Verslas

2013.02.21 11:41

Investicinių fondų turtas per metus šoktelėjo ketvirtadaliu, tačiau dalyvių skaičius vis dar mažėjo

lbank.lt, LRT.lt 2013.02.21 11:41

Lietuvoje registruotiems investiciniams fondams praėjusieji metai buvo sėkmingi: fondų turtas per 2012 m. padidėjo 25 % ir sudarė 641 mln. Lt, o vienetų vertės dėl sėkmingų pirmojo, trečiojo ir ketvirtojo ketvirčių vidutiniškai ūgtelėjo 12, 6 %., skelbia Lietuvos bankas.

Lietuvoje registruotiems investiciniams fondams praėjusieji metai buvo sėkmingi: fondų turtas per 2012 m. padidėjo 25 % ir sudarė 641 mln. Lt, o vienetų vertės dėl sėkmingų pirmojo, trečiojo ir ketvirtojo ketvirčių vidutiniškai ūgtelėjo 12, 6 %., skelbia Lietuvos bankas.

„Po nesėkmingų investiciniams fondams 2011 m., kai fondų vienetų vertės krito 11 %, praėjusiais metais investiciniams fondams pavyko atsitiesti. Nors dalyvių skaičius ir toliau mažėjo, tačiau naujų lėšų pavyko pritraukti – fondai išplatino 55 mln. daugiau investicinių vienetų nei, jų buvo išpirkta“, – sako Lietuvos banko Priežiūros tarnybos Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorius Vilius Šapoka.

Lietuvos banko 2012 m. pabaigoje Lietuvoje registruotų investicinių fondų dalyvių skaičius (įskaitant tiek fizinius, tiek juridinius asmenis) siekė 18,9 tūkst. – tai maždaug dešimtadaliu dalyvių mažiau nei 2011 m. pabaigoje. Populiariausi tarp investuotojų buvo akcijų investiciniai fondai, į kuriuos buvo investavę beveik 77 % visų dalyvių, o šių fondų turtas sudarė 36 % viso investicinių fondų turto.

Rizikingiausiai investuojantys akcijų fondai buvo ne tik populiariausi tarp investuotojų, bet ir pasiekė geriausius rezultatus – jų vienetų vertės vidutiniškai pakilo 16 %. Mišraus investavimo fondų vienetų vertės vidutiniškai padidėjo 13 , o obligacijų – 8 %. Per 2012 m. sumažėjo tik vieno fondo vertė, o kitų išaugo nuo 1,4 iki 27 %.

Lietuvoje registruoti investiciniai fondai 2012 m. pabaigoje beveik 60 % savo turto buvo investavę Liuksemburge ir Lietuvoje. Po šių šalių populiariausios fondų investavimo kryptys buvo Estija (8 %), Airija (7 %) ir Rusija (3 %). Liuksemburge ir Airijoje buvo investuojama į šiose šalyse įsteigtus fondus, o Estijoje ir Rusijoje – į nuosavybės vertybinius popierius.

Lietuvoje taip pat yra platinami užsienio šalyse registruotų investicinių fondų vienetai. 2012 m. pabaigoje šių fondų turtas sudarė 1,1 mlrd. Lt, o dalyvių skaičius – 53,4 tūkst. „Akivaizdu, kad užsienio investiciniai fondai kur kas populiaresni yra tarp Lietuvos investuotojų. Tai galima paaiškinti didesne fondų įvairove, garsiais visame pasaulyje žinomais vardais. Vis dėlto lietuviški fondai po truputį atsikovoja rinką.2012 m. į lietuviškus fondus buvo pritraukta daugiau lėšų nei jų buvo išsiimta, o užsienio fonduose vienetų buvo išpirkta beveik 30 mln. Lt daugiau nei jų išplatinta“, – teigia V. Šapoka.

2012 m. pabaigoje 11 valdymo įmonių, prižiūrimų Lietuvos banko, buvo įsteigusios 33 investicinius fondus: 9 – akcijų, 2 – skolos vertybinių popierių, 7 – mišraus investavimo, 7 –nekilnojamojo turto, 6 – alternatyvaus investavimo ir 2 – privataus kapitalo.