Verslas

2020.09.18 07:03

Pasienyje prie Medininkų – padidėjęs vilkikų srautas, Klaipėdos uosto veikloje pokyčių nėra

Lenkija sako, kad siena su Baltarusija lieka atvira; atnaujinta 12.26
Austėja Masiokaitė-Liubinienė, BNS, Lukas Blekaitis, Monika Grigutytė, ELTA2020.09.18 07:03

Eismas per sieną su Baltarusija vyksta įprastai, BNS penktadienio rytą sakė Lietuvos pasieniečių vadas Rustamas Liubajevas. Vėliau pranešta, kad pasienyje prie Medininkų – padidėjęs vilkikų skaičius, o Klaipėdos uosto vadovas teigia, kad uosto veikloje pokyčių nėra.

„Aiškumo kol kas neturime – būtų sunku tikėtis, kad per naktį galėtume gauti iš mūsų Baltarusijos kolegų kažkokį oficialų pranešimą, tačiau situacija iš esmės nepasikeitė prie valstybės sienos per naktį: vykimas per valstybės sieną vyksta“, – sakė Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas.

„Natūraliai nakties metu judėjimo aktyvumas šiek tiek sulėtėjo, tačiau transporto priemonės ir žmonės vyksta per valstybės sieną. Kol kas jokių ypatingų pasikeitimų nėra“, – pridūrė jis.

Pasak R. Liubajevo, šiandien Lietuvos pareigūnai ir toliau mėgins kontaktuoti su Baltarusijos kolegomis, siekdami sužinoti daugiau informacijos po to, kai šios šalies prezidentas Aliaksandras Lukašenka ketvirtadienį pareiškė, kad Baltarusija uždaro sieną su Vakarais, pirmiausia su Lietuva ir Lenkija.

Žinios. Pasieniečių vadas: iki šiol eismas per sieną su Baltarusija vyksta įprastai

VSAT vado teigimu, nei kaimyninės Lenkijos pasieniečiai, nei regioninio lygio Baltarusijos pasieniečių vadovai jokios informacijos apie naują vykimo režimą ketvirtadienio vakarą neturėjo.

Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ prezidentas Romas Austinskas ketvirtadienį BNS sakė, kad Baltarusijos pasienio pareigūnai akyliau sieną su Lietuva kertančius automobilius rentgeno įranga tikrina jau porą dienų.

Penktadienio rytą pasienyje, pasak R. Liubajevo, yra nedidelė eilė: išvykimo laukia apie 180 sunkvežimių, Baltarusijos pusėje – apie 30 sunkvežimių.

„Čia kažko išskirtinio nėra, pas mus periodiškai tokios eilės susidaro“, – sakė jis.

Vežėjai Baltarusijos pasienyje labai dideliais nesklandumais nesiskundžia, bet yra eilių

Vežėjų atstovai po nakties teigia labai didelių nesklandumų pasienyje nepatyrę, nors, tiesa, fiksuojamos eilės pasienyje prie Medininkų.

Baltijos transporto profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas Gintaras Čiužas teigė, kad kol kas profsąjunga iš vairuotojų nusiskundimų negirdėjo.

„Kol kas jokių nusiskundimų iš vairuotojų negavome, bet girdėjau per žinias, kad lyg ir A. Lukašenka nori uždaryti sienas, tik tiek. Iš pačių vairuotojų kol kas nieko konkrečiau nesu gavęs. Reikia išlaukti kitos savaitės, gal kažkas pasikeis, žinių kol kas neturėjau.

Mūsų vairuotojai dauguma Europoje, keli profsąjungos nariai yra, kurie važiuoja į Baltarusiją, tai dar kažkokios informacijos negavau, kad užtruko, ilgai laukė“, – Eltai teigė G. Čiužas.

Vežėjų asociacijos „Linava“ prezidentas Romas Austinskas teigia, kad pasienyje pastaruoju metu suintensyvėjo vilkikų patikra, o dėl to išaugo ir laukiančiųjų eilės.

„Jaučiame nesklandumą, kad Baltarusijos pusėje aiškiai padidėjęs tikrinimas. Žiūrima labai perdėtinai į lydimus dokumentus. Bet koks muitinės atstovo parašo trūkumas, kaip pavyzdys, ant deklaracijos, ar antspaudo, kurio niekada nebūdavo, kai viskas elektroniniu būdu daroma. Tokiu atveju daro fizinį patikrinimą prekių, iškrauti liepia, pakrauti, už tai liepia susimokėti vežėjui, tai užtrunka laiko“, – teigė R. Austinskas.

„Iš karto ir eilės, nes dirbančių muitinėje asmenų skaičius nedidėja, o jie užtrunka daugiau toms procedūroms. Iš karto auga eilės ir vežėjų nepasitenkinimas“, – sakė jis.

Anot jo, kol kas pasienyje konfliktinių situacijų tarp pasieniečių ir vairuotojų nebuvo.

„Įtampa kyla ir ji gali pakilti, gali būti visko, viskas gali priklausyti nuo žmonių, kurie dirba ir atvažiuoja. Vertinu iš patirties, kad jei vairuotojas jau kelios paros kerta Baltarusiją, kas gali būti, jau šiaip pavargęs yra, dar kažkokie dalykai prasideda, iš tikrųjų nervinė įtampa gali būti didelė“, – Eltai sakė R. Austinskas.

„Bandome kalbėtis su vežėjais ir dalintis informacija, prašome budrumo“, – pridūrė jis.

A. Lukašenka nurodė uždaryti vakarinę sieną su ES šalimis Lietuva ir Lenkija. Tai jis pareiškė ketvirtadienio vakarą Minske, pranešė valstybinė naujienų agentūra „Belta“. Be to, sustiprinta apsauga pasienyje su Ukraina.

„Mes priversti atitraukti dalinius iš gatvės“, – pareiškė A. Lukašenka.

Narkevičius apie pareiškimą dėl sienų uždarymo: oficialios informacijos negauta

Baltarusijos tariamam prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai ketvirtadienį pareiškus apie „su Vakarais uždaromas sienas“, susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius Eltai sakė, kad oficialios informacijos iš Baltarusijos dėl to nėra gauta, o pralaidumas Medininkų pasienio kontrolės punkte yra normalus.

„Tai yra politinę prasmę turintis pareiškimas. Oficialių pranešimų neturime nei mes, nei mums pavaldžios įmonės, ir per šią parą pralaidumas yra normalus, netgi sakyčiau, kad geras. Per Medininkus išvažiavo 426 krovininiai automobiliai, o įvažiavo į Lietuvą 462“, – Eltai sakė J. Narkevičius.

Jis taip pat pakartojo, kad su Ukrainos ir Lenkijos ministrais kalbamasi dėl to, kad iš Ukrainos grįžtantys Lietuvos vežėjai, vykdami per Lenkiją, esant būtinybei, galėtų aplenkti Baltarusiją.

„Esame sutarę dėl pralaidumo, reikalui esant, bet tai yra kritinis atvejis, jeigu jis įvyks. Manau, kad pareiškimai yra politinio pobūdžio, nes ir Baltarusijos vežėjams, ir ne tik vežėjams, sukels didžiulę problemą. Manau, kad su logika tai prasilenkia“, – kalbėjo ministras.

Pasienyje prie Medininkų – padidėjęs vilkikų skaičius

Šiuo metu yra padidėjęs vilkikų, vykstančių į Baltarusiją per Medininkų pasienio kontrolės punktą, srautas.

Iš Lietuvos į Baltarusiją per Medininkų pasienio punktą vykstančių vilkikų eilėje, Pasienio kontrolės punktų direkcijos 9 val. duomenimis, – 89. Prognozuojamas laukimo laikas – apie 6 valandos.

Pro Šalčininkus į Baltarusiją vykstantys vilkikai čia turėtų praleisti apie 2 valandas – eilėje laukia 18 vilkikų.

Iš Baltarusijos į Lietuvą prie Šalčininkų eilėje laukia 41 vilkikas, o Medininkų link – 25, rodo 8 val. Baltarusijos pasienio duomenys.

Lenkijos pasieniečiai: siena su Baltarusija išlieka atidaryta

Baltarusijos ir Lenkijos siena penktadienio rytą tebėra atidaryta, teigia Lenkijos pasieniečiai, nepaisant Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos pareiškimų, neva Baltarusija uždaro savo sieną su Lietuva ir Lenkija, skelbia „Reuters“.

„Siena yra atidaryta, nematome jokių trukdžių, nėra eilių, neturime jokių duomenų apie tai, kad siena būtų uždaryta“, – sakė su anonimiškumo sąlygą kalbėjęs Lenkijos pasienietis.

A. Lukašenka ketvirtadienio vakarą paskelbė, kad Baltarusija turi uždaryti sieną su Lietuva ir Lenkija bei sustiprinti pasienio su Ukraina kontrolę.

Latakas apie uosto darbą: jokių pokyčių nėra

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto generalinis direktorius Algis Latakas sako, kad uosto veikloje jokių pokyčių nėra.

„Kol kas jokių signalų nėra, tą patį girdime, kas viešojoje erdvėje pasakojama. Vertinant ir žiūrint darbus, kas vyksta uoste, tikrai jokių pokyčių nėra. Kroviniai kaip važiavo, taip važiuoja, geležinkeliais atvažiuoja, laivais išplaukia, kiekvieną dieną yra laivų, kurie išplukdo baltarusišką krovinį“, – Eltai teigė A. Latakas.

Anot jo, Rusija negalėtų pasiūlyti tokių pačių sąlygų krovinių tranzitui, kaip Lietuva.

„Tokių pačių sąlygų Rusija tikrai negalėtų pasiūlyti, nes uostai, apie kuriuos kalbama, yra žymiai toliau, juos reikėtų paruošti. Kaip susidėliotų visa situacija, tai grynai galėtų nebent politiškai, ekonomiškai – ne“, – sakė A. Latakas.

„Lietuvos geležinkelių” korporatyvinės komunikacijos vadovas Tomas Digaitis Eltai taip pat patvirtino, kad jokių pasikeitimų įmonės veikloje nėra fiksuojama.

Vežėjų atstovai po nakties Eltai teigė labai didelių nesklandumų pasienyje su Baltarusija nepatyrę.