Verslas

2015.02.12 21:36

Prancūzijos prezidentas: šalies ekonomikai tikrai nepavyks pasistiebti, kiek tikėtasi

Valdas Papievis, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2015.02.12 21:36

Nacionalinio statistikos instituto paskelbti duomenys apie 2012-uosius Prancūzijai buvo kaip šaltas dušas. Per paskutinius tris metų mėnesius bendrasis šalies vidaus produktas sumažėjo 0,3 proc. Teko peržiūrėt šių metų prognozes ir konstatuoti: ekonomikai tikrai nepavyks pasistiebti planuoto 0,8 proc.  

Nacionalinio statistikos instituto paskelbti duomenys apie 2012-uosius Prancūzijai buvo kaip šaltas dušas. Per paskutinius tris metų mėnesius bendrasis šalies vidaus produktas sumažėjo 0,3 proc. Teko peržiūrėt šių metų prognozes ir konstatuoti: ekonomikai tikrai nepavyks pasistiebti planuoto 0,8 proc.

Per paskutinius tris 2012-ųjų mėnesius bendrasis šalies vidaus produktas sumažėjo 0,3 proc. Negana to, patikslinus duomenis, paaiškėjo, kad jis menko ir per pirmuosius du ketvirčius (po 0,1 proc.). Išeitų, kad nacionalinis turtas truputį didėjo tik vieną trimestrą. Galutinis rezultatas – Prancūzijos ekonomika pernai sustojo ties nuliu: nors užpernai atsigavo ir ūgtelėjo 1,7 proc., 2012 m. vėl užbuksavo. „Ekonominė situacija nėra gera, skaičiai kelia rūpestį“, – pripažįsta ekonomikos ministras Pierre`as Moscovici. Jis primena, kad padėtis visoje Europoje nekokia, bet ar tai guodžia?

Laidos prezidento pažadus

Pernykščiai duomenys verčia peržiūrėti ir šių metų prognozes: ekonomikai tikrai nepavyks pasistiebti 0,8 proc., kaip tikėtasi. Tą antradienį patvirtino ir prezidentas François Hollande’as. Pasak jo, šiandien tai jau žino visi. Kartu su Viešųjų finansų taryba vyriausybė naujas ekonomikos augimo perspektyvas paskelbs kovo gale. O tai reiškia, kad Prancūzijos užsibrėžtas tikslas ligi šių metų galo sumažinti biudžeto deficitą iki 3 proc. taip pat nebus pasiektas. Anksčiau dėl to abejota, o dabar jau kalbama atvirai. Kaip sakoma dienraštyje „Le Figaro“, šis vienas svarbiausių prezidento F. Hollande`o rinkimų pažadų bus palaidotas „be gėlių ir be vainikų“.

Tuo pat metu Prancūzijos premjeras Jeanas Marcas Ayrault tvirtina, kad, nors prognozės niūrios, naujo taupymo plano imamasi nebus. Pasak jo, reikia tik geriau valdyti viešąsias išlaidas. Prancūzijos vyriausybė taip pat neatsisako savo galutinio tikslo ligi 2017 m. biudžeto deficitą numušti iki nulio. Pasak ministro pirmininko, šis siekis išlieka. Prancūzija negalinti palikti sąskaitų būsimoms kartoms. Tai ir nacionalinio suvereniteto bei šalies nepriklausomybės klausimas.

Siekia tapti Europos ekoregionu

Prieš kelis dešimtmečius Albertas Einšteinas įspėjo: jeigu nebeliks bičių, žmogui gyventi teliks ketveri metai. Nuo to laiko įvairiuose pasaulio regionuose išnyko nuo 50 iki 90 proc. medaus nešėjų. Šiuo metu Paryžiuje vykstantį tradicinį tarptautinį aplinkosaugos kino festivalį pradėjo filmas „Bitės ir žmonės“. Festivalio tikslas – skatinti ilgalaikę ekologinę plėtrą.

Jį organizuojantis Paryžiaus regionas pasišovęs tapti pirmuoju Europos ekoregionu. Pagal užpernai priimtą Klimato planą iki 2030 m. jame anglies dioksido turi būti išmetama trimis ketvirtadaliais mažiau. Prancūzijos sostinės regiono tarybos pirmininkas Jeanas Paulis Huchonas pabrėžia, kad ekologija turi tapti plėtros pagrindu ir tam turi būti sutelktos tiek individualios, tiek kolektyvinės pastangos.

Kviečia nešvaistyti maisto

Pusė pasaulyje pagaminamo maisto galiausiai atsiduria šiukšlių konteineriuose. Prancūzijoje tai sudaro 30 proc., vienas prancūzas kasmet išmeta maždaug 20 kg. Atsakydama į Europos Parlamento raginimą iki 2025 m. dvigubai sumažinti maisto atliekų kiekį, Prancūzijos vyriausybė šiemet paskelbė Nacionalinį paktą prieš švaistymą. Šio tikslo siekti kviečiami pramoninkai, prekybininkai, viešojo maitinimo įstaigos, turgų prekiautojai, įvairios draugijos. O būdų yra visokių: kad ir mažinti pakuočių dydį arba anksčiau iš lentynų išimti produktus, kurių galiojimo laikas eina į pabaigą, ir perduoti maisto bankams. Atkreipti dėmesį į šią problemą ypač raginamos mokyklos: į jų valgyklų šiukšliadėžes išlekia iki 30 proc. maisto, nekalbėkime jau apie daržoves bei vaisius – šių išmetama daugiau negu pusė. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.