Verslas

2020.09.17 10:16

Seimas dėl valstybinių vaistinių steigimo ketvirtadienį nebalsuos

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė2020.09.17 10:16

Seimas ketvirtadienį nebalsuos dėl valstybinių vaistinių įteisinimo, prieš posėdį pranešė “valstiečių“ frakcijos vadovas Ramūnas Karbauskis. Jis argumentavo, kad tokį sprendimą lemia Vyriausybėje vykstantis posėdis, dėl kurio dalis parlamentarų Seimo posėdyje dalyvauti negali, todėl yra tikėtina, kad neužtektų balsų pataisų priėmimui.

„Tikriausiai žinote, kad įstatymo projektas numato, kad tos vaistinės, kurios šiandien veikia sveikatos apsaugos įstaigose ir pardavinėja vaistus stacionaro ligoniams, kad jos galėtų pardavinėti po statymo priėmimo ir visiems kitiems. Neįsivaizduoju, kaip tai galima vadinti grįžimu į sovietmetį.

Paprasčiausiai konservatoriai, liberalai akivaizdžiai gina privataus, šiuo atveju, farmacijos verslo interesus ir net nebando įsigilinti į tai, kad valstybinių vaistinių atsiradimas iš principo nelabai ką nors keičia. Tiesiog žmonėms bus patogiau – baigę gydytis stacionare jie galįs įsigyti norimus vaistus, juos pasinešti namo. Jiems nereikės kažkur kitur ieškoti, bet šio klausimo darbotvarkėje nebus“, – prieš Seimo posėdį sakė „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

Jo aiškinimu, dėl Vyriausybėje vykstančio posėdžio ne visi pozicijos nariai gali dalyvauti Seimo posėdyje, todėl, anot R. Karbauskio, valstybinių vaistinių klausimas bus svarstomas tada, kai Seime susirinks daugiau valdančiųjų atstovų.

„Nedrįsime rizikuoti šio įstatymo priėmimu. Mes norime jį priimti, jis reikalingas, o opozicija padarys viską, kad to įstatymo nebūtų“, – kalbėjo R. Karbauskis.

„Palauksime kito posėdžio, kai visi būsime Seime ir tada mums užteks balsų priimti šitą įstatymą“, – pridūrė R. Karbauskis.

Posėdyje pasiūlymą išbraukti Farmacijos įstatymo pataisas iš darbotvarkės teikė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Jurgis Razma. Tam Liberalų frakcijos vardu pritarė ir Eugenijus Gentvilas.

Už pasiūlymą išbraukti pataisas iš darbotvarkės pasisakė 99 parlamentarai, prieš buvo 9, susilaikė – 15.

Sveikatos reikalų komitetas nepritarė

Remiantis Farmacijos įstatymo pataisomis, tokios vaistinės būtų vadinamos ligoninės vaistinėmis ir vaistai jose būtų parduodami ne tik tose ligoninėse besigydantiems, bet ir kitiems gyventojams. Tokiose vaistinėse būtų prekiaujama vaistais ir nuotoliniu būdu.

LRT.lt primena, kad anksčiau šiai iniciatyvai nepritarė Sveikatos reikalų komitetui. Jame šeši nariai pasisakė už, trys – prieš, dar du susilaikė.

Po tokio komiteto sprendimo valstybines vaistines siūlantys parlamentarai idėjos neatsisakė.

„Pakeisime komitetą ir bet kokiu atveju tą sprendimą įgyvendinsime. Tai mūsų pažadas [rinkėjams] ir jį vykdysime“, – BNS tada sakė vienas pataisų iniciatorių „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

Pataisą svarstyti buvo paskirta Teisės ir teisėtvarkos komitetas, kurio pirmininkė, taip pat viena iš šios pataisos rengėjų, Agnė Širinskienė tvirtino, kad valstybinės vaistinės bus ypač naudingos regionuose.

„Jos padės konkuruoti. Matau privalumą regionuose. Miestuose konkurencijos ir taip labai daug“, – teigė A. Širinskienė.

Vaistinių atstovai: labiau bus paveiktos periferijoje veikiančios vaistinės

Valdantieji taip pat tikina, kad naujų vaistinių atsiradimas pagerins vaistų prieinamumą, mažės jų kaina.

Vis dėlto Konkurencijos taryba yra nurodžiusi, kad pataisomis siekiama įteisinti valstybinių vaistinių tinklo sukūrimą, taip pat įžvelgia galimus interesų konfliktus, skaidrumo ir investavimo regione patrauklumo problemas bei korupcijos rizikas.

Vaistinių atstovai sako, kad valstybinių vaistinių steigimas labiausiai smogs periferijoje dirbančioms nedidelėms vaistinėms, o valstybinės vaistinės dirbtų išskirtinėmis sąlygomis: patalpos, vaistų laikymo ir saugojimo įranga nekainuos, darbuotojai bus išlaikomi iš biudžeto.

Opozicija taip pat yra akcentavusi galimas korupcijos apraiškas, sveikatos sistemos lėšų švaistymą, konkurencijos sumažėjimą.

Seimui leidus steigti tokias vaistines, opozicija yra tvirtinusi ketinanti kreiptis į prezidentą su prašymu jas vetuoti, o jeigu to nebus padaryta, bus prašoma Konstitucinio Teismo išaiškinimo.

Vaistinių skaičius Lietuvoje – didesnis už ES vidurkį

Skaičiuojama, kad Lietuvoje dabar 100 tūkst. gyventojų tenka 48 vaistinės, o Europos Sąjungos vidurkis yra 25–27 vaistinės. Gydymo įstaigose veikia 233 didžiųjų tinklų vaistinės.

Paskutinė Europos Sąjungos šalis, kuri turėjo valstybinį vaistinių tinklą buvo Švedija, bet prieš metus pardavė – „Apoteksgruppen“ įsigijo „Vilniaus prekybos“ grupės bendrovė „Euroapotheca“.

Seimo valdyba buvo užsakiusi pataisų dėl valstybinių vaistinių ekspertinį vertinimą. Laisvosios rinkos instituto atlikto vertinimo išvadose buvo nurodoma, kad valstybinės vaistinės nesuderinamos su ES teise, riboja laisvą paslaugų judėjimą, prieštarauja Konstitucijai.

Taip pat buvo daroma išvada, kas valstybinės vaistinės išstumtų privačias vaistines, dirbančias sveikatos priežiūros įstaigose. Be to, institutas teigė, kad leidus veikti valstybinėms vaistinėms, vaistų kainos nesumažėtų, nes „vaistų kainų dedamosios yra reguliuojamos“.

Šiomis išvadomis buvo suabejota. Argumentuodama tai A. Širinskienė nurodė, kad tokios išvados yra abejotinos, nes ekspertai yra suinteresuota pusė. Pasak jos, Laisvosios rinkos institutą remia „Eurovaistinė“ ir „Gintarinė vaistinė“, todėl kilo įtarimas, kad ekspertinis vertinimas gali būti neskaidrus.

Vyriausybė 2019 metų kovą yra pritarusi pataisoms, kurios atvertų kelią ligoninėse ir kitose sveikatos įstaigose steigti valstybines vaistines.

Šiuo metu ligoninės vaistinės neturi teisės vaistų parduoti bet kam, jos skirtos tik stacionariai besigydantiems ligoniams. Vaistus visiems žmonėms parduoda ligoninėse veikiančios privačios vaistinės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt