Verslas

2020.09.16 18:00

Energetikos viceministras žada teigiamus pokyčius Lietuvos biokuro gamintojams

Sniegė Balčiūnaitė, BNS2020.09.16 18:00

Lietuvos biokuro gamintojams perspėjant, kad dėl nelygiavertės konkurencijos su baltarusiškos medienos biokuro tiekėjais jiems gali tekti stabdyti gamyklas, energetikos viceministras Egidijus Purlys žada teigiamas permainas, kurios biokuro rinkoje įsigaliotų nuo kitų metų pavasario.

„Pasiūlymas yra keisti Šilumos ūkio įstatymą su tikslu, kad visame sektoriuje veikiantys dalyviai skatintų šilumos gamybą iš vietinių atsinaujinančių energijos šaltinių. Tam galėtų būti sukurta žaliavos kilmės sertifikatų sistema, nustatomas tvarumo rodiklis pagamintam biokurui“, – trečiadienį Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijoje sakė E. Purlys.

Pasak jo, kiekvienam šilumos tiekėjui ar gamintojui taip pat būtų nustatomas iš trečiųjų šalių importuoto biokuro kiekis.

„Kad ne daugiau kaip 20 proc. sudarytų iš trečiųjų šalių importuotas biokuro kiekis“, – aiškino viceministras.

Jo teigimu, tokios priemonės leistų nustatyti importuoto ir vietinio biokuro santykį ir neskatintų vietinių biokuro gamintojų didinti savo produkcijos kainas. Nauja tvarka įsigaliotų nuo 2021 metų balandžio.

E. Purlys prognozuoja, kad šiemet biokuro žaliava iš Baltarusijos sieks 20 proc. rinkos.

Lietuvos biomasės energetikos asociacijos „Litbioma“ vadovė įspėja, kad stabdyti biokuro gamybą žada apie 20 šalies įmonių. Pasak asociacijos direktorės Vilmos Gaubytės, Lietuvos gamintojai negali konkuruoti su kur kas pigesne baltarusiška žaliava.

„Lietuvos įmonių, tiekiančių biokurą, mažėja, jos stabdo veiklą. Daugiau negu 20 įmonių, nes nemato galybių sulaukti kito sezono. (...) Esame visiškai įvaryti į kampą ir nebeturime ką daryti. Neturime kitos galimybės, kaip viešai deklaruoti, kokia situacija“, – komisijos posėdyje teigė V. Gaubytė.

ji siūlo skatinti biokuro gamybą iš vietinių žaliavų ir taip išlaikyti darbo vietas regionuose, įvesti dujų akcizą, suteikti lietuviškoms įmonėms pirmenybę patiekti kurą ir importuoti tiek, kiek jo trūksta.

Energijos išteklių biržos „Baltpool“ prekybos vadovas Vaidotas Jonutis, prognozuoja, kad šiemet šilumos, pagamintos iš biokuro, kaina bus sumažėjusi iki 2005 metų lygio. Pasak jo, šiemet dar daug bus sudeginta praėjusių metų biokuro žaliavos likučių.

„Milžiniškas medienos importas pernai buvo – 1,2 mln. tonų per septynis mėnesius. Šiemet 25 proc. mažesnis bus nei pernai“, – prognozavo jis.