Verslas

2015.12.23 16:59

Įmonių skola viršija milijardą, bet tai – geras ženklas

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.12.23 16:59

Įmonės metus baigia turėdamos daugiau nei 1 mlrd. 300 mln. eurų skolų vienos kitoms. Tačiau gera žinia yra ta, kad per metus skolos sumenko ir ši tendencija, manoma, tęsis ir kitąmet.

Judėjimas šiomis dienomis nenutrūkstamas, bet net ir didžiausio greičio kai kam jau nebepakaks posakiui „skolas reikia grąžinti iki Kalėdų“ išpildyti.

Įmonės 2015-uosius baigia turėdamos bendrą 1 mlrd. 300 milijonų eurų skolą. Ir nors šiemet daugiau skolų grąžinta, nei atsirado naujų (turimos sumažėjo maždaug 4 proc.), skolinga yra maždaug kas trečia Lietuvos įmonė.

Tarp labiausiai prasiskolinusių, Kreditų biuro duomenimis, – statybų ir nekilnojamojo turto sektorius, taip pat didmeninė ir mažmeninė prekybos. Nors visi šie verslai turimus finansinius įsipareigojimus per šiuos metus sumažino. Tačiau yra sektorių, kurie skolas šiemet padidino. Pavyzdžiui, transporto įmonės – dešimtadaliu.

Iš visų verslo skolų, didžiausios negrąžintos sumos – tai paskolos.

„Kam didžiausios, tai yra bankai ir kredito unijos. Tai 7 ar 8 iš 10 skolų būtent tiems sektoriams. Bet, aišku, yra daug ir prekinio kredito skolų – už kurą, už telekomunikacijas, už elektrą ir t.t., – pasakojo „Creditinfo“ generalinis direktorius Andrius Bogdanovičius.– Pagrindą ekonomikoje sudaro smulkios ir vidutinės įmonės, kurios turi tuos pačius mobiliuosius telefonus, nuomojasi biurus, perka kanceliarines prekes, tai ten, kad ir nedidelės, bet skolų yra iš tikrųjų daug.“

Tai, kad už prekes ir paslaugas šiemet įmonės atsiskaito tvarkingiau, esą nebūtinai reiškia, kad jos praturtėjo. Antstolių teigimu, tikriausiai imama labiau rūpintis sava reputacija, taip pat atidžiau žiūrima į verslo partnerių mokumą.

„Akivaizdu, jog antstoliai kitąmet rečiau belsis į duris. Nes šiais metais stebime tendenciją, jog 20 proc. sumažėjo poreikis išieškoti skolas, tai yra skolų kiekis sumažėjo, – pažymėjo Antstolių rūmų valdytoja Dovilė Satkauskienė, – to piko pasekmės jau kaip ir yra išnykusios ir dabar tokios didelės tendencijos, kaip ypatingai didelis skolų bumas, nejaučiame. Tas išieškojimas, kuris buvo susijęs su per dideliais verslo užmojais, šiandien kaip ir atslūgęs.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.