Verslas

2020.09.08 20:04

Pluoštinių kanapių augintojai pyksta ant Seimo: žadėtų įstatymų pokyčių nėra, ūkius kelia į užsienį

Seimas pokyčių šiemet nebežada
Vesta Tizenhauzienė, Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.09.08 20:04

Pluoštinių kanapių augintojai sako patekę į spąstus. Žadėti įstatymo pakeitimai, leidžiantys perdirbti visą kanapės augalą, taip ir nepatvirtinti. Kai kurie ūkininkai dėl to verslą perkėlė į kaimynines šalis.

Esą dėl vėluojančių įstatymų pakeitimų, Lietuva prarado ir šimtamilijonines užsienio investicijas. Seimo atstovai tikina, kad sprendimas bus priimtas, tačiau šiemet jo tikėtis neverta.

Pluoštinių kanapių augintojai pateko į įstatymų pinkles: verslus kelia į užsienį

Panevėžio rajono ūkininkas Simonas Barzda 17 hektarų plote pavasarį pasėjo kanapių. Vyras sako planavęs verslą, nes Seimas dar pernai žadėjo taisyti įstatymą, leidžiantį perdirbti visą kanapės augalą, o ne tik jos sėklas ir pluoštą. Tačiau pakeitimų taip ir nesulaukta, o nukulti laukus reikia jau už mėnesio.

„Sudėtinga tos sėklos gauti buvo. Mes ją užsakinėjom su tokia mintim ir politikų pažadais, kad bus atnaujintas pluoštinių kanapių įstatymas. Joms nuimti reikalinga specifinė technika, brangi, na sėsim skaičiuosim, ar iš vis beapsimoka jas nuiminėti“, – sako ūkininkas.

Jaunas ūkininkas neslepia pykčio, kad delsdamas Seimas iš jo atėmė galimybę gauti paramą kuriamai kanapių perdirbimo gamyklai.

„Mes pagal pirmumo balus buvome pirmi, norėjome čia tą gamyklą pastatyti, bet gavome atsakymą, kad negaminate jūs čia šiuo metu leidžiamo produkto, jis yra draudžiamas ir paraišką mūsų atmetė ir nuplaukė milijono eurų su virš parama“, – piktinasi ūkininkas Simonas.

Ūkininkas neatmeta galimybės nesulaukus pakeitimų verslą perkelti į Latviją ar Lenkiją, kur pluoštinė kanapė įteisinta kaip žemės ūkio augalas ir leidžiama perdirbti jį visą. Kanapių augintojų, perdirbėjų ir verslo inovatorių asociacijos direktorius sako, kad dalis ūkininkų jau nutraukė veiklą, o Lietuva prarado tiesiogines užsienio investicijas.

Anot asociacijos direktoriaus, įstatymo pakeitimams prieštarauja nesuvokiantieji pluoštinių kanapių sudėties. Jos nepatenka į psichotropinių medžiagų sąrašą.

Seimo kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas sako, kad šį sezoną niekas nesikeis, nors kai kurie politikai žemdirbiams ir paskubėjo suteikti tokių optimistinių lūkesčių. Mat užtruko Europos komisijos notifikavimo procedūra, nors iš esmės jokių kliūčių įstatymo pakeitimams nebeliko, nes komisija prieštaravimų nepateikė.

„Visą kadenciją mes su šituo įstatymu dirbome, na ir kadencijos pabaigoje esame tiesioj. Ko gero greičiau ne kažką ir buvo galima padaryti“, – sako Seimo narys.

Prie pluoštinių kanapių įstatymo pakeitimų svarstymo Seimas planuoja sugrįžti lapkritį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt