Verslas

2015.12.23 13:05

Šventėms į Lietuvą grįžtantys emigrantai neskaičiuoja

Sigutė Limonaitė, 15min.lt2015.12.23 13:05

Žiemos švenčių laikotarpiu emigrantai plūsteli į Lietuvą. Iš tolimiausių pasaulio kampelių tėvynėn traukiantys tautiečiai oro linijų bei tolimųjų reisų vežėjų kišenes papildo tūkstančiais. Nei kelionėms, nei dovanoms užsienyje gyvenantys lietuviai negaili. 

Šiuo metų laikotarpiu populiariausi Didžiosios Britanijos lietuvių klausimai socialiniuose tinkluose – apie mikroautobusų vežėjus, maršrutu Lietuva-Anglija gabenančius keleivius bei siuntinius. Taip pat lietuviai, važiuojantys namo nuosavais automobiliais, kviečia prisijungti tautiečius, kad kelionė neprailgtų ir būtų pigesnė.

Kelionių kainos privačiais automobiliais, skirtingai nei lėktuvais, nekinta priklausomai nuo metų laiko. Grįžti lengvuoju automobiliu iš Londono su namo traukiančiais lietuviais kainuoja vidutiniškai 80 svaro sterlingų (109,64 euro). Važiuoti mikroautobusu su nuolatiniais vežėjais – apie 100 svaro sterlingų (137.05 euro).

Jei patys emigrantai nevažiuoja namo automobiliais ar apskritai negrįžta šventėms, dovanų kupinus krepšius namiškiams išsiunčia bene kiekvienas. Šių krepšių turinys, pasak lietuvių, priklauso nuo Lietuvoje esančių gavėjų.

34-erių Milda, kasmet prieš skrisdama namo šventėms, išsiunčia gėrybių krepšį namiškiams su vairuotojais. Dovanas moteris perka visiems šeimos nariams, giminaičiams, draugams ir net kaimynams, mat taip buvo įpratusi prieš išvykdama gyventi į Londoną.

„Ruoštis Kalėdoms pradedu labai anksti, pamatau kokį daiktą, kuris, manau, patiks vienam ar kitam žmogui, nuperku. Taip kartais prisirenka daugybė dovanų, net vienas žmogus gauna po keletą. Visų pirkinių į lagaminą nesutalpinčiau, tad kasmet siunčiu siuntinį. Kadangi per mūsų šventes į namus ateina labai daug svečių, visiems jiems turiu bent po dovanėlę“, – pasakojo moteris ir pridūrė negalinti tiksliai atsakyti, kiek tokioms dovanoms išleidžianti.

Tuo tarpu kitas tautietis, keliaudamas namo Kalėdoms, gabena vos kelias, bet brangesnes dovanas ir tik artimiausiems šeimos nariams. 30-ties Dovydas neslepia nesukantis galvos dėl menkų smulkmenėlių menkai pažįstamiems žmonėms.

„Išvykus į Londoną su daugeliu žmonių santykiai išblėso. Daugiausiai bendrauju su namie likusiais šeimos nariais ir vienu geriausiu draugu. Jiems visada nuperku po vieną, bet gerą dovaną. Dažniausiai renkuosi technikos prekes, buitinius prietaisus, kurių artimieji negali sau leisti nusipirkti, o aš galiu padovanoti. Nors ir šventės, nemanau, kad reikalinga švaistytis visokiomis žvakelėmis, puodeliais su metų simboliu ar statulėlėmis, kurių niekam nereikia“, – apie bevertes dovanas kalbėjo staliumi dirbantis vyras.

Lėktuvo bilietų kainos šokiruoja

Lietuvą nuo Jungtinės Karalystės skiria maždaug 2,5 valandos kelio lėktuvu. Paprastai tokios kelionės – nėra brangios, tačiau šventiniu laikotarpiu kainos šokteli taip aukštai, kad sunku patikėti. Kai kuriais atvejais bilietai pabrangsta keliolika kartų, lyginant su skrydžiais kitu metų laiku.

Pavyzdžiui, lietuvių tarpe itin populiarios pigių skrydžių oro linijos „Ryanair“ šventėms už skrydį iš Londono į Vilnių (į vieną pusę) prašo vidutiniškai 200 svaro sterlingų (274 eurų). Tuo tarpu, kitomis dienomis, tą patį bilietą galima įsigyti vos už keliolika svaro sterlingų.

Gruodžio 21 d. lėktuvo bilietas iš Anglijos sostinės į Lietuvos kainuoja 239,99 svaro sterlingų (328,91 euro). Iškart po Kalėdų, gruodžio 27-ąją, toks pat bilietas kainuoja porą kartų pigiau – 84,99 svaro sterlingų (116,48 euro). Po Naujųjų metų, sausio pirmosiomis dienomis kainos visiškai sumenksta ir norintieji grįžti į Lietuvą lėktuvu gali tai padaryti už 17,99 svaro sterlingų (24,66 euro).

Kelionei namo tautiečiai dažniausiai renkasi dienas iki Kūčių bei Kalėdų. Anksčiausiai bilietai išperkami į reisus gruodžio 19, 20, 22, 23, 24 dienomis.

O štai grįžtant iš tėvynės į Anglijos sostinę – kainos nurodomos atvirkščiai. Tų pačių oro linijų parduodami bilietai iš Vilniaus į Londoną pigesni prieš šventes, o joms artėjant į pabaigą – smarkiai brangsta. Pavyzdžiui, bilietas į Londoną gruodžio 21-23 d. vidutiniškai kainuoja 70 svaro sterlingų (95,94 euro) į vieną pusę. Kūčių, Kalėdų bei paskutiniosiomis šių metų dienomis bilietų jau nebėra, o iškart po Naujųjų metų kainos šokteli į padebesius.

Pavyzdžiui, bilietas iš Vilniaus į Londoną sausio 2-ąją kainuoja 298,99 euro, beveik tiek pat, kiek kelionė į priešingą pusę prieš gražiausias žiemos šventes. Už tokias kainas galima nusipirkti bilietus atostogoms Maroke.

15min.lt kalbinti lietuviai tikino, kad bilietus užsisakant gerokai anksčiau galima sutaupyti, mat jie brangsta artėjant šventėms. „Žiemos šventėms bilietus užsisakau dar vasarą. Tuomet moku perpus, o kartais ir dar pigiau nei dabar. Sakote, bilietas į vieną pusę kainuoja daugiau nei 200 svaro sterlingų? Aš kasmet už bilietus pirmyn ir atgal sumoku daugiausiai 150 svaro sterlingų“, – pasakojo Milda.

Jai pritarė ir Dovydas bei kasmet su šeima į Lietuvą grįžtantis Vincas: „Mes keliaujame 5 asmenų šeima, tai jei mokėtume tokias kainas, tai turbūt būtų vienintelės atostogos per metus. Perkame bilietus per akcijas, tikriname įvairias oro linijas bei esame lankstūs miestui, į kurį nusileis lėktuvas“.

Išlaidų neskaičiuoja

Daugelis šventėms grįžtančių emigrantų atostogauja bei leidžia pinigus Lietuvoje. Londone gyvenantys tautiečiai neslepia tėvynėje per šventes pinigų neskaičiuojantys.

„Kalėdos ir jaukios Kūčios su šeima būna tik kartą per metus. Pasitaiko, kad ir su artimiausiais žmonėmis susitinku tik tą vienintelį kartą, tad pinigų tikrai neskaičiuoju. Daugiausiai, manau, išleidžiu maistui. Grįžus žiemą nesinori net jokių pramogų, tik pasėdėti su šeima, draugais, pasigaminti skaniau valgyti“, – pasakojo Dovydas.

Apie išlaidas panašiai kalbėjo ir Vincas, kuris tvirtino netaupantis, tačiau ir nesišvaistantis pinigais kur nereikia: „Kaip didelė šeima, išleidžiame labai daug, bet išlaidas skaičiuojame tik grįžę į Londoną, kad nesigadintume atostogų. Taip pat pinigų nemėtome. Pastebiu, kai kurie lietuviai grįžę vaišina visus draugus baruose, perka vakarienes restoranuose ar sugalvoję nuvažiuoti prie jūros, užsako visiems viešbutį iš savo kišenės. Mes su žmona to nepropaguojame. Sunkiai dirbame ir mes, ir kiti, tad kiekvienas atsakingas už savo išlaidas“.

Panašiai apie tėvynėje likusių lietuvių norą būti vaišinamiems švenčiančių emigrantų kalbėjo ir Milda, pajutusi, kad kai kurie pažįstami tik ir laukia pramogų už dyką.

„Labai nemalonu sakyti, tačiau ne kartą pastebėjau, kad grįžus ir nuėjus, pavyzdžiui, papietauti su draugais į kavinę, jie net piniginės nemėgina trauktis. Kaip vyras, pakvietęs į pasimatymą moterį, buvau priversta sumokėti už visus. Ir tik dėl to, kad mano pajamos – didesnės. Tokių atvejų tikrai labai daug, dėl tokių išnaudotojų skundėsi ir mano draugai“, – sakė pašnekovė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.