėžtumo yra mažiau. Tačiau kalbant apie kitus metus – neapibrėžtumo vis dar yra labai daug ir galbūt daugiau nei pavasarį.

A. Dabušinskas pažymėjo, kad darbo užmokestis 2020 m. turėtų augti 6,5 proc., o 2021 m. – mažiau, 3,3 proc. Vis dėlto atkreipiamas dėmesys, kad privačiajame sektoriuje antrąjį šių metų ketvirtį darbo užmokestis mažėjo 1,2 proc., o viešajame sektoriuje darbo užmokestis antrąjį ketvirtį augo 4 proc.

Ekonomistas pažymi, jog siektina, kad MMA Lietuvoje sudarytų 47,5 proc. VDU. Jeigu būtų bandoma išlaikyti panašų lygį kitais metais, MMA turėtų siekti 642,8 euro.

Lietuvos banko atstovas taip pat pažymėjo, kad MMA ir VDU santykis Lietuvoje, lyginant su kitomis ES šalimis, yra santykinai aukštas.

Verslams būtų suduotas smūgis

Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis tikino, kad neapibrėžtumo yra labai daug, todėl tik matematiškai nustatinėti, kokio dydžio bus MMA, negalima.

Jeigu būtų pritarta didinti MMA, A. Romanovskio teigimu, kai kurie verslai bankrutuotų: „Kai kurie verslai jau dabar susiimtų už galvos ir sakytų – viskas, mums šakės“, – sako LPK prezidentas.

Vežėjus atstovaujančios „Linavos“ sekretorius transporto politikai Tomas Garuolis pažymėjo, kad neapibrėžtumo yra labai daug, o, padidinus MMA, maži vežėjų verslai bankrutuotų.

„Jau pastebime mažų įmonių iki 50 darbuotojų mažėjimą. Tai yra dėl COVID-19, dėl Mobilumo paketo. Tačiau šitas trečiasis faktorius būtų pragaištingas verslui“, – sakė T. Garuolis.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos vykdomasis direktorius Ričardas Sartatavičius tikino, kad, padidinus MMA, viešbučių, turizmo, restoranų sektoriai patirtų dar didesnį smūgį.

„Verslai tikrai nepasiruošę MMA didinimui. Kai kuriems sektoriams tai grėstų bankrotu“, – teigė jis.

Galiausiai darbdaviai sutiko, kad MMA kitais metais būtų didinamas, bet ne iki 663 eurų, kaip siūlo profsąjungos.

Profsąjungos nori matyti verslo solidarumą

Su darbdavių teiginiais nesutiko I. Ruginienė, ji pažymėjo, kad Europos Sąjungoje (ES) jau dabar siekiama, kad MMA ir VDU santykis siektų bent 50 proc., todėl Lietuva privalo didinti MMA.

„Profesinių sąjungų nuomone, mes matome visas prielaidas didinti MMA. (...) Kad verslas nepasiruošęs MMA didinimui, aš girdėjau ir praėjusiais metais, kai mūsų ekonomika augo rekordiškai. Taip pat reikia atkreipti dėmesį, kad didesnis darbo užmokestis lems ir didesnį vartojimą, todėl tai savotiška paslauga verslui“, – Trišalės tarybos posėdyje sakė ji.

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė ragino darbdavius būti solidarius, nes valstybė jiems padėjo COVID-19 metu, todėl dabar jie turi atiduoti duoklę.

„Darbdaviai, Vyriausybė jums labai daug padėjo COVID-19 metu. Sutinku, kad tam tikri sektoriai tikrai turėjo problemų. (...) Tačiau kai kurios įmonės nestabdė savo veiklos, kai kurios įmonės uždirbo netgi didesnius pelnus. (...) Norite gauti labai daug paramos savo verslams, bet jūs nenorite didinti MMA“, – piktinosi profsąjungos atstovė.

Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ vadovas Kęstutis Juknis teigė, kad elektra brango apie 14 proc., brango ir būtiniausių maisto prekių krepšelis, todėl MMA turėtų didėti.

„MMA padėtis yra prasta“, – konstatavo jis.

Nepavykus susitarti dėl MMA didinimo, Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė pažymėjo, kad klausimas nukeliamas į kitą savaitę vyksiantį Trišalės tarybos posėdį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt