Verslas

2015.12.18 20:52

Vyriausybėje moksleiviai pristatė savo verslus

Vyriausybėje surengta mokinių verslų mugė. Moksleiviai sako, kad tai galimybė išmėginti jų inicijuoto verslo galimybes. Valdininkai ir verslininkai sveikina tokias jaunimo iniciatyvas, tačiau sako nesulaukiantys įdomesnių idėjų, kurios galėtų sudominti ir tarptautinius investuotojus.

Lėktuvėlius gaminantis ir filmavimo paslaugas teikiantis Karolis sako galintis organizuoti šventes, kuriose pagal muziką šokdintų savo kūrinius.

„Labai tikimės surasti besidominčių tuo žmonių, bendraminčių arba investuotojų, kas būtų mums labai palanku“, – pasakojo Vilniaus Radvilų gimanzijos dešimtokas.

Moksleivių bendrovė dvejus metus kūrė, apklausė beveik tūkstantį vartotojų ir įtikino Kauno valdininkus, kad apyrankė daug geriau už elektroninį bilietą. 

„Tiesiog nereikia ieškoti – apyrankė vienoje vietoje, mes turime prototipą ir bendradarbiaujame su Kauno autobusais“, – pasakojo Kauno „Saulės“ gimnazijos dvyliktokė Vaiva.

Vilniečiai prieš Kalėdas pasiūlė naujoviškus eglės žaisliukus ir magnetukus.

„Mes kuriame tokius nespalvotus [žaisliukus – LRT] mažiems vaikams, kad jie galėtų patys nusispalvinti ir savo darbus pasiklabinti patys ant eglutės“, – pasakojo Vilniaus Viršuliškių mokyklos dešimtokė Viktorija.

25 moksleivių bendrovės dalyvavo mugėje vyriausybėje, o norinčiųjų buvo antra tiek. Juos subūrė pasaulinio tinklo „Junior Achievement“ organizacija, veikianti 120 šalių – didžiausias finansinio raštingumo, pasirengimo karjerai ir verslumo ugdymo programų rengėjas.

Tai pati geriausia galimybė paragauti verslininko duonos dar būnant mokyklose, tikrai begalinė patirtis, nerealūs įgūdžiai ir galų gale – galimybė parduoti savo produktą“, – pabrėžė  „Lietuvos Junior Achievement“ vadovas Justinas Noreika.

Valdininkai ir verslininkai sako, kad tokio užsidegimo laukia iš visos visuomenės.

„Iš tyrimų mes matome, kad žmonės ir jaunimas žino, kaip pradėti verslą, turi idėjų, žino, kur gauti finansavimą, tiesiog mes matome, kad trūksta vieno – drąsos pabandyti“, – pasakojo ūkio viceministras Marius Skarupskas.

„Mūsų švietimo sistemos idėjų realizavime didžiulė problema yra dėl to, kad nėra stipriai ugdomas kūrybiškumas, kaip dalyvauti tame procese, kad idėja virstų tam tikru produktu“, – sakė ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius.

„Esmė ne turėti daug darbuotojų, o turėti daug inovatyvių idėjų „generatorių“, kurie su minimaliomis sąnaudomis sukuria produktus, kurie per visą pasaulį labai greitai pasklinda. Baigėsi laikai, kai kuo daugiau darbuotojų – tuo daugiau pelno“, – teigė Darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danas Arlauskas.

 „Junior Achievement“ programos kasmet pasiekia per 20 tūkst. mokinių iš daugiau nei 300 mokyklų.