Verslas

2015.12.10 15:19

R. Dargis patarė, kaip išvengti niūrių demografinių prognozių

Naujausias demografinis tyrimas rodo, kad Lietuvoje sparčiai mažėja darbingo amžiaus žmonių. Tyrimą užsakiusios Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos vadovas Mindaugas Statulevičius sako, kad po dešimtmečio gausiausia darbo jėgos grupė bus 60-mečiai.

„Šiuo metu pagrindiniai dirbantieji, pagal amžiaus grupes, yra 45–50 metų asmenys. Po 10 metų jie jau bus arti pensinio arba pensinio amžiaus. Tai štai su kokiu iššūkiu mes susiduriame. Klausimas yra tai, kaip mes esame tam pasirengę, kad šiuo metu BVP kuria vyresnioji žmonių karta. O jaunesniosios neturim tiek daug, nes jaunimo, kuris yra nuo 5 iki 15 metų, yra sumažėję perpus per paskutiniuosius 15 metų. Tai tų žmonių, kurie po 10 metų ateis į darbo rinką ir pakeis šituos nueinančiuosius, yra žymiai mažiau“, – sako M. Statulevičius.

Naujausias tyrimas taip pat rodo, kad nuo 2010 m. į Lietuvą grįžusių emigrantų skaičius išaugo penkis kartus. Dauguma jų renkasi gyventi trijuose didžiuosiuose šalies miestuose.

Tuo metu Pramonininkų konfederacijos vadovas Robertas Dargis sako, jog tam, kad augtų šalies ekonomika, valstybė turi remti jaunas šeimas ir pritraukti užsienio investuotojus.

Pasak R. Dargio, norint išvengti prognozių, jog po dešimtmečio gausiausia darbo jėgos grupė bus žmonės, beveik sulaukę pensinio amžiaus, reikia imtis tinkamų priemonių.

„Būdai yra trys. Visų pirma, reikia dėti pastangas, kad didėtų gimimų skaičius. Antra – lietuviai, kurie emigravo. Tai yra didžiulis Lietuvos potencialas, ir aš šiandien labiausiai kreipčiau dėmesį į tuos žmones. Grįžę jie jau galėtų čia kurti savo verslus. Tai yra susiję ir su tiesioginėmis užsienio investicijomis. Trečias būdas – imigracija. Bet ją vykdyti reikia labai protingai. Manyčiau, kad būtų labai svarbu sukurti terpę ir studentus palikti čia, ir, kalbant apie mokslo potencialą, pritraukti juos į atviros prieigos centrus“, – pasakojo Pramonininkų konfederacijos vadovas. 

„Lietuvoje 80 proc. žmonių sumažėjimo lėmė emigracija, o ne natūralus gyventojų pokytis. O migracija vyksta visoje Europoje, vyksta ir iš regionų į didžiuosius miestus, regioninius centrus. Lietuvai norint sustabdyti emigraciją itin svarbu kurti patrauklesnius tuos centrus“, – aiškino „Nordea“ vyriausiasis analitikas Žygimantas Mauricas.