Verslas

2020.08.21 15:00

Naujas sprendimas dėvėti kaukę laukiant maisto net lauko kavinėje – Verygos reikalavimo laikosi ne visi

Jonas Deveikis, Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2020.08.21 15:00

Penktadienio rytą paaiškėjo, kad viešojo maitinimo įstaigose jau nuo šiandien privaloma lankytis su kaukėmis. Restoranų savininkai teigia, kad apie tokį sprendimą iš anksto jų niekas neinformavo. Nustebę buvo ir restoranų lankytojai, daugelis jų penktadienio popietę pavalgyti traukė be kaukių.

Sveikatos apsaugos ministras ir valstybės lygio ekstremaliosios situacijos vadovas Aurelijus Veryga ketvirtadienį pasirašė sprendimą dėl to, kad jau nuo penktadienio viešojo maitinimo įstaigose būtų privaloma dėvėti veidą dengiančias kaukes.

Taip pat skaitykite

Dokumentas apie tokį sprendimą buvo paviešintas penktadienį, o A. Verygos atstovė spaudai Lina Bušinskaitė LRT.lt patvirtino, kad jis taip pat ir įsigalioja jau nuo penktadienio.

Ji taip pat pažymėjo, kad jau nuo pirmadienio buvo anonsuojama, kad veido kaukės gali tapti privalomos ir viešojo maitinimo įstaigose, todėl verslininkų tai neturėtų stebinti.

Panašu, kad tokio sprendimo vėlyva komunikacija nepasiekė dalies restoranų ir jų lankytojų. Pietų metu apsilankius kavinėse buvo galima išvysti žmonių, nedėvinčių kaukių. Kai kurie teigė, kad apie privalomą kaukių dėvėjimą girdi pirmą kartą, kiti sakė apie naują sprendimą girdėję ir žinantys.

„Sutinku, kad jeigu užeini į restoraną ar kavinę, tu turi būti su kauke ir man nesunku tai padaryti. Galiu kaukę dėvėti ir eidama iki tualeto ir tą ir darau. Tačiau jau kai sėdi prie konkretaus stalo ir lauki maisto, nesąmonė, kad reikia būti su kauke. Man tikrai nesunku ir galiu su ja būti, jeigu esu viduje arba prie staliuko lauke, tačiau aplink daug žmonių. Tačiau dabar esu lauke, šalia mano staliukų yra kiti staliukai, prie kurių niekas nesėdi, todėl kaukes ir nedėviu“, – komentavo viena prie staliuko lauke sedėjusi mergina.

Sostinėje esančioje Vilniaus gatvėje pietų metu taip pat buvo galima pastebėti ir tvarkingai su kaukėmis maisto laukiančių lankytojų.

Iš anksto restoranų neinformavo

Viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė Evalda Šiškauskienė LRT.lt teigė, kad asociacijos iš anksto apie tai niekas neinformavo.

„Nebuvo žinoma, tačiau buvo žinoma, kad buvo tokia diskusija ir taip gali įvykti. Buvo diskusija, kad greičiausiai taip bus“, – komentavo E. Šiškauskienė.

Jos teigimu, tai apsunkina restoranų pasiruošimą, kadangi nebuvo spėta apie tokį sprendimą informuoti restoranų klientų. Vis dėlto, E. Šiškauskienė pažymi, kad restoranai yra pasiryžę bet kokioms priemonėms, kad tik nebūtų sustabdyta jų veikla.

„Tai yra labai negerai, nes nespėji informuoti žmonių. Tačiau mes pasiryžę bet kokioms priemonėms, kad verslas nebūtų uždarytas ir nebūtų pradėtas trumpinti restoranų darbo laikas“, – sako ji.

Verslininkai nežino, ar tai pats veiksmingiausias būdas

Viešbučių ir restoranų asociacijos viceprezidentas, bendrovės „Amber Food“, valdančios „Charlie Pizza“, „La Crepe“, „Carskoe Selo“ ir kitus restoranus vadovas Gediminas Balnis LRT.lt taip pat teigė, kad apie tokį sprendimą išgirdo tik šį rytą, tačiau tikina dėl to nematantis problemos.

„Nematau čia problemos, kad įsigalioja iš karto. Galbūt kokią vieną dieną toleravimo galima duoti ir nebausti iš karto. Manau, kad tokioje situacijoje ir turi įsigalioti iš karto. (...) Kaukes visi turi, tai paprasčiausiai jas užsidės“, – LRT.lt teigė verslininkas.

Paklaustas, kaip vertina privalomą kaukių dėvėjimą restoranuose, G. Balnis tikino, kad papildomų priemonių imtis reikėjo, tačiau nežino, ar pasirinkta pati tinkamiausia.

„Tai yra viena iš priemonių ir negaliu pasakyti, kiek ji yra veiksminga. Pabandyti galima, bet jei pamatysime, kad neveikia, tai reikėtų atšaukti“, – sakė G. Balnis.

Jis taip pat pastebėjo, kad yra sunku sukontroliuoti, kada reikia restorane dėvėti kaukes, o kada ne, todėl gali kilti tam tikrų nesusipratimų. „Jeigu, pavyzdžiui, stovėtų puodukas arba sriubos lėkštė, žmogus jau gali būti be kaukės. Kitas dalykas, buvo akcentuojamas kaukės užsidėjimas ir nusiėmimas. Jei tu ją 10 kartų užsidėsi ir nusiimsi, tai vėl klausimas, kaip tai veiktų. Taip pat dar nematau užsienio šalių praktikos, ar tai veikia“, – komentavo G. Balnys.

Vis dėlto, verslininkas teigė pastebintis, kad kaukių dėvėjimas skatina žmonių sąmoningumą, o žmonės, dėvintys kaukes, dažniau naudoja ir dezinfekcinį skystį.

Bandant įgyvendinti, gali kilti neaiškumų

Restoranų tinklų „Jurgis ir drakonas“ bei „Brooklyn Brothers“ vadovė Odeta Bložienė LRT.lt teigė, kad operacijų vadovo sprendimai dėl maitinimo įstaigų nėra naujiena ir dalis reikalavimų nesikeičia.

„Esame su tuo susipažinę. Dėl atstumų tarp staliukų ir dėl to, kad darbuotojai turi dėvėti kaukes tikrai niekas nesikeičia, tuo vadovavomės ir anksčiau. Čia nebuvo joks siurprizas, kad tai tiesiog tęsiama, tačiau naujas reikalavimas, kad svečiai visą laiką turi dėvėti kaukes restorane, net ir sėdėdami prie stalo, laukdami gėrimų arba maisto. Tai šis reikalavimas, sakyčiau, yra daugiau visuomenei ir patiems žmonėms“, – LRT.lt tvirtino O. Bložienė.

Ji atkreipė dėmesį, kad personalui užtikrinti, jog klientai iš tiesų dėvėtų kaukes, kai negeria ir nevalgo, gali būti vis dėlto labai sudėtinga.

„Reikalavimas labiau nukreiptas į pačią visuomenę, o ne į restoranus, nes restoranų darbuotojai be abejo perspėja žmones ir turi informaciją restoranuose, tačiau tas 100 proc. užtikrinimas yra gana sudėtingas. (...) Jeigu žmogus turi ant stalo vandens stiklinę ar kavos puodelį ir šiuo metu negeria, tai klausimas, kaip jis turėtų sėdėti – su kauke ar ne? Sakyčiau, kad įgyvendinimas yra gana sudėtingas“, – sakė O. Bložienė.

Jos pastebėjimu, piktybiška kaukių nedėvinčių svečių pasitaiko itin retai – dauguma kaukes dėvi tiek ateidami į restoraną pavalgyti, tiek ateidami pasiimti maisto išsinešimui.

Policija neskubės bausti

Policijos atstovas spaudai Ramūnas Matonis LRT.lt teigė, kad policija neskubės bausti restoranuose kaukių nedėvinčių žmonių, tačiau jeigu bus gautas iškvietimas – policija reaguos.

„Policijos darbas nėra kuo skubiau bausti. Tikrai niekas nesiruošia nuo aštuonių ryto daryti reidų ir gaudyti žmones be kaukių. (...) Tai nereiškia, kad policija visiškai nebaus. Jeigu bus gautas iškvietimas, policija aiškinsis situaciją“, – komentuoja R. Matonis.

L. Bušinskaitės teigimu, už kaukių nedėvėjimą viešojo maitinimo įstaigose bauda gali būti skiriama tiek restorano savininkui, tiek ir kaukės nedėvinčiam asmeniui.