Verslas

2015.12.21 17:40

Druskininkų vartotojams dujos gali brangti beveik 3 kartus

BNS 2015.12.21 17:40

Druskininkų vartotojams dujų kaina nuo sausio gali išaugti beveik tris kartus – labiausiai tai palies maistui dujas naudojančius žmones. Energetikos ministras Rokas Masiulis sako, kad tai yra konkurencijos nebuvimo pasekmė. Vienintelė dujų tiekėja miestui bendrovė „Haupas“ teigia, kad tai lėmė sumažėjęs dujų vartojimas. Tačiau miesto meras tuo abejoja ir teigia, jog ieškoma būdų, kaip skubiai spręsti problemą.

Pasak Druskininkų mero Ričardo Malinausko, ieškoma sprendimo, kaip sumažinti dujų kainas – dėl to tariamasi ir su Energetikos ministerija.

„Svarstoma įrengti elektrines virykles dujų vartotojams, pastatyti mobilią arba nuolatinę išdujinimo stotelę (suskystintų gamtinių dujų – BNS) arba siekti, kad „Lietuvos dujų tiekimas“ perimtų dujų tiekimą“, – BNS sakė R. Malinauskas.

Pasak jo, skaičiuojama, kiek kainuotų elektrinių viryklių įrengimas dujas vartojantiems gyventojams. Svarstoma ir galimybė jų įrengimą kompensuoti savivaldybės biudžeto lėšomis.

Anot R. Malinausko, mobilią išdujinimo stotelės įrengimas užtruktų apie 3 mėnesius, jei nereikėtų skelbti konkurso, o suskystintas dujas būtų galima atsigabenti iš Lenkijos.

„Sunku tiksliai pasakyti, bet tai būtų 1–3 mėnesiai, jeigu dėl sudėtingos situacijos būtų galima išvengti pirkimo procedūrų, jei reikės procedūras atlikti, tada vien jos gali ir tris mėnesius užtrukti. (...) Pirminiame etape realiausias variantas būtų iš Lenkijos gabenti dujas“, – sakė miesto meras.

Energetikos ministras Rokas Masiulis teigia, kad tokia situacija yra pavyzdys, kai yra tik monopolinis tiekėjas. Jis situaciją Druskininkuose antradienį ketina aptarti su Druskininkų meru.

„Druskininkuose buvo gautas dujų tiekėjo pasiūlymas, kuris yra neįtikėtinai brangus ir mieste nėra žinoma, ką su juo daryti. Jis nėra priimamas, nes dujų kaina išaugtų – tai yra pavyzdys, kai nėra dujų tiekimo alternatyvos, ką gali daryti tiekėjas“, – žurnalistams pirmadienį sakė R. Masiulis.

„Haupo“ vadovas Ričardas Matijošaitis BNS patvirtino, kad nuo kitų metų dujų kaina gali pasiekti 115 eurų už megavatvalandę. Anot jo, kainos auga dėl mažėjančio dujų suvartojimo.

„Kai buvo didelis kiekis (suvartojamų dujų – BNS) – 16–14 mln. kubinių metrų, mes galėjome amortizuoti išlaidas, o kai sumažėjo ir net 1 mln. kubų nebesiekia, kainos auga“, – BNS sakė R. Matijošaitis.

Jis aiškino, kad bendrovei, nepriklausomai nuo apimties, dujų transportavimas iš Baltarusijos kainuoja apie 400 tūkst. eurų per metus. Be to, nepasikeitė įmonės sąnaudos, nors parduodamų dujų kiekis ir sumažėjo.

„Praktiškai 15 kartų padidėjo dėl to transportavimo tarifas (1 megavatvalandės – BNS). Mes nusiuntėme raštą ir Kainų komisijai, pateikėme visus skaičius, ieškome visiems priimtino varianto“, – tikino „Haupo“ vadovas.

Be to, anot R. Matijošaičio, „Lietuvos dujų tiekimui“ pritaikius „Gazprom“ suteiktą kainos nuolaidą, „Haupo“ pardavimai ne Druskininkuose visiškai susitraukė ir dar labiau sumažino įmonės galimybes amortizuoti sąnaudas.

Tačiau R. Malinauskas abejojo, jog kainos kyla dėl augančių sąnaudų.

„Apie „Haupo“ sąnaudas kalbėti iš viso sudėtinga, nes jų sąnaudos turbūt yra vienos sekretorės išlaikymas, nes jie nė vieno lito nėra investavę“, – BNS sakė R.Malinauskas.

Šilumą Druskininkuose tiekiančios „Litesko“ atstovas Nerijus Mikalajūnas BNS sakė, jog dėl monopolijos mieste susidarė absurdiška situacija, kuri gali lemti „Druskininkų dujų“ bankrotą arba apskritai priversti miestą atsisakyti dujų.

„Šiuo metu susidarė situacija, kai gamtinės dujos Druskininkuose yra brangiausios žemėje, nes „Haupas“ pateikė 121 euro kainą, kai rinkos kaina yra 17 eurų už megavatvalandę. Dėl to aišku, kad „Druskininkų dujų“ likimas kabo ant plauko ir apskritai dujų vartojimas Druskininkuose“, – BNS teigė N. Mikalajūnas.

Kainų komisija lapkritį jau patvirtino kitų metų „Druskininkų dujų“ vartotojams tiekiamų dujų kainą – ji siekia 42,95 euro už megavatvalandę – tiek pat, kaip ir šiemet. Tačiau, pasikeitus aplinkybėms, ji gali koreguoti kainą.  

Kainų komisijos atstovė Loreta Kimutytė BNS teigė, jog komisija negali komentuoti situacijos, kol neįvyko susitikimas su savivaldybės ir „Haupo“ atstovais ir nepaaiškėjo daugiau detalių.