Verslas

2015.12.19 13:49

Rusijos finansų ministras grasina Ukrainai teismu

ELTA 2015.12.19 13:49

Rusija kreipsis į teismą, jeigu Ukraina iki gruodžio 31 dienos nesumokės 3 mlrd. dolerių skolos, pareiškė Rusijos finansų ministras Antonas Siluanovas, komentuodamas penktadienį Kijevo priimtą sprendimą skelbti skolos moratoriumą, praneša BBC.

„Tarptautinis valiutos fondas patvirtino, kad skola yra oficiali, tačiau Ukraina nepateikė jokių pasiūlymų, kurie būtų paremti oficialaus skolos statuso pripažinimu. Jeigu Ukraina nesumokės jai priklausančią sumokėti sumą iki gruodžio 31 dienos, Rusija kreipsis į teismą, siekdama išieškoti šias lėšas priverstine tvarka“, – pareiškė jis.

Rusija penktadienio Ukrainos sprendimą paskelbti moratoriumą dėl skolos Maskvai įvertino kaip oficialiai paskelbtą nemokumą. Pasak ministro, Rusija apgailestauja, kad Ukraina priėmė tokį sprendimą, užuot pradėjusi derybas dėl restruktūrizacijos.

Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas per šalies ministrų kabineto posėdį paskelbė apie pradėtą taikyti moratoriumą dėl valstybinės 3 mlrd. JAV dolerių skolos Rusijai mokėjimo. Taip pat nuspręsta atidėti ir 507 mln. JAV dolerių vertės šalies įmonių skolų Rusijos bankams mokėjimus.

2013 metais Rusijos išpirktų Ukrainos euroobligacijų išpirkimo galutinė data yra gruodžio 20-oji diena. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas finansų ministrui A. Siluanovui dar gruodžio 9 d. nurodė paduoti Ukrainą į teismą terminui pasibaigus.

Ukraina tvirtina, kad skola yra komercinė ir siūlo Rusijai tokias pat restruktūrizacijos sąlygas, kaip ir kitiems kreditoriams: jie turi nurašyti 20 proc. įsiskolinimo.

Tuo tarpu Rusija tvirtina, kad skola yra valstybinė. Prezidentas V. Putinas kiek anksčiau pasiūlė atidėti Ukrainos skolos grąžinimo terminą trejiems metams, su sąlyga, kad JAV, Europos Sąjunga arba viena iš įtakingų tarptautinių institucijų laiduos dėl Ukrainos skolos. V. Putino pasiūlymu, šiais metais Ukraina gali nepadengti skolos, bet 2016–2018 metais ji turės išmokėti po milijardą eurų kasmet.