Verslas

2015.12.17 12:35

JAV atšauks draudimą eksportuoti naftą

ELTA, LRT RADIJAS, LRT.lt 2015.12.17 12:35

JAV respublikonai ir demokratai pasiekė susitarimą dėl įstatymo projekto, kuriuo numatoma atšaukti draudimą eksportuoti naftą iš JAV, – šis draudimas galioja keturiasdešimt metų, primena „Rmbler News Service“.

JAV Kongresas turės pritarti dokumentui per gruodžio 17 d. posėdį.

Gruodžio 16 d. „Brent“ markės naftos kaina dienos prekyboje siekė 37,65 JAV dolerio už barelį, o JAV išgaunamos „West Texas Intermediate“ (WTI) markės naftos barelis kainavo 36,83 JAV dolerio.

Gruodžio 9 d. duomenimis, JAV komercinės naftos atsargos sudaro 490 mln. barelių.

Lietuvos energetikos ministras sako, kad JAV Kongreso lyderių sprendimas yra gera žinia, nes kuo daugiau naftos patenka į pasaulinę rinką, tuo mažesnė jos kaina. Pasak Roko Masiulio, dėl to taip pat atpigtų ir dujos.

JAV vyriausybė apribojo naftos eksportą 1973 metais. Jungtinės Valstijos palaikė Izraelį kare prieš Egiptą, Siriją, Iraką ir Jordaniją. Kaip atsakomąją priemonę arabų valstybės įvedė embargą žaliavinės naftos tiekimui į JAV. Naftos kainos pakilo keturgubai – nuo 3 iki 12 dolerių už barelį. Likusios be žaliavos, JAV nusprendė panaudoti išgautą naftą vidaus reikmėms ir uždraudė ją pardavinėti užsienio rinkoms. Arabų sankcijos buvo atšauktos 1974 metais, o JAV embargas galioja iki šiol. Pasak apžvalgininkų, šis sprendimas yra skaudus smūgis Rusijai, kurios didelę dalį biudžeto sudaro pinigai iš naftos. 

JAV naftos bendrovės, kaip „ExxonMobil“, „Chevron“ ir „ConocoPhillips“, jau seniai siekia, kad draudimas eksportuoti naftą būtų atšauktas, nes, atšaukus draudimą, jų pajamos žymiai padidėtų. Bet tam prieštarauja naftos perdirbimo įmonės – draudimas eksportuoti žaliavinę naftą leidžia joms pigiai pirkti naftą vidaus JAV rinkoje.

Tačiau pastaraisiais metais įstatymo atšaukimo šalininkų pozicijos pastebimai sustiprėjo. Naftos gavybos apimtys JAV, mažėjusios beveik tris dešimtmečius, 2008 metais ėmė sparčiai augti, galiausiai šalies priklausomybė nuo energijos išteklių importo sumažėjo nuo 60 proc. 2005 metais iki mažiau nei 30 proc. 2014 m. pradžioje.