Verslas

2020.08.26 14:46

Skvernelis patikino: barų ir naktinių klubų darbo laikas tikrai keisis, bet dar ne dabar

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2020.08.26 14:46

Naktinių barų ir klubų darbo laikas tikrai bus keičiamas, tačiau šiuo metu tebevyksta diskusijos su sveikatos specialistais ir verslo atstovais, spaudos konferencijoje po Vyriausybės posėdžio tvirtino ministras pirmininkas Saulius Skvernelis. Anot jo, kavinių ir restoranų ribojimai turėtų visai ar beveik nepaveikti, tačiau barams ir naktiniams klubas įtaka bus didesnė.

S. Skvernelis patikino, kad sprendimas dėl barų ir naktinių klubų darbo laiko bus priimtas vėliau ir tai tikrai bus padaryta.

„Taip, iš tikrųjų užtikrinti saugias sąlygas, kalbant apie naktinius klubus, sunkiai įmanoma. Tie sprendimai vienokiu ar kitokiu atveju bus padaryti, kas liečia naktinius klubus“, – teigė ministras pirmininkas.

Anot premjero, šiuo metu vyksta diskusijos ir konsultacijos su sveikatos specialistais bei verslo atstovais. Kaip nurodė S. Skvernelis, „tai ne dienos ir ne dviejų klausimas.“

„Manau, kad tikrai restoranams, kavinėms darbo laiko ribojimas bus minimalus arba praktiškai jų nepalies. Kalbant dėl naktinių barų, klausimas bus aštresnis“, – tvirtino ministras pirmininkas.

Anot jo, norima, kad rekomendacijas dėl darbo laiko išsakytų gydytojai specialitai, epidemiologai, atkreipti dėmesį į užsienio valstybių praktiką. Taip pat norima atsižvelgti ir į verslo atstovų interesus, kad pokyčiams, kurie bus priimti, būtų spėta pasiruošti.

„Manau, kad yra užduotys duotos diskutuoti su pačiais atstovais, verslo atstovais, sepcialistais. Tada Sveikatos apsaugos ministerija kartu su Vidaus reikalų ministerija parengs Vyriausybės nutarimo projektą, nes tai reikia daryti Vyrausybės nutarimu, išdiskutuosime ir tą sprendimą priimsime. Tai tikrai ne dienos ir ne dviejų klausimas“, – nurodė S. Skvernelis.

Skvernelis: restoranams darbo laiko ribojimas bus minimalus, naktinių barų klausimas bus aštresnis

Atkreipia dėmesį į užsienio praktiką

Apie tai, kad gali būti trumpinamas barų ir klubų darbo laikas, ministras yra užsiminęs jau anksčiau, kai tokį siūlymą buvo pateikusi Kauno miesto savivaldybė.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė antradienį teigė, kad yra prasminga riboti naktinių barų ir kitų maitinimo įstaigų darbo laiką, nes naktį žmonės labiau atsipalaiduoja ir nesilaiko saugumo reikalavimų.

„Graikijoje iki vidurnakčio ribojamas barų ir restoranų darbo laikas populiariose turistų lankomose vietose. Šalys imasi tokių priemonių, nes visiškai aišku, kad kuo vėliau į naktį, kuo vėlesnis laikas, tuo žmonės labiau atsipalaiduoja ir sunkiau yra išlaikyti atstumą tarp jų. Tuo labiau sąlyčio laikas irgi ilgėja. Atsipalaidavę žmonės, ko gero, mažiau arba neteisingai dėvi apsaugos priemones“, – sakė R. Lingienė.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pirmadienį teigė, kad yra nuskambėję keli siūlymai, nuo kurios valandos būtų galima riboti naktinių pasilinksminimo ar maitinimo vietų darbo laiką.

„Jau ir prieš tai buvo keli siūlymai nuskambėję, jie dar yra neformalūs, buvo ir antra valanda nakties siūlyta, ir dvylikta, buvo ministrų, kas siūlė dešimtą valandą. Vyriausybė apsispręs.

Mano nuomone, logikos pradėti leisti tą naktinę veiklą turbūt nėra, jei neleisti, tai neleisti jos visai. Dauguma, matyt, pradeda veikti nuo 22 valandos. Aišku, reikia įvertinti, kad žmonės susirenka į šeimų šventes, kažkokius kitus pasibuvimus“, – pirmadienį sakė A. Veryga.

Jis taip pat tvirtino, kad bus siekiama surasti sprendimą, kuris netrukdytų atskirų pasibuvimų.

Verslo atstovai idėjai nepritaria: baras nėra tik baras

Barų savininkas Saulius Galdikas LRT TELEVIZIJAI antradienį teigė besitikintis aiškumo ir išankstinio žinojimo, iki kada bus leidžiama dirbti.

„Baras tai nėra tik baras, tai yra visa eilė tiekėjų, tai yra ekonominė grandinė įvairių veiksmų. Tai ir baldų pirkimai, maisto, gėrimų, yra daug dalykų. Tad jeigu stojame veikti mes, sustoja visa ta grandinė. (...) Svarbiausias dalykas – žmonės, kurie dirba. Aš vis daugiau matau ir girdžiu norinčiųjų keisti savo darbo profilį“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja kelių barų-kavinių savininkas.

Dalis verslininkų taip pat nemano, kad viena ar dviem valandomis trumpinamas darbo laikas galėtų pakeisti epidemiologinę situaciją Lietuvoje.

Viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė Evalda Šiškauskienė įsitikinusi, kad naktinių klubų laiką gal ir reikėtų trumpinti, bet ne restoranų, kurie, pavyzdžiui, dirba iki 23 valandos. Maitinimo įstaigos ir viešbučiai, E. Šiškauskienės teigimu, ir taip stipriai nukentėjo dėl karantino. Be to, pasak jos, valdžia vėl kirto viešbučiams uždrausdama švediškus stalus.

„Čia yra tikrai perteklinis reikalavimas, nes yra daug saugiau žmones prileisti po vieną. Ir kai darbuotojas virtuvės su pirštinėmis ir apsauga įdeda maistą, tai yra daug saugiau. Yra neįmanoma aptarnauti 200 žmonių prie staliukų tris kartus per dieną, reabilitacijos centruose, SPA ar viešbučiuose“, – teigia ji.