Verslas

2020.09.27 09:44

Beprotiška kelionė į prabangiausią dirbtinai supiltą Nigerijos salą: pigiausi butai čia kainuoja nuo 710 tūkst. dolerių

Jonas Deveikis, LRT.lt2020.09.27 09:44

Didžiausiame Nigerijos mieste Lagose jau daugiau nei 10 metų pilamas smėlis suformavo salą, kuri pretenduoja tapti Afrikos finansų centru ir turistų traukos objektu. Į šią salą mus pasikviečia prabangių apartamentų „Eko Pearl Towers“ projekto vadovas ir rodo šalies elitui priklausančius butus viename pirmųjų salos statinių. 

Nedideliu autobusiuku, į kurį, rodos, vos tilptų modernus dviejų durų šaldytuvas, susispaudę 11 asmenų riedame chaotiškomis didžiausio Nigerijos miesto, buvusios šalies sostinės Lagoso gatvėmis.

Vaizdai iš Nigerijos I d.

Pagrindinė taisyklė – nebijok įbrėžti automobilio šono ir nuolatos spausk garso signalą. Nebijok važiuoti prieš eismą, o jei patekai į spūstį, gali pabandyti iš jos ištrūkti atbuline eiga. Tiesa, pravartu automobilyje turėti policininką ar kareivį, kuris už tavęs esančioms transporto priemonėms lieptų trauktis. Toks asmuo mane ir kitus žurnalistus lydėjo visos kelionės Nigerijoje metu.

Nedideliu autobusiuku didelėmis Lagoso gatvėmis judame ten, kur Gini koeficientas (gyventojų pajamų pasiskirstymo statistinis rodiklis, vartojamas pajamų skirtumams apibūdinti) šoktels į neregėtas aukštumas. Tačiau kol kas pro langą vaizdai, prie kurių europietiška akis nėra pratusi: kažkas šlapinasi šalia autobusų stotelės, vos už kelių metrų slėpdamasis nuo saulės ir didžiulės drėgmės ant žemės miega žmogus, o šalia jo maisto kąsnelio ieško žiurkė.

Tačiau yra ir kita Lagoso pusė. Pasukę į dešinę priešais išvystame didesnę nei 10 kvadratinių kilometrų statybų aikštelę. Tai „Eko Atlantic“ miestas, turintis tapti Afrikos finansų centru.

Milijardų vertės projektas

Pavažiavus keletą kilometrų keliu, kurio vietoje dar prieš keletą metų buvo Atlanto vandenynas, sustojame prie, ko gero, vienų brangiausių šiuo metu Lagose esančių apartamentų – „Eko Pearl Towers“. Tai vieni pirmųjų statinių dirbtinai supiltoje saloje. Iš planuojamo 5 daugiaaukščių apartamentų komplekso įrengti ir pastatyti 2.

Atvežtas čia užrištomis akimis gali suabejoti, ar esi Lagose. Apartamentai modernūs, požeminėje automobilių aikštelėje stovi prabangūs automobiliai, aptarnaujantis personalas kieme skudurėliais valo netgi lauko plyteles, o pigiausių apartamentų kaina prasideda nuo 750 tūkstančių JAV dolerių.

Kodėl Nigerija nusprendė milijardus eurų skirti naujo miesto saloje statybai, pakviesti į vidų kalbamės su apartamentų „Eko Pearl Towers“ verslo plėtros vadovu Nnanna X. Kalu.

Vaizdai iš Nigerijos II d.

Jo teigimu, „Eko Atlantic“ statybos prasidėjo dar 2006 metais, kai Nigerijos kapitalo bendrovei „Chagoury Group“ priklausanti patronuojamoji įmonė „South Energyx Nigeria“ gavo leidimą pastatyti barjerą – didžiąją Lagoso sieną (angl. the great wall of Lagos), kuri apsaugotų miestą nuo audrų.

„Ties čia projektas nesustojo ir pamažu net 10 kvadratinių kilometrų žemės buvo atkovoja iš vandenyno. Planuojama, kad sėkmingai įgyvendinus projektą naujojoje saloje gyvens 250 tūkstančių žmonių, o kiekvieną dieną miestą aplankys dar 150 tūkstančių. Tikimasi, kad „Eko Atlantic“ ateityje taps Afrikos finansų centru“, – pasakoja Nnanna X. Kalu.

Tikisi, kad pakeis šalies veidą

Jo teiraujuosi, kodėl nuspręsta skirti milijardus naujos salos statyboms, o ne pačiame mieste rekonstruoti jau esamus rajonus, kurie atrodo itin skurdžiai.

„Atsakymas paprastas – tai padaryti būtų sunku. Saloje visa infrastruktūra – kanalizacija, vandentiekis – įrengiama naujai. Sala netgi turės savo elektrinę. Dėl didelio pastatų skaičiaus ir tankio išplėtoti tokį didelį infrastruktūrinį projektą žemyninėje dalyje būtų tiesiog neįmanoma.

Kitas aspektas – saloje kuriame premium klasės produktą, o to kitoje Lagoso vietoje jau nebepadarysi. Taip pat verta pabrėžti, kad Lagose labai didelės eismo spūstys, todėl niekas nenorėtų mokėti didžiulių pinigų už NT objektą, jei privažiuoti iki jo būtų sunku“, – sako Nnanna X. Kalu.

Planuojama, kad daugiau nei du kilometrus į vandenyną nutolusioje dirbtinėje saloje išdygs dešimt rajonų. Jie bus suskirstyti į tris zonas: verslo, gyvenamąją ir rekreacinę.

Atskiro pasakojimo, anot Nnanna X. Kalu, verta didžioji Lagoso siena. Tai Nyderlandų inžinierių bendrovės „Royal Haskoning“ suprojektuota apie du kilometrus nuo kranto nutolusi ir apie 8,5 kilometro besidriekianti siena, pastatyta siekiant apsaugoti Viktorijos salą nuo kasmetinių audrų, kurios užtvindydavo Lagoso gatves. Atlikti bandymai parodė, kad barjeras gali atlaikyti net audras, užklumpančias kartą per tūkstantmetį.

Vaizdai iš Nigerijos IV d.

„Eko Atlantic“ yra laisvoji ekonominė zona. Čia pagrindinė valiuta – ne Nigerijos naira, kurios vertė nuolat kinta, o doleris. Todėl tikimės, kad tai pritrauks investuotojų, o sala pakeis ne tik šalies, bet ir visos Afrikos veidą“, – pasakoja Nnanna X. Kalu.

Apartamentus įsigyja nuomai

Kol kas saloje stovi vos keli pastatai, dalis dar tik kyla. Liftu į viršų apžiūrėti dvejų naujų apartamentų, kurių kaina siekia apie 1 mln. JAV dolerių, kylame ir mes. Abeji priklauso didžiausiam automobilių šalyje importuotojui, bet jo vardo Nnanna X. Kalu neatskleidžia.

„Abejus apartamentus jis įsigijo kiek anksčiau, įrengė ir dabar ruošiasi nuomoti“, – sako Nnanna X. Kalu.

Jo teigimu, vidutinė dviejų miegamųjų kambarių apartamentų nuomos kaina saloje esančiame dangoraižyje siekia 55–60 tūkst. JAV dolerių per metus. Už tokią kainą asmuo gauna butą be jokių baldų ir turi pats jį įsirengti.

Pastato vadovo teigimu, vietiniai apartamentuose negyvena, nebent užsieniečiai, dirbantys šalyje. Dažniausiai apartamentai perkami kaip investicija į trumpalaikę arba ilgalaikę nuomą. Trumpalaikės nuomos pasiūlymų galima rasti netgi nuomos platformoje „Airbnb“. Vienos nakties kaina apartamentuose siekia 288–466 eurus.

„Dalis žmonių įsigijo būstą mums tik pradėjus statyti apartamentus. Tai buvo 2015–2016 metais. Nuo to laiko apartamentų kaina pasikeitė, o anksčiau įsigijusieji būstą jį pardavė už didesnę kainą. Turime ir tokių, kurie įsigijo apartamentus tik nuomai“, – sako Nnanna X. Kalu.

Milijono vertės butas

Lipame į liftą ir kylame į 16 aukštą. Žengiame į 800 tūkstančių JAV dolerių vertės trijų miegamųjų kambarių apartamentus. Iš pirmo žvilgsnio tai moderniai įrengtas būstas, kuriame itin kruopščiai atlikta sienų apdaila, – to dažnai neišvysi net ir naujuose Nigerijos apartamentuose. Tačiau išskirtinės prabangos čia nėra. Na, galbūt pro langą galima pasigrožėti vaizdu į Atlanto vandenyną, bet ir jį gadina nesibaigiančios statybos ir ore tvyranti migla.

Vaizdai iš Nigerijos III d.

Trumpai apžiūrėję būstą kylame į 25 aukštą. Ten – taip pat trijų miegamųjų apartamentai. Tiesa, jų kaina siekia apie milijoną JAV dolerių, o erdvės svetainėje – šiek tiek daugiau.

Nnanna X. Kalu teigimu, kaina didesnė dėl to, kad apartamentai yra aukščiau. Patys pigiausi – žemutiniuose aukštuose, o kylant į viršų kaina auga.

„Pigiausių dviejų kambarių apartamentų kaina prasideda nuo 710 tūkstančių JAV dolerių, o trijų kambarių – nuo 875 tūkstančių JAV dolerių. Kuo aukščiau kambarys, tuo kaina didesnė. Mano minėtų apartamentų mažiausia kaina yra nuo pirmo iki šešto aukšto. Pačiame viršuje esančių apartamentų kaina prasideda nuo 2,5 mln. JAV dolerių“, – sako Nnanna X. Kalu.

Jo teigimu, pirmame pastate jau parduoda 90 proc. butų, o antrajame – 65–70 proc. Planuojama šalia saloje jau stovinčių dviejų gyvenamųjų dangoraižių pastatyti dar tris, tačiau kol kas tai kelia abejonių, mat 2015 metais išrinktas ir 2019-aisiais perrinktas šalies prezidentas Muhammadas Buhari kiek skeptiškiau vertina „Eko Atlantic“ salos projektą, dėl to pasitraukė net keletas investuotojų.

Apžiūrėję apartamentus leidžiamės žemyn ir vėl sėdame į autobusiuką. Vėl važiuojame sausakimšomis Lagoso gatvėmis, kur daliai žmonių, dirbančiai vos už 77 JAV dolerius per mėnesį, kone tūkstantį metų reikėtų taupyti, kad galėtų įžengti į „Eko Pearl Towers“ apartamentus.

Kelionė į Nigeriją organizuota ir finansuota ICFJ (angl. International Center for Journalists) fondo lėšomis. Kelionė į šalį vyko 2020 m. vasario mėnesį.