Naujienų srautas

Verslas2015.12.22 15:49

Druskininkuose „Gazprom“ dujas gali pakeisti dujovežiais gabenamos dujos

BNS 2015.12.22 15:49

Paaiškėjus, kad Druskininkams tiekiamų dujų kaina didėja beveik 3 kartus, Rusijos koncerno „Gazprom“ per Baltarusiją vamzdynais tiekiamas dujas gali pakeisti dujovežiais gabenamos dujos. Anot energetikos ministro, laikinai miestui galėtų būti tiekiamos suslėgtos dujos, o ateityje – suskystintos gamtinės dujos arba būtų įrengtos elektrinės viryklės.

„Realiausiai kol kas atrodo alternatyvūs dujų tiekimai – arba suskystintos dujos, arba įsisriegimas į sistemą suslėgtų dujų (...). Tos pačios gamtinės dujos – tik suslėgtos. Jas naudoja „Lietuvos dujos“ laikiniems darbams, laikiniems tiekimams užtikrinti. Šis variantas galėtų atrodyti labiau kaip laikinas sprendimas, kol mes nuspręstume, koks techninis sprendimas turėtų būti“ – antradienį po susitikimo su Druskininkų meru ir Kainų komisijos atstovais žurnalistams sakė Rokas Masiulis.

Jo teigimu, dar neaišku, kiek laiko užtruktų paruošti infrastruktūrą alternatyviam dujų tiekimui: „Viskas yra sprendimo fazėje“.

Pasak R. Masiulio, didžiausia atsakomybė tenka „Litesko“ valdomoms „Druskininkų dujoms“ bei dujų tiekėjui „Haupas“.

„Didžiausia atsakomybė šioje situacijoje yra šilumos tiekėjui ir „Druskininkų dujų“ akcininkui „Litesko“, kurie nors ir žinojo, kad įvedant biokurą, dujų vartojimas mažės ir kaina augs, nieko nedarė iki paskutinės akimirkos“, – sakė R. Masiulis.

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas žurnalistams sakė, jog savivaldybė apie didėsiančias kainas sužinojo maždaug prieš mėnesį. Jis tikino, jog nei viena alternatyva nėra atmetama, tačiau po diskusijų mažiausiai realus atrodo dujinių viryklių keitimas į elektrines.

„Visi tie variantai – elektrifikavimas, išdujinimo stotelės statymas ir laikinos ir stacionarios yra svarstytini. Galbūt mažiausiai šansų turi elektrifikavimas, nes susiduriame su vidinės instaliacijos keitimu, tai yra privati gyventojų nuosavybė, reikalingi remonto darbai. Tad po diskusijų tai atrodo mažiausiai realus variantas“, – žurnalistams sakė R. Malinauskas.

Pasak miesto mero, apie dujų kainas su „Haupu“ buvo kalbėta prieš penkerius metus, tačiau sprendimų nerasta.

„Apie tai diskusijos buvo dar prieš 5 ir daugiau metų. (...) Tas pats „Haupas“, „Litesko“, „Intergas“ – vyko pasitarimas prieš 5 metus ir prašėme pateikti, dujininkai vietoj to, kad įvertintų situaciją ir pateiktų mažesnes kainas, kad būtų galima žiūrėti, buvo kainos kasmet didinamos“, – teigė R.Malinauskas.

Anot jo, šiuo metu šildymui miestas dujų nevartoja, jos bus vartojamos tik esant šalčiams, kai nepakaks biokuro katilų galios. Dujas maisto gamybai naudoja 2,7 tūkst. butų.

Kainų komisija lapkritį jau patvirtino kitų metų pirmojo pusmečio „Druskininkų dujų“ vartotojams tiekiamų dujų kainą – ji siekia 42,95 euro už megavatvalandę – tiek pat, kaip ir šiemet. Tačiau, pasikeitus aplinkybėms, ji gali koreguoti kainą.

R. Masiulis teigė, jog komisija dar negavo oficialaus kreipimosi, todėl apie kainos koregavimą kol kas nekalbama. Jis tikisi, kad šilumos ir dujų kainos Druskininkų vartotojams kitąmet nedidės, kol bus įrengta reikiama infrastruktūra.

Šilumą Druskininkuose tiekiančios „Litesko“ atstovas Nerijus Mikalajūnas pirmadienį BNS sakė, jog dėl monopolijos mieste susidarė absurdiška situacija, kuri gali lemti „Druskininkų dujų“ bankrotą arba apskritai priversti miestą atsisakyti dujų.

„Haupo“ vadovas ir pagrindinis akcininkas Ričardas Matijošaitis BNS pirmadienį teigė, kad įmonės tiekiamų dujų kaina smarkiai kyla, nes mažėja jų suvartojimas – vien už transportavimą per Baltarusiją, nepriklausomai nuo kiekio, įmonė kasmet turi sumokėti 400 tūkst. eurų. Anksčiau Druskininkai suvartodavo iki 16 mln. kubų dujų per metus, o kitais metais jis sieks maždaug 1 mln. kubų, 

R. Matijošaitis valdo 95 proc. įmonės akcijų, dar 5 proc. – Rusijos pilietis Olegas Egorovas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi