Verslas

2020.09.26 07:00

Popamokinė veikla tuština tėvų kišenes – trijų vaikų mama per mėnesį vien tam pakloja apie 500 eurų

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2020.09.26 07:00

Rugsėjui įsibėgėjus vaikai ne tik grįžta į mokyklas, tačiau tęsia senas ar jungiasi prie naujų užklasinių veiklų. Turintys dvi ar tris atžalas tėvai neslepia, kad neformalus ugdymas gali kaipmat patuštinti kišenes, o su juo papildomos išlaidos – dar labiau.

Štai trijų vaikų mama Sandra LRT.lt sako, kad, sudėjus visas vaikų popamokines veiklas, per mėnesį tenka pakloti ir kelis šimtus eurų. Moteris teigia, kad nemažai papildomų lėšų reikalauja ir išlaidos, susijusios su lankomais būreliais. Skaičiuodama, kiek kartais per mėnesį kainuoja vaikų mėgiamos veiklos, pašnekovė neslepia – susidaro milžiniškos sumos.

„Dukra lanko tenisą, kuris kainuoja 100 eurų per mėnesį, ir anglų kalbos būrelį – 20 eurų per mėnesį. Kita dukra lanko gimnastiką – 50 eurų per mėnesį, chorą – 30 eurų per mėnesį. Sūnus irgi išprotėjęs dėl teniso – dar 100 eurų papildomai, dar lanko privačias gitaros pamokas – 50 eurų per mėnesį. Žinoma, dar papildomos išlaidos susideda – kartais ir 100 eurų prisideda, tai paskaičiavus išeina beveik 500 eurų. Kainos tikrai kai kur didokos. Nežinau, kaip vidutinę algą gaunantis žmogus galėtų leisti savo vaikui kokybišką ir visavertį ugdymą. Kartais pati pagalvoju, kad, Dieve, kiek aš sumoku“, – kalba pašnekovė.

LRT.lt kalbinta Neringa taip pat sako, kad visos išlaidos, susijusios su popamokiniu vaikų užimtumu, šeimai kainuoja išties daug, dėl ko tenka dalies būrelių atsisakyti.

„Tikrai svarstėme, kokius būrelius galime sau leisti. Vaikai norėtų ir galėtų lankyti dar daugiau, bet mes jau neįpirktumėme. Dabartiniai būreliai atsieina apie 350 eurų. Galima būtų atsisakyti brangiausio – teniso, bet tenisą žaidžiame mes su vyru, todėl tai yra investicija ne tik į sveikatą, bet ir į šeimą. Turėsime bendrą hobį.

Kiekvienas būrelis turi ir papildomų išlaidų: tenisui reikalingos raketės, kuprinės, sportinė apranga ir avalynė bei vaikų vežiojimas du kartus per savaitę. Folkloro ansamblis mums nekainuoja, bet pilno vaikiško kostiumo kaina – apie 300 eurų.

Na ir mažiausiai norisi mokėti už pailgintą grupę po pamokų. Mokame už orą – vien tik už tai, kad galėtų vaikas kelias valandas praleisti mokykloje. Ir gaila, kad jau visi pamiršo, kad savivaldybė prieš porą metų sakė, jog pailginta grupė yra visiems prieinama ir nemokama. Deja, taip nėra. 350 eurų – tikrai mums labai daug“, – teigia vilnietė Neringa.

Gali tekti investuoti papildomai

Į du būrelius 8-metę dukrą leidžianti Aušra LRT.lt taip pat sako, kad kartais daugiau nei pati popamokinė veikla gali kainuoti su ja susijusios papildomos išlaidos. Štai už vaiko būrelius moteris per mėnesį sumoka 80 eurų, tačiau, neslepia ji, kartais per mėnesį dar tiek pat kainuoja konkursai ir apranga.

Kartais kainuoja ne tiek burelio mėnesinis mokestis, kiek su juo susijusios išlaidos.

„Dukra lanko gatvės šokius, kurių kaina per mėnesį siekia 50 eurų, ir dainavimą – 30 eurų per mėnesį. Iš viso 80 eurų per mėnesį, bet nereikėtų pamiršti, kad papildomai atsieina šokių apranga ir sportiniai batai, kurie, žinoma, sunaudojami ir kūno kultūros pamokose, bet perkame specialius, kurie kainuoja 50 eurų. Pavyzdžiui, papildomai pasirodymams tenka siųtis specialią aprangą, galinčią kainuoti ir 60 eurų.

Taip pat šokių ar dainavimo konkursai: reikia susimokėti už autobusą, startinį dalyvio mokestį, o tai gali atsieiti papildomus 20 eurų. Konkursuose būnama visą dieną, tad reikia ir pinigų vaiko maistui, galų gale gal su grupe laisvu metu išeis kur ledų suvalgyti – viskas susideda ir kartais gaunasi per mėnesį dar papildomas 100 eurų“, – vardija Aušra.

LRT.lt kalbinta Ala taip pat neslepia, kad paprastai pavasarį prasidedantys konkursai, kuriuose dalyvauja jos keturi vaikai, gali kaipmat patuštinti piniginę.

„Bendroje sumoje apie 180 eurų į mėnesį už keturių vaikų būrelius išeina. Gausioms šeimoms skiriami didesni vaiko pinigai leidžia užtikrinti papildomą vaikų ugdymą. Kas liečia papildomas išlaidas, daugiausia kainuodavo šokių ir popchoro būreliai, nes jie (vaikai – LRT.lt) dažnai dalyvaudavo įvairiuose konkursuose, o kiekvienas toks pasirodymas atsieidavo nepigiai.

Visų pirma, reikia nusipirkti pasirodymo aprangą, kuri dažniausiai kainuodavo apie 30–35 eurus metams, kiekvienas konkursas turi stojamąjį mokestį – 10–15 eurų, tada transportas į konkursą (jeigu važiuoja su autobusu – 7 eurai, jeigu vežu pati – apie 20. Jeigu tėvai nori stebėti konkursą salėje, bilietai vienam – 5–15 eurų, dar kokius 5–10 eurų reikia įdėti pavalgymui, nes konkurse užtrunkama visą dieną. Jei važiuojama su šeima, prisideda papildomos išlaidos kavinėje. Kai tokie konkursai prasideda pavasarį ir vyksta vos ne kiekvieną savaitgalį, tai vienam, tai kitam vaikui, tai ohoho“, – kalba keturių vaikų mama Ala.

„Dukra visą gyvenimą norėjo lankyti jojimą, o jo kaina per mėnesį – 100 eurų. Dar lanko dailės būrelį – papildomi 20 eurų. Kita dukra lanko pramoginius šokius, tai vien treniruotės – 50 eurų, šokių bateliai – apie 60 eurų, speciali suknelė – apie 80 eurų, konkursai. Viskas susideda, bet juk nepaimsi ir vienam vaikui nepasakysi, kad nelankytų to, ko nori. Tai ir išeina per mėnesį 150 eurų, bet dar ir papildomai kiek susideda, tai kartais mėnesio vaikų išlaidos siekia ir kelis šimtus eurų“, – tikina LRT.lt kalbinta Sonata.

Naudojasi valstybės parama

Trijų vaikų mama Lina LRT.lt taip pat sako, kad, sudėjus visų vaikų būrelius, tenka neblogai patuštinti kišenes, tačiau bent kiek išlaidas apmažina valstybės skiriamas neformaliojo vaikų švietimo (NVŠ) krepšelis, siekiantis apie 15 eurų.

NVŠ krepšelis – tai valstybės skiriamos tikslinės lėšos neformaliajam vaikų švietimui (būreliams). Kaip nurodo Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, šios lėšos yra skiriamos savivaldybėms, atsižvelgiant į mokinių skaičių. Krepšelio vidutinis dydis yra 15 eurų vienam vaikui per mėnesį, tačiau savivaldybės gali nustatyti ir kito dydžio krepšelį. Vis tik jis turi būti ne mažesnis nei 10 eurų ir ne didesnis, nei 20 eurų.

ŠMM interneto puslapyje pabrėžiama, kad savivaldybės, įvertinusios pateiktų būrelių programas, finansuojamų programų (būrelių) sąrašą skelbia savo interneto svetainėse. Išsirinkus būrelį iš savivaldybės finansuojamų būrelių sąrašo, reikia susisiekti su būrelio organizatoriais ir pasirašyti vaiko ugdymo sutartį. NVŠ lešomis finansuojami tik tie būreliai, kurių sąrašas skelbiamas savivaldybių tinklalapiuose. Vaikas gali lankyti daug būrelių, tačiau tikslinėmis NVŠ lėšomis – tik vieną.

Kartais mėnesio vaikų išlaidos siekia ir kelis šimtus eurų.

„Trys vaikai: vienas sūnus lanko šokius ir anglų kalbos būrelį, kita sūnus krepšinį ir anglų kalbos būrelį, o dukra tik anglų. Šokiai kainuoja 35 eurus per mėnesį, krepšinis – 20 eurų, anglų kalba trims vaikams – 60 eurų. Užsiregistravome dabar tam neformaliam vaikų krepšeliui, tai, tikiuosi, kad kažkiek padengs“, – viliasi Lina.

Kainos didmiesčiuose didesnės

„Swedbank“ finansų instituto vadovės Jūratės Cvilikienės teigimu, užklasinės veiklos pasirinkimas yra didelis: nuo mokyklose siūlomų būrelių iki sporto klubų ar baseinų užsiėmimų, todėl ir jų kainos – labai įvairios.

„Mūsų instituto surinkti duomenys rodo, kad kainos svyruoja nuo 10 iki 60 eurų mėnesiui didmiesčiuose. Regionuose, pavyzdžiui, Rokiškyje, kainos gerokai mažesnės. „Facebook“ grupėje „Pinigai ir reikalai“ vykusioje apklausoje didelė dalis tėvų nurodė, kad vaiko užklasinei veiklai skiria nuo 50 iki 100 eurų per mėnesį. Tiesa, tos šeimos, kurios augina daugiau vaikų, šias išlaidas turi labiau riboti“, – atkreipia dėmesį J. Cvilikienė.

Šeimos, kurios augina daugiau vaikų, šias išlaidas turi labiau riboti.

Vaikų būrelių išlaidos dalinai gali būti padengtos neformaliojo vaikų švietimo (NVŠ) krepšeliui skiriama lėšų suma, kurios dydis gali svyruoti nuo 10 iki 20 eurų, o konkrečią sumą nusistato savivaldybė. NVŠ finansavimas skiriamas teikėjams, atkreditavusiems NVŠ programas savivaldybėje. Teisę pretenduoti į NVŠ finansavimą turi vaikas, kuris mokosi pagal pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas.

„Daugeliu atveju kompensuojama už vieną užklasinę veiklą 15 eurų per mėnesį. Daugiavaikės šeimos gauna ir dar didesnes nuolaidas, tačiau tokių siūlymų reikia paieškoti. Praėjusiais metais mūsų atliktame pagrindinių išlaidų tyrime beveik pusė apklaustų Lietuvos tėvų mini, kad jie negali leisti vaikams pakankamai kokybiško užklasinio ugdymo, stovyklų ar korepetitorių pagalbos, tad valstybės parama yra sveikintina“, – pažymi J. Cvilikienė.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centro direktorius Valdas Jankauskas teigia, kad anksčiau apie pusė centro vaikų lankydavo ne vieną būrelį – du, tris ar net keturis, tačiau COVID–19 saugumo sumetimais vaikai nebeskatinami rinktis daugiau negu vieno.

„Tačiau nemaža dalis renkasi kelis būrelius – judrųjį ir menų, kad tobulėjimas būtų visapusiškas. Maždaug kas penktas vaikas lanko po kelias veiklas“, – teigia pašnekovas.

Pasak V. Jankausko, būrelio kaina mėnesiui varijuoja nuo 20 iki 50–60 eurų ir priklauso nuo užsiėmimų skaičiaus – vienas, du ar trys kartais per savaitę.

„Vidutinė mėnesio kaina, kuomet vaikas ar jaunuolis ateina 2 kartus per savaitę – 30 eurų. Pasinaudojus valstybės skiriamu krepšeliu neformaliajam ugdymui – 15 eurų per mėnesį. Brangesnės veiklos mažiesiems, individualios veiklos, taip pat užsiėmimai baseine“, – komentuoja V. Jankauskas.

Norint sutaupyti užklasinės veiklos sąskaita, „Swedbank“ finansų instituto vadovė J. Cvilikienė visų pirma ragina išbandyti užsiėmimus mokyklose, kurie neretai yra nemokami.

„Be jokios abejonės, tėvai nori suteikti savo vaikams viską, kas geriausia, ugdyti jų talentus, tačiau tikrai verta visų pirma pabandyti mokyklose siūlomas veiklas. Jei vaikas nori ir sugeba koncentruotis į brangiau kainuojančią veiklą, pavyzdžiui, pramoginiai šokiai, ledo ritulys, tenisas, plaukimas, būtų verta šeimoje aptarti, kiek tai kainuos ir kaip tai paveiks bendrą šeimos biudžetą. Įsivertinus ir aiškiai sutarus dėl skiriamų lėšų vaiko talento ugdymui, bus gerokai lengviau numatyti reikiamą sumą biudžete jau planuojant į priekį“, – rekomenduoja J. Cvilikienė.