Naujienų srautas

Verslas2015.12.22 11:45

Sumažėjo nelegalių cigarečių dalis rinkoje

ELTA 2015.12.22 11:45

Šiemet nelegalių tabako gaminių kiekis pasiekė žemiausią lygį per pastaruosius 6 metus – nelegalios cigaretės metų pabaigoje sudaro mažiau nei penktadalį visų Lietuvoje surūkomų cigarečių. Ekspertų teigimu, tikėtina, kad nelegali rinka ir toliau mažės.

Lyginant su 2014 m., kai nelegalūs gaminiai sudarė 28,4 proc. visų suvartojamų cigarečių, šiemet kontrabandinių gaminių dalis rinkoje sumažėjo 8,8 procentinio punkto. Tyrimų bendrovės „Nielsen“ šių metų paskutinį ketvirtį atlikto tuščių pakelių tyrimo duomenimis, kontrabandinės cigaretės sudaro 19,6 proc. ir patvirtino šių metų antrąjį ir trečiąjį ketvirtį atliktų analogiškų tyrimų rezultatus.

Pasak „Swedbank“ vyriausiojo ekonomisto Nerijaus Mačiulio, nelegalios rinkos mažėjimas gali būti susiklosčiusios geopolitinės situacijos pasekmė. Tačiau neatmetama ir sisteminio lūžio galimybė.

„Dėl mažesnių prekybinių srautų tarp Lietuvos ir Rytų, mažesnio vilkikų skaičiaus ir dėl iškilusios geopolitinės rizikos daug atidesnė pasienio kontrolė reikšmingai sumažino kuro ir ypač cigarečių kontrabandą. Tiesa, kol kas dar neaišku, ar tai buvo trumpalaikė palankių aplinkybių nulemta sėkmė, ar įvyko sisteminis lūžis“, – sakė N. Mačiulis.

Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos atsakingojo sekretoriaus Ramūno Mačiaus teigimu, nors nelegalių tabako gaminių rinka stabilizavosi, būtina nuolat ieškoti tam tinkamų naujų priemonių, kad kontrabanda toliau tolygiai mažėtų.

„Nuo 2010 m. nelegalių cigarečių rinka pasiekė rekordines žemumas. Tyrimai rodo, kad šiemet nelegaliai parduodamų cigarečių kiekis išliko stabilus, tačiau kontrabandininkai sparčiai modernėja, randa būdų, kaip apeiti sistemą, todėl sustoti tikrai negalima“, – sakė R. Mačius.

Jis pabrėžė, kad nelegalių gaminių rinkos mažėjimas yra labai ilgas procesas, reikalaujantis daug pastangų, tačiau svarbu, kad kontrabandinių cigarečių kiekis ne tik išliktų stabilus, bet ir toliau mažėtų.

„Kontrabandos mastai paprastai išauga greitai, o ją pažaboti užtrunka daugelį metų ir reikalauja visų institucijų pastangų“, – teigė R. Mačius.

Anot Muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotojo Vyganto Paigozino, nuoseklus nelegalios tabako gaminių rinkos mažėjimas, keletą metų iš eilės augantys legalūs pardavimai, rekordiniai sulaikymų kiekiai rodo, kad judama teisinga kryptimi.

„Vien Lietuvos muitinė per besibaigiančius 2015 m. jau sulaikė daugiau nei 230 mln. vnt. nelegalių cigarečių. Kita vertus, padėti pagrindai dar yra ganėtinai trapūs, todėl būtina tobulinti taikomas kontrolės priemones, tęsti neigiamo visuomenės požiūrio į kontrabandą formavimą“, – aiškino V. Paigozinas.

„Nielsen“ atlikto tuščių pakelių tyrimo duomenimis, Šiauliuose ketvirtą ketvirtį kontrabandos lygis šiek tiek išaugo ir buvo didžiausias šalyje. Čia nelegalūs gaminiai sudaro 34,3 proc. suvartojamų cigarečių. Į antrą vietą pagal kontrabandos dydį pateko Šilutė – nelegalūs gaminiai šiame mieste sudaro 25,7 proc. visų suvartojamų gaminių. Toliau rikiuojasi Kaunas (23,5 proc.) ir Radviliškis (23 proc.). Mažiausiai kontrabandinių gaminių rasta Kretingoje (11,9 proc.), Visagine (11 proc.) ir Mažeikiuose (10,9 proc.).

Kaip ir ankstesniais metais, didžioji dalis Lietuvą pasiekiančių nelegalių tabako gaminių atkeliauja iš Baltarusijos (79,5 proc.).

Keturių tabako kompanijų užsakymu tyrimą dvidešimtyje Lietuvos miestų šių metų spalį atliko bendrovė „Nielsen“. Tyrimas neapima kaimiškų vietovių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi