Naujienų srautas

Verslas2015.12.10 17:43

Seimas patvirtino 2016 metų biudžetą

BNS 2015.12.10 17:43

Seimas priėmė 2016 metų valstybės biudžetą, kuris, pasak valdančiųjų, leis daugeliui gyventojų uždirbti ar gauti daugiau lėšų – bus didinama minimali alga, neapmokestinamos pajamos ir pensijos.

Opozicijos teigimu, biudžetas yra ne pagal valstybės kišenę bei nepuoselėjantis dirbančio žmogaus lūkesčių.

Už svarbiausią kitų metų valstybės pajamų ir išlaidų planą ketvirtadienį balsavo 76, prieš – 34, o susilaikė 14 parlamentarų.

Algirdas Butkevičius po balsavimo padėkojo valdantiesiems, o pozicijai įgėlė dėl netinkamų sprendimų, įveikiant ekonominius sunkumus.  

„Noriu padėkoti finansų ministrui, jo komandai, Biudžeto ir finansų komitetui ir visai valdančiajai daugumai už supratimą ir teisingą  požiūrį svarstant biudžeto įstatymo projektą, tikrai tai mums nepaprastai svarbu, nes pirmiausia yra supratimas, kokia yra geopolitinė situacija. Opozicijai norėčiau priminti, kad per ketverius metus nesupratote, kokius reikia priimti sprendimus, susidorojant su ekonominiais sunkumais“, – teigė A. Butkevičius.  

Seimas iš beveik pusšimčio pasiūlymų skirti papildomą finansavimą neatsižvelgė į vyriausybės neigiamą poziciją ir tenkino parlamentarų siūlymus – kitąmet papildomai 500 tūkst. eurų skirta saugomų teritorijų direkcijų mokos fondui ir 14 tūkst. eurų – Seimo kontrolierių įstaigai transporto nuomai vykti į uždaras laisvės apribojimo vietas atlikti patikrinimus.

Seimas taip pat numatė 6,955 mln. eurų su „Rail Baltica“ projektu susijusios vietos infrastruktūros finansavimui. Pataisos autorius socialdemokratas Albinas Mitrulevičius BNS teigė, kad šios lėšos bus skirtos eismo Marijampolėje gerinimui.

„Dviejų lygių automobilių kelių ir geležinkelio sankryžos įrengimui mieste“, – teigė parlamentaras. 

Finansų ministras Rimantas Šadžius BNS sakė, kad šiam projektui lėšos bus rastos iš papildomų akcizo pajamų, Seimui panaikinus akcizo lengvatą kurui, kuriame yra daugiau nei 30 proc. biopriedų.

Liberalsąjūdietis Andrius Mazuronis apgailestavo, kad finansų ministras „lipa ant to paties grėblio“: „Tai yra negebėjimas atsispirti politiniam spaudimui“.

Gintaras Steponavičius tvirtino, kad biudžeto „minusai nusveria pliusus“: „Dosnusis Kalėdų senelis, norėdamas būti vienodai teisingas visiems, dalina neobjektyviai – didiname MMA, bet kvalifikuotų viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimai yra didinami fragmentiškai ir šiandien jie yra arti nekvalifikuotų darbuotojų“.

Kitų metų biudžetą A. Butkevičius pavadino socialiai orientuotu.

Socialinių darbuotojų atlyginimams padidinti vidutiniškai 70 eurų numatyta 6,5 mln. eurų, kultūros ir meno darbuotojų algoms – 12 mln. eurų, mokytojų – 9 mln. eurų, o ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogų ir auklėtojų – 4,4 mln. eurų. 

2016 metais didinamas neapmokestinamų pajamų dydis (NPD) – nuo 166 eurų iki 200 eurų. Papildomas NPD už vaikus augs nuo 60 eurų iki 120 eurų. Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė BNS teigė, kad dėl to padidės visų šeimų pajamos.

Minimalios mėnesio algos (MMA) kėlimui nuo sausio iki 350 eurų biudžete numatyta 27,2 mln. eurų, o nuo liepos – dar 21,1 mln. eurų. Dabar MMA yra 325 eurai.

Nuo 2016 metų taip pat bus šiek tiek didinamos pensijos. Planuojama, kad vidutinė senatvės pensija (dabar ji siekia 265 eurus), turint būtinąjį stažą, padidėtų apie 8 eurus.

2016 metais akcizas rūkalams ir alkoholiui šiek tiek išaugs, nes tarifai pagal valdžios susitarimą su verslu yra didinami kasmet, kol jie pasieks Europos Sąjungos dydžius. Dėl akcizų didinimo cigarečių pakelis turėtų brangti vidutiniškai 9 centais, puslitris alaus – 1 centu, vyno – iki 4 centų, degtinės – iki 8 centų. Konkretūs kainų pokyčiai priklausys nuo gamintojų ir prekybininkų sprendimų.   

Per krizę sumažintų senatvės ir valstybinių pensijų grąžinimui kitai metais numatyta 108,4 mln. eurų, lėšų numatyta ir sumažinto valstybės tarnautojų darbo užmokesčio grąžinimui – sumažintiems likviduotų ir reorganizuotų įstaigų valstybės tarnautojų atlyginimams kompensuoti – 1 mln. eurų, o visų kitų valstybės tarnautojams kompensacijos bus mokamos iš asignavimų valdytojų sutaupytų lėšų.

Valstybės skolos aptarnavimui kitais metais numatyta apie 600 mln. eurų – 16 mln. eurų mažiau negu 2015 metais. 

Valstybės biudžeto pajamos be Europos Sąjungos (ES) paramos kitais metais turėtų siekti 5,945 mlrd. eurų (2015 metų planas – 5,666 mlrd. eurų), o išlaidos 6,586 mlrd. eurų (2015 metų planas – 6,074 mlrd. eurų). Deficitas kitais metais sieks 640 mln. eurų, 2015 metams jis buvo suplanuotas 408 mln. eurų dydžio.

2016 metais 222 mln. eurų mažės Lietuvą pasieksianti ES parama – jos tikimasi sulaukti 2,101 mlrd. eurų, o šiemet laukiama 2,323 mlrd. eurų įplaukų iš ES fondų.

Kiek anksčiau tarptautinė naujienų agentūra „Bloomberg“ perspėjo Lietuvą, kad ji praranda reputaciją šalies, kuri tinkamai ir drausmingai tvarkosi su savo finansais.

Nepaisant to, biudžeto projektas sulaukė tiek Seimo pirmininkės, tiek vyriausybės vadovo pagyrų.

Kitų metų biudžete – papildomas finansavimas saugomoms teritorijoms ir Seimo kontrolieriams

Ketvirtadienį tvirtindamas kitų metų biudžetą Seimas iš beveik pusšimčio pasiūlymų skirti papildomą finansavimą dukart neatsižvelgė į vyriausybės poziciją ir priėmė parlamentarų teiktus projektus.

Nepaisydamas neigiamos vyriausybės nuomonės, Seimas nutarė kitąmet papildomai 500 tūkst. eurų skirti saugomų teritorijų direkcijų mokos fondui. Už tokį sprendimą balsavo 110 Seimo narių, nė vienas nebuvo prieš, penki susilaikė.

Pasak vienos iš pasiūlymo autorių, Mišriai Seimo narių grupei priklausančios Rimos Baškienės, 2008 metais prasidėjus ekonominiam sunkmečiui finansavimas valstybinių parkų direkcijoms buvo smarkiai sumažintas.

„Direkcijos saugomoms teritorijoms tvarkyti ir biologinės įvairovės apsaugai buvo priverstos ieškoti alternatyvių finansavimo šaltinių ir tą puikiai daro iki šiol. Direkcijos pačios įgyvendina apsaugos ir tvarkymo priemones. Jų veiklos rezultatai – sutvarkytos, išsaugotos vertybės, pritaikyti lankymui objektai, teritorijos, sukurti nauji lankytojų centrai, didėjantis visuomenės sąmoningumas. Tačiau visiems šiems tikslams pasiekti reikalingi žmogiškieji ištekliai“, – teigė ji.

R. Baškienės teigimu, per krizę sumažintas direkcijų atlyginimų fondas nebuvo atstatytas. Anot jos, valstybinių parkų direkcijos iki šiol priverstos uždirbtas specialiosios programos lėšas, kurios galėtų būti skirtos teritorijoms tvarkyti ir biologinės įvairovės apsaugai, priverstos naudoti atlyginimams.

Aplinkos ministerija BNS informavo, kad Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai ir jai pavaldžioms įstaigoms kitų metų biudžete vyriausybė buvo suplanavusi skirti 4,726 mln. eurų. Pridėjus Seimo skirtas lėšas, saugomų teritorijų biudžetas turėtų siekti 5,22 mln. eurų.

Parlamentarai ketvirtadienį taip pat papildomai 14 tūkst. eurų skyrė Seimo kontrolierių įstaigai transporto nuomai vykti į uždaras laisvės apribojimo vietas atlikti patikrinimus. Dabar įstaiga turi du automobilius, kurie yra senesni kaip 10 metų.

Kitų metų biudžete Seimo kontrolierių įstaigai numatyta truputį per 1 mln. eurų.

Taip pat pritarimo sulaukė socialdemokrato Albino Mitrulevičiaus projektas dėl beveik 7 mln. eurų skyrimo su projekto „Rail Baltica“ įgyvendinimu susijusiems vietinės reikšmės susisiekimo infrastruktūros objektams – keliams ir gatvėms rekonstruoti. Šį pasiūlymą palaikė ir vyriausybė.

Tai pat vyriausybei pritarus, 40 tūkst. eurų skirta Šv. Kazimiero pagrindinės mokyklos Kaune sporto salei remontuoti.

Finansų ministro Rimanto Šadžiaus teigimu, į kai kuriuos Seimo narių pasiūlymus, ypač dėl papildomo finansavimo vidaus saugumui stiprinti, atsižvelgta patikslintame 2016 metų biudžeto projekte. Nepaisant to, kai kurie parlamentarai teikė siūlymus dėl papildomų asignavimų Valstybės saugumo departamentui, Valstybės sienos apsaugos tarnybai, Policijos departamentui ir kt. Tokiems projektams nepritarta.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi