Verslas

2015.02.12 21:36

Po įsiliejimo į „Nord Pool Spot“ biržą – elektros kainos šuolis

Pirmadienį elektra pradėta prekiauti didžiausioje Europoje „Nord Pool Spot“ elektros biržoje. Ši birža pakeitė elektros prekybą Lietuvoje veikiančioje „Baltpool“ biržoje, kuri nuo šiol taps elektros išteklių birža (dujų, biokuro, naftos).

Pirmadienį elektra pradėta prekiauti didžiausioje Europoje „Nord Pool Spot“ elektros biržoje. Ši birža pakeitė elektros prekybą Lietuvoje veikiančioje „Baltpool“ biržoje, kuri nuo šiol taps elektros išteklių birža (dujų, biokuro, naftos).

Pirmąją dieną elektros rinkos kaina „Nord Pool Spot“ biržoje skelbiama 69,80 euro (241 Lt) už MWh. Praėjusią savaitę dienos elektros kaina Lietuvos biržoje siekė iki 53,14 euro (183,33 Lt) už MWh.

Kaip teigė Lietuvos elektros energijos perdavimo sistemos operatoriaus „Lidgrid“ generalinis direktorius Virgilijus Poderys neigiamą įtaką elektros kainai turi į Šiaurės šalių elektros prekybos rinką neprisijungusi Latvija bei priklausomybė nuo elektros importo iš Rusijos.

Energetikos ministras Arvydas Sekmokas džiaugėsi, kad Lietuva įsilieja į Šiaurės šalių elektros prekybos rinką, tačiau nuogąstauja, kad šalis ir toliau lieka priklausoma nuo Rusijos elektros importo.

„Ir toliau esame dideliu laipsniu priklausomi nuo Rusijos tiekėjo. Ta priklausomybė ir toliau išlieka. Veiklos pradžia biržoje ir dideli elektros kainų svyravimai yra nesusiję“, – kalbėjo ministras. Pasak jo, prognozuojama, kad elektros kaina gali kilti iki 24–25 ct už kWh.

Neturinti jungčių su Skandinavijos šalimis Lietuvos elektros rinka kol kas ir toliau lieka izoliuota. Pabaigus elektros jungčių tarp Estijos ir Suomijos (2014 m.) bei Lietuvos ir Švedijos (2015 m.) šalis taps lygiavertė rinkos dalyvės ir galės importuoti pigesnę elektrą iš Skandinavijos šalių. Pigesne elektros energija bus galima džiaugtis, kai pasiūloje bus daug pigios hidroenergijos.

„Kaina biržoje visada priklauso nuo tiekėjų teikiamų kainos ir kiekio pasiūlymų. Šiuo metu didžiausia dalis Lietuvos rinkoje parduodamos elektros importuojama iš Rusijos. Dideli kainų svyravimai dar kartą patvirtina vietinės konkurencingos ir galingos elektros gamybos būtinybę“, – aiškino energetikos ministras Arvydas Sekmokas.

Premjeras Andrius Kubilius teigė, kad įsijungimas į „Nord Pool Spot“ įrodo šalies įsiliejimą į europietišką elektros sistemą. „Šiandiena reiškia, kad mūsų prekybos sistema atitinka visus „Nord Pool Spot“ standartus ir tai yra gera diena žengiant didelį žingsnį į priekį“, – kalbėjo Ministras Pirmininkas.

Estijoje ir Suomijoje elektros rinkos kaina pirmadienį skelbiama 29,04 euro (100,19 Lt) už MWh. Danijoje – 38,24 euro (131,92 Lt) už MWh, Norvegijoje nuo 23,37 euro (80,62 Lt) iki 28,85 euro (99,53 Lt) už MWh (skirtingose prekybos zonose), Švedijoje nuo 28,85 euro (99,53 Lt) iki 34,79 euro (120,02 Lt) už MWh.

„Nord Pool Spot” prekybos zonos Lietuvoje atidarymas yra Europos Komisijos inicijuoto elektros rinkos sujungimo plano dalis. Bendra rinka kuriama užtikrinti skaidrią didmeninės elektros kainą ir prekybą, galimybę pirkti kitose šalyse pagamintą pigesnę elektrą ir vienodas prekybos sąlygas visiems rinkos dalyviams.

www.DELFI.lt