Verslas

2020.09.14 09:36

Įstatymo pataisa padėtų apsaugoti Lietuvos pensininkus nuo galimo pensijų neindeksavimo

ELTA2020.09.14 09:36

Parlamentarų grupė siūlo priimti Valstybinių socialinių draudimo pensijų įstatymo pataisas, kurios padėtų apsaugoti Lietuvos pensininkus nuo galimo pensijų neindeksavimo.

„Siekdami užtikrinti, kad Lietuvos pensininkų nepaliestų neigiama BVP kitimo tendencijų įtaka pensijų indeksavimo formulei ir kad pensijos būtų indeksuotos ir išmokėtos laiku, siūlome išbraukti neigiamos BVP tendencijos įtaką indeksavimo formulei“, – sako įstatymo pataisas įregistravę Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Monika Navickienė, Gintarė Skaistė, Paulė Kuzmickienė ir Justas Džiugelis.

Parlamentarai sako siūlantys panaikinti įstatymo nuostatą, kuri visuomenėje sukėlė itin daug klausimų.

„Gyvename neramiais laikais, todėl siekiame, kad pažeidžiamiausia visuomenės grupė jaustųsi kiek įmanoma saugiau. Indeksavimo koeficiento taikymo kriterijaus pririšimas prie bendrojo vidaus produkto (BVP) kitimo tendencijų nėra logiškas, nes menkai besiskiriantis rezultatas lemia visiškai skirtingas pasekmes (0,1 reiškia, kad indeksavimas vykdomas bendra tvarka, o –0,1 nors pasekmės socialinio fondo biudžeto finansinėms galimybėms iš esmės nesiskiria, reiškia, kad indeksavimas jau nebevyksta). TS-LKD frakcijos nariai mano, kad toks pririšimas yra neišbaigtas, nelankstus ir negali būti taikomas, todėl, siekdami užtikrinti, kad Lietuvos pensininkų nepaliestų neigiamos BVP tendencijos įtaka pensijų indeksavimo formulei ir kad pensijos būtų indeksuotos bei išmokėtos laiku, pasiūlė išbraukti neigiamos BVP tendencijos įtaką indeksavimo formulei ir taip apsaugoti pensininkus“,- sakoma dokumento aiškinamajame rašte.

Pagal galiojantį Socialinio draudimo pensijų įstatymą, pensijų indeksavimas nevykdomas, jeigu indeksavimo koeficientas (IK) yra mažesnis negu 1,01 ir (arba) po einančių kalendorinių metų BVP palyginamosiomis kainomis ir (ar) darbo užmokesčio fondo pokyčiai procentais yra neigiami.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt