Verslas

2015.12.18 07:50

Oficiali skurdo riba Vilniuje – 153 eurai

Vilniaus taryba priėmė sprendimą, kuris gali atnešti šiokį tokį palengvėjimą dešimtims tūkstančių vilniečių, kurie vos suduria galą su galu. Ir, kaip sako vicemeras Gintautas Paluckas, tai tikrai nėra benamiai nuo šiukšlių konteinerių, o vienišos mamos, sunkių ligų palaužti, šeimas ir vaikų turintys žmonės, kuriuos į nepavydėtiną padėtį įstūmė pats gyvenimas.

Vilniaus taryba priėmė sprendimą, kuris gali atnešti šiokį tokį palengvėjimą dešimtims tūkstančių vilniečių, kurie vos suduria galą su galu. Ir, kaip sako vicemeras Gintautas Paluckas, tai tikrai nėra benamiai nuo šiukšlių konteinerių, o vienišos mamos, sunkių ligų palaužti, šeimas ir vaikų turintys žmonės, kuriuos į nepavydėtiną padėtį įstūmė pats gyvenimas.

„Aš nuolat girdžiu tokias istorijas. Per gyventojų priėmimus ir pan. Tarkim, atėjo moteris, dirbanti Kalėjimų departamento sistemoje. Jos atlyginimas tėra šiek tiek didesnis nei minimalus, ji augina du vaikus, kurių tėvas nepadeda. Ir mes negalėjome jai niekuo padėti“, – tik vieną iš istorijų papasakojo G. Paluckas.

Kita – irgi panaši. Vyras serga sunkia inkstų liga, jam skirtos dializės, jis neteko darbo, šeimininkai meta iš nuomojamo buto, o kartu gyvena žmona, du vaikai, iš kurių vienas kūdikis, tad žmona dirbti negali.

Nuo 102 iki 153 eurų

Kaip tik tokiems žmonėms ir skirtas naujasis Vilniaus tarybos sprendimas, kuriuo didinamos vienkartinės pašalpos atsidūrusiems ypač sunkioje padėtyje.

Savivaldybės paramos prašantiems mažas pajamas gaunantiems vilniečiams padidinta pajamų riba – nuo 102  iki 153 eurų, o jei toks asmuo gyvena vienas – pajamų riba didinama iki 204 eurų.

Kai pajamos mažesnės nei nustatyta riba arba žmogus dėl sveikatos ar kitų priežasčių neturi jokio pajamų šaltinio, jis neišgali įsigyti būtiniausių dalykų – vaistų, maisto, asmeninės higienos priemonių ir kt. Patekę į sunkią materialinę padėtį gali kreiptis į savivaldybės Socialinės paramos centrą vienkartinės pašalpos, prašymus skirti tokias pašalpas svarsto savivaldybės Vienkartinių pašalpų skyrimo komisija.

„Visos lėšos socialinėms išmokoms iš Valstybės biudžeto eina per savivaldybės biudžetą. Išskirtinis dalykas yra tas, kad tos lėšos, kurias savivaldybė sutaupo, lieka jos biudžete, jos nėra tikslinės. Todėl motyvacija taupyti – didžiulė. 2011 metais, motyvuojant krize, buvo labai apribotos išmokos, sumažintos ribos, kai gali kreiptis paramos. Visoje Lietuvoje matome tendenciją, kad perdavus išmokų skyrimą savivaldybėms, visi masiškai taupo, išmokas mažina ir pinigus naudoja kitoms reikmėms. Tačiau ne visą laiką atsižvelgiama į tikrą paramos poreikį“, – situaciją, susidariusią per pastaruosius kelerius metus, apibūdino G. Paluckas.

Parama dirbantiems

Realios finansinės paramos Vilniuje reikia ir dirbantiems žmonėms. Pasak G. Palucko, būtent dirbančiųjų skurdas yra didžiulė problema. Tarkim, net Vilniaus universitete dirbanti lektorė, vieniša mama su dviem vaikais, gyvena ties skurdo riba ir savivaldybė iki šiol jai padėti negalėjo. O tokių žmonių gali būti sostinėje 20–25 tūkstančiai.

Pagal tarybos sprendimą, didinama išmoka ir gaisro atveju iki 1824 eurų, nes prieš keletą metų nustatyta 760 eurų dydžio išmoka nėra adekvati patirtai žalai, praradus vienintelį gyvenamąjį būstą.

Pasitaiko, kad vieniši, vyresnio amžiaus ar sergantys asmenys užverčia savo butus šiukšlėmis, jas kaupia, kol ima veistis kenkėjai ir dėl to kenčia aplinkinių gyventojų gyvenimo kokybė, saugumas. Tarybai siūloma padidinti vienkartinę išmoką nuo 304 eurų iki 532 eurų – dezinfekcijai iš šiukšlių išvežimui, atsižvelgus į pasikeitusias tokių paslaugų kainas rinkoje.

Pastaruosius ketverius metus Vilnius kasmet sutaupydavo apie 2 mln. eurų, skirtų socialinėms išmokoms.