Verslas

2020.09.16 17:28

Pritraukiant Baltarusijos verslą ketinama lengvinti įmonių registravimą

atnaujinta 18.52
BNS2020.09.16 17:28

Lietuva suinteresuota pritraukti politinės krizės sukrėstos Baltarusijos verslą, o tarp priemonių, palengvinančių įmonių persikėlimą į Lietuvą, yra numatomas paprastesnis įmonės registravimas, sako ekonomikos ir inovacijų ministras.

„Visoje Europos Sąjungoje veikia tos pačios nuostatos dėl pinigų plovimo ir terorizmo prevencijos. Ir mes, po paskutinių pasitarimų, ketiname rengti Akcinių bendrovių įstatymo pataisas, kurios leistų registruoti įmonę, ne tik turinčią sąskaitą banke, bet ir turinčią sąskaitą elektroninių pinigų įstaigoje. Tokia pataisa yra rengiama“, – trečiadienį po susitikimo su Lietuvos verslo asociacijų atstovais žurnalistams sakė Rimantas Sinkevičius.

Ministro teigimu, planuojami pokyčiai ir dėl kvalifikacijos reikalavimų neatitinkančių darbuotojų atgabenimo, nes kai kurie informacinių technologijų sektoriaus atstovai Baltarusijoje neturi oficialaus išsilavinimo.

„Norint atvykti į Lietuvą reikalingi išpildyti du reikalavimai – turėti pinigų trims mėnesiams (...) ir turėti atitinkamą kvalifikaciją arba penkerių metų darbo patirtį. (...) Yra netgi studentų, kurie nei diplomo neturi, nei penkerių metų patirties. Tai čia ieškosime būdų, kaip tokiems žmonėms, jeigu darbdavys kviečia jau įregistruotas, – kaip jiems sudaryti sąlygas čia atvykti. Čia reikės tam tikrų pataisų“, – kalbėjo ministras.

Pasak ministro, Lietuvai aktualu, kad į Lietuvą persikeltų verslas, ypač aukštųjų technologijų, IT specialistai, kad įmonės mokėtų mokesčius Lietuvoje.

Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentas Andrius Romanovskis mano, kad Lietuva turi ypač gerus šansus pritraukti baltarusių specialistų ir verslų. Nemenką reikšmę tam turės ir geografinis šalių artumas.

„Manau, kad Lietuva turi daugiausia šansų ir manau, kad mes laimėsime (...) Kalbėsime su bankais, ypač gal su Lietuvoje veikiančiais, kad jie lanksčiau žiūrėtų ir nesibaimintų tų baltarusių“, – sakė A. Romanovskis.

Verslas apimtas neapibrėžtumo ir laukimo būsenos

Su Baltarusija susijęs Lietuvos verslas dar nepajuto politinės krizės Baltarusijoje pasekmių, tačiau gyvena apimtas įtampos. Anot ministro R. Sinkevičiaus, Lietuvos įmonių lūkesčiai dabar – kad situacija išliktų stabili, nekintanti, tačiau nerimo yra.

„Kiek man žinoma po susitikimo su verslo asocijuotomis struktūromis, kai kas jaučia neramumą, kad reikės vykdyti A. Lukašenkos nurodymus, aš turiu omenyje Baltarusijos įmonės „Belkalij“ ar „Grodno Azot“, jos jaučia tam tikrą neramumą, tačiau techninių, sakykime, sprendimų arba oficialių pranešimų (Klaipėdos – BNS) uostui, geležinkeliui kol kas neturime“, – kalbėjo ministras.

R. Sinkevičiaus teigimu, Lietuvos verslas, investavęs Baltarusijoje, kol kas nenumato plėtros.

„Lietuviškos įmonės Baltarusijos nesireiškia politiniame fone, kiek man žinoma, tačiau plėtros planus visos yra sustabdžiusios. Ir iš tų didesnių įmonių bent jau dvi sako, kad čia greičiausiai nieko tokio skaudaus neįvyks, dar dvi iš tų didesnių, medienos perdirbimo turiu galvoje, galvoja, kad vis dėlto gali turėti poveikį“, – sakė ministras.

A. Romanovskis sako, kad „visi laukimo režime“.

„Įmonės visos žiauriai įsitempusios, kurios prekiauja ar turi viduje verslų, kol kas mes nematome, kad būtų nacionalizuojamos ar juodieji įmonių sąrašai, – vėlgi žiūriu į tą situaciją, kaip pas mus buvo su Rusija. Su Rusija, pripažinkime, santykių beveik nėra, bet prekyba vis tiek vyksta. Tai čia (su Baltarusija – BNS) neįmanoma, kad pas mus sustotų“, – sakė LVK prezidentas.

„Bet neapibrėžtumas akivaizdus ir verslai, kurie turi su Baltarusija reikalų, apie kitų metų planus nekalba“, – sakė A. Romanovskis.

Lietuvos Užsienio reikalų ministerija (URM) žada supaprastinti vizų išdavimą Baltarusijos piliečiams. Pasak URM, nuo rugsėjo 21-osios Lietuvoje baltarusiams bus taikomos tos pačios nacionalinių vizų išdavimo sąlygos kaip ir Australijos, Japonijos, Jungtinės Karalystės, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados, Naujosios Zelandijos ir Pietų Korėjos piliečiams.

Baltarusijos piliečiai galės gauti nacionalinę vizą pusės metų laikotarpiui, pateikdami minimalų dokumentų paketą ir savo finansinio aprūpinimo įrodymą – lėšas trims mėnesiams arba juridinio asmens įsipareigojimą dėl tokių lėšų užtikrinimo.

Baltarusijos bendrovės pradėjo aktyviai ieškoti galimybių perkelti veiklą į užsienį po rugpjūčio 9-osios šalies prezidento rinkimų, kurių oficialūs rezultatai apie Aliaksandro Lukašenkos pergalę šalyje sukėlė masinius protestus ir valdžios smurtą prieš jų dalyvius.