Verslas

2015.12.10 11:58

„Bloomberg“ perspėja Lietuvą ir primena 2008-uosius

DELFI.lt 2015.12.10 11:58

Lietuva, kurią Europos Sąjunga gyrė už sėkmingai įgyvendinamą taupymo politiką, dabar vėl sukėlė ES pyktį, nes nebetaiko taupymo priemonių, rašo „Bloomberg“. 

Pirmą kartą per ketverius metus išaugęs šalies deficitas primena paskutinius 2008 metų mėnesius prieš paskolų burbulo sprogimą, kai buvo nurėžta 15 proc. Lietuvos BVP, o valdžią perėmusi vyriausybė ėmėsi drastiškai mažinti išlaidas.

Naujienų agentūra „Bloomberg“ pasikartojimą įžvelgia ir tame, kad dabar Lietuvos finansų ministerijai vėl vadovauja Rimantas Šadžius, kuris ir prieš septynerius metus užėmė šias pareigas, ir taip pat, nepaisydamas ES perspėjimų dėl ekonomikos perkaitimo, toliau didino išlaidas.

„Nenoriu būti pražūties pranašas, bet tai – 2008-ųjų deja vu, – „Bloomberg“ cituoja liberalą Gintarą Steponavičių, dirbusį vyriausybėje, kuri taikė taupymo priemones.

Lietuva, kuri sulaukė pagyrimų už tai, kad net išgyvendama giliausią recesiją sugebėjo užlopyti 9,1 proc. biudžeto skylę, vis labiau krypsta nuo griežtesnių taupymo priemonių taikymo plano, kurio ji pasižadėjo laikytis prieš įsivedama eurą.

Vos prieš metus Europos Centrinio banko prezidentas Mario Draghi gyrė Lietuvą už ištvermę nuosekliai taikant taupymo priemones. Dabar Europos Komisija įspėja, kad Lietuva, krypdama nuo nusibrėžto kelio, tolsta nuo savo pažadų laikytis fiskalinės drausmės.

„Bloomberg“ teigimu, šalies premjeras Algirdas Butkevičius nepanikuoja: jis pareiškė, kad ES neatsižvelgė į patobulintą mokesčių sistemą.

R. Šadžius prognozuoja, kad kitais metais biudžeto deficitas išsiplės iki 1,3 proc. nuo BVP. Jo teigimu, tokiai tendencijai turi įtakos kitų metų spalį šalyje vyksiantys nacionaliniai rinkimai.

Pasak R. Šadžiaus, taip siekiama paskatinti ekonominį augimą, nes dėl Ukrainos palaikymo sumažėjo eksportas į Rusiją.

„Danske Bank“ analitikas Rokas Grajauskas kritikuoja pastebimą pensijų ir minimalaus atlyginimo didinimą, taip pat pastaruoju metu išaugusį įdarbinimo valstybės tarnyboje mastą.

„Visa tai kartu sudėjus, atsiduoda fiskaliniu neatsakingumu, primenančiu tą patį, ką matėme Europos pietuose“, – „Bloomberg“ cituoja R. Grajauską.

DELFI primena, kad kitų metų biudžeto projektą kritikavo ir Valstybės kontrolė.

„2016 metų biudžeto projektas balansuoja ant fiskalinių taisyklių pražangos ribos. Pasakysiu dar griežčiau, jis balansuoja ant paskutinės galimos pražangos ribos (....) Lietuva vėl yra neparuošusi pagalvės nepalankiems šokams atremti. Todėl fiskalinė taryba (Valstybės kontrolė) mano, kad vidutiniu laikotarpiu būtina tęsti deficito mažinimą“, – pirmadienį spaudos konferencijoje sakė valstybės kontrolierius Arūnas Dulkys.