Verslas

2020.08.25 19:46

Vyriausybei užsimojus trumpinti naktinių vietų darbo laiką – verslininkų atsakas: pora valandų COVID-19 situacijos nepakeis

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.25 19:46

Vyriausybė spręs, nuo kada ir ar trumpinti naktinių barų ir klubų darbo laiką. Tai jau daro dalis šalių, kuriose daugėja COVID-19 atvejų. Kai kurie barų savininkai teigia, kad dėl to nukentėtų verslas, dalis naktinių klubų, jei darbo laikas sutrumpėtų pavyzdžiui, iki 23 valandos, išvis neatsidarytų. Tuo metu viešbučiai jau patiria nuostolių dėl sprendimo panaikinti švediškus stalus.

Naktiniai klubai ir barai paprastai atsidaro vakare, užveria duris paryčiais. Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, daugėjant koronaviruso atvejų šalyje, taip neturėtų būti. Vyriausybė svarstys trumpinti darbo laiką. Trečiadienį greičiausiai bus apsispręsta, iki kiek galės dirbi naktiniai barai.

Barų savininkas Saulius Galdikas sako, būtų gerai iš anksto žinoti, iki kiek bus leidžiama dirbti. Vieną kartą per karantiną jau užsidarę verslininkai teigia norintys aiškumo, kas jų dar laukia ir nemano, kad viena ar dvi valandos ką nors keičia.

„Baras tai nėra tik baras, tai yra visa eilė tiekėjų, tai yra ekonominė grandinė įvairių veiksmų. Tai ir baldų pirkimai, maisto, gėrimų, yra daug dalykų. Tad jeigu stojame veikti mes, sustoja visa ta grandinė. (...) Svarbiausias dalykas – žmonės, kurie dirba. Aš vis daugiau matau ir girdžiu norinčiųjų keisti savo darbo profilį“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja kelių barų-kavinių savininkas.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atstovė Rolanda Lingienė teigia, kad šalyse jau populiarėja praktika trumpinti darbo laiką. Graikijoje dabar barų ir restoranų darbas ribojamas iki vidurnakčio, Škotijos miestas Aberdynas, turintis apie 200 tūkst. gyventojų, išvis uždarė barus ir restoranus.

„Šalys imasi tokių priemonių, nes visiškai aišku, kad kuo vėliau į naktį, kuo vėlesnis laikas, tuo žmonės atsipalaiduoja labiau ir sunkiau yra išlaikyti atstumą. Bet kokį atstumą sunkiau išlaikyti ir tuo labiau sąlyčio laikas irgi ilgėja“, – mano R. Lingienė.

Viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė Evalda Šiškauskienė sako, kad naktinių klubų laiką gal ir reikėtų trumpinti, bet ne restoranų, kurie, pavyzdžiui, dirba iki 23 valandos. Maitinimo įstaigos ir viešbučiai, E. Šiškauskienės teigimu, ir taip stipriai nukentėjo dėl karantino. Be to, pasak jos, valdžia vėl kirto viešbučiams uždrausdama švediškus stalus.

„Čia yra tikrai perteklinis reikalavimas, nes yra daug saugiau žmones prileisti po vieną. Ir kai darbuotojas virtuvės su pirštinėmis ir apsauga įdeda maistą, tai yra daug saugiau. Yra neįmanoma aptarnauti 200 žmonių prie staliukų tris kartus per dieną, reabilitacijos centruose, SPA ar viešbučiuose“, – teigia ji.

Vyriausybei siūloma kompensuoti 25 procentus nuo pernai viešbučių sumokėtų mokesčių. Anot E. Šiškauskienės, kol kas vyksta derybos, svarstoma galimybė kompensuoti nuo prarastų užsienio turistų skaičiaus. Statistikos duomenimis, antrą ketvirtį palyginti su praėjusiais metais jų viešbučiuose sumažėjo daugiau nei 90 procentų.

Žinios. Baltarusijai minint Nepriklausomybės dieną, Cichanouskaja teigia: protestuotojai – ne opozicija, o dauguma