Naujienų srautas

Verslas2015.12.11 10:10

Naujas sprendimas – tarsi tiksinti bomba taupantiems

DELFI.lt 2015.12.11 10:10

Ketvirtadienį kartu su biudžetu Seime priimta ir Gyventojų pajamų mokesčio pataisa, didinsianti mokesčius daliai bankuose taupančių žmonių.

Seimo sprendimu, nuo 3000 eurų iki 500 eurų sumažinta neapmokestinamą pajamų riba iš vertybinių popierių perleidimo ir palūkanoms iš indėlių ir skolos vertybinių popierių.

Pataisų autoriai nurodo, kad taip siekiama tolygesnio mokestinės naštos pasiskirstymo tarp darbo ir kapitalo bei didesnio pajamų apmokestinimo progresyvumo.

Šiuo metu palūkanos už indėlius yra rekordinėse žemumose, todėl sprendimas gali paliesti nedidelę dalį taupančiųjų, tačiau palūkanoms padidėjus mokėtojų ratas išsiplėstų.

Šį mokesčių didinimą kritiškai vertina tiek investuotojų atstovai, tiek ir kai kurie ekonomistai.

Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertė Dovilė Sujetaitė komentare DELFI sakė, kad sunkiai suprantamas toks Finansų ministerijos siūlymas skubiai naikinti lengvatą, kuri įvesta 2014 metais.

„Dėl to nei biudžetas gerokai pasipildys (planuojamas poveikis biudžetui 0,6 mln. eurų), priešingai, papildomų pajamų gali ir nebūti. Juk pats kapitalo savininkas pasirenka, kada parduoti investicijas ir mokėti šį mokestį. Be abejonės, naujas mokesčio apynasris sumažins žmonių paskatas investuoti į vertybinius popierius ir taupyti, ir taip dalį pajamų atsidėti, pavyzdžiui, senatvei“, – tvirtino ji.

Investuotojų asociacija ne sykį yra kritiškai pasisakiusi dėl šių planų.

„Akivaizdu, kad šis pakeitimas suduos dar vieną smūgį Lietuvos kapitalo rinkai. Reikia prisiminti, kad ši lengvata įvesta nuo 2014 metų ir pakeitė vadinamąją „metų išlaikymo“ lengvatą, kuria aktyviai naudojosi ir milijoninius sandorius sudarantys verslininkai. Tai buvo geras sprendimas, tačiau dabartiniai siūlymai nėra racionalūs ir biudžeto pajamų reikšmingai nepadidins“, – anksčiau išplatintame pranešime sakė Investuotojų asociacijos valdybos pirmininkas Vytautas Plunksnis.

Pasak jo, visame pasaulyje valstybės skatina ilgalaikį taupymą, taikydamos mokesčių lengvatas. „Tai – vienintelis kelias senstant visuomenei paskatinti, kad būsimieji pensininkai kuo mažiau priklausytų nuo valstybės išmokų, o senatvei taupytų patys. Tuo tarpu Lietuvoje investuojančių – bene mažiausiai Europoje“, – teigia V. Plunksnis.

Investuotojų asociacijos nuomone, itin dažnas mokesčių įstatymų kaitaliojimas sukelia nepasitikėjimą ir daugelį atgraso nuo ilgalaikių taupymo planų.

Minimos įstatymo pataisos įsigalios nuo kitų metų, jei jas pasirašys prezidentė Dalia Grybauskaitė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi